Reklama

Polityka obronna

Tureckie S-400 dla Ukrainy?

Wyrzutnia systemu S-400 - fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej
Wyrzutnia systemu S-400 - fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

Przedstawiciel Departamentu Obrony USA potwierdził, że Waszyngton prowadzi negocjacje z Ankarą w sprawie wysłania do Kijowa systemów obrony powietrznej S-400. Informację tę udostępniła agencja TASS, powołując się na kanał telewizyjny Sky News Arabia.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

„Prowadzimy z Ankarą negocjacje, aby zrezygnowali z systemu S-400 i wysłali go do Kijowa w zamian za powrót Turcji do programu F-35 i zniesienie sankcji" – podało źródło.

Wcześniej informowano, iż Stany Zjednoczone Ameryki proponują Turcji wysłanie na Ukrainę systemów obrony przeciwlotniczej S-400 produkcji rosyjskiej.

Reklama

Władze USA poszukują obecnie na całym świecie systemów rakiet przeciwlotniczych, które zostały wyprodukowane w Federacji Rosyjskiej lub Związku Radzieckim, które siły zbrojne Ukrainy mogłyby użyć do zwalczania rosyjskich samolotów i pocisków. Przykładem tego są choćby słowackie S-300PMU których chęć przekazania wyraził tamtejszy rząd, oczywiście w zamian za zapewnienie przez sojuszników odpowiedniego wsparcia w zastąpieniu ich zachodnim odpowiednikiem.

Jak podawał wcześniej Public News Service, szef MON USA Lloyd Austin powiedział, że łączna wielkość pomocy wojskowej Ukrainie wyniosła około dwóch miliardów dolarów.

Pentagon potwierdza, że są toczone rozmowy z Turcją w sprawie przekazania systemów S-400 na Ukrainę. Po raz pierwszy taka informacja pojawiła się ze strony Public News Service

Czytaj też

Trudno określić ile zajęłoby wojsku ukraińskiemu opanowanie umiejętności korzystania z systemów, ponieważ nie dysponowali oni nimi do tej pory. Należy jednak zaznaczyć, że konstrukcja S-400 wywodzi się z podobnych konstrukcji (np. S-300), których Ukraina była i jest użytkownikiem.

Reklama

Komentarze (14)

 1. Olo75

  Mądre Turki. Przebadali pod kątem wykrywania KF-X i tych nowych BSL jak mniemam i oddadzą Ukrainie teraz.

  1. Valdore

   Olo, a jakim cudem mogli przebadać S-400 z KF-X jak ten ostatni ma status makiety z plastiku?

  2. Zniesmaczony

   @Valdorku ex Davienku, ekspercino od AIM-120 z 1973 roku, KF-X, obecnie KAI KF-21 Boreme nie ma statusu makiety z plastiku, tylko zbudowano już cztery prototypy KF-X. @Olo75 zapewne się pomylił, i chodziło mu pewnie TAI TF-X? Ale ty jak zwykle musiałeś wtrącić swoje pięć groszy jak zwykle kompromitując się przy okazji. Czy ty po prostu nie rozróżniasz KF-X od TF-X? W sumie to i to ma skrzydła...

  3. Zniesmaczony

   @Valdorku ex Davienku, ekspercino od AIM-120 z 1973 roku, KF-X, obecnie KAI KF-21 Boreme nie ma statusu makiety z plastiku, tylko zbudowano już cztery prototypy KF-X. @Olo75 zapewne się pomylił, i chodziło mu pewnie TAI TF-X? Ale ty jak zwykle musiałeś wtrącić swoje pięć groszy jak zwykle kompromitując się przy okazji. Czy ty po prostu nie rozróżniasz KF-X od TF-X? W sumie to i to ma skrzydła...

 2. Palmel

  tylko że jest to wersja eksportowa nie ta sama co w Rosji czyli rakiety i radary mają inne parametry niż rosyjskie

 3. RifRaf

  xxkrakusxx podobno Gwiazda Smierci tez juz w drodze na Ukraine.

  1. Valdore

   Rafciu, tylko utkneła Rosjanom gdiześ na Syberii i się ruszyc nie chce:))

 4. Marckon

  Czyli co? Turcja wysyła na Ukrainę swoje S-400 dzwoniąc równocześnie do Rosji, którędy pójdzie transport. Transport tonie na morzu po ataku Rosjan. Turcja swoją działkę wykonała, w zamian wraca do programu F-35 i zniesienia sankcji. Rosja zniszczyła S-400, Ukraina nie ma nic. Możliwe czy nie?

  1. Extern.

   Taka akcja była by ze strony Turcji bardzo głupia. Przede wszystkim mogło by to wyjść na jaw i ich straszliwie skompromitować.. A po drugie i ważniejsze Turcji jest bardzo na rękę że ich konkurent Rosja, z własnej woli weszła na te grabie i ugrzęzła na Ukrainie w długotrwałym krwawym konflikcie. Przecież nie po to Turcja za darmo dosyłała drony na Ukrainę żeby się ten konflikt szybko skończył

  2. Valdore

   Taak, i Turja pakuje się w potężne kłopoty jak to wyjdzie na jaw, ciekawe na czym wtedy ich Bayraktary będą latały jak silniki mają z właśnie zdradzonej Ukrainy. O F-35 też wtedy moga zapomnieć Amerykanie głupi nie są.

  3. xxkrakusxx

   Ale S-300 i Osy już na Ukrainę parę dni temu przekazano, S-400 jest tylko odrobinę dłuższy niż S-300

 5. Eee tam

  Putin sprzedał S 400 Turcji (NATO!) to pretensje teraz do niego a nie do Turków . Jest to ich, kupili , zapłacili , zrobią z tym teraz to co chcą.

  1. Mickey93

   Pan Putin z lawrowem mają iine zdanie na ten temat

  2. Valdore

   @Mickey, a co to Turków obchodzi??

 6. ACAN

  Turcy wiele razy wysyłali swoich wojskowych aby strzelali do moskali i tym razem zrobią podobnie.

 7. Mercator

  A kto będzie obsługiwał te tureckie S-400 na Ukrainie ? Ukraińcy jak dotąd nie mieli do czynienia z S-400 a to zupełnie inna bajka niż S-300.

  1. Żółw

   a skąd masz wiedze w tym temacie

  2. Mercator

   Inne radary, inne rakiety , inne procedury naprowadzania

  3. Extern.

   Ale pewno są jakieś materiały szkoleniowe instrukcje użytkownika etc. Skoro Ikea do mebli w częściach dodaje, to tym bardziej dodaje się taką dokumentację do takiego sprzętu. Jak ktoś już raz takie meble skręcał i ma w domu to tylko spojrzy na instrukcję do nowej szafki i już wie co i jak.

 8. Chrisde

  S400 fajny pomysl... bylby ale szkoda ze polskich okretow podwodnych nie daloby sie przekazac bo sa teraz zlomowane... a by sie przydalu ukrainie

  1. Rydzyk666

   Tak fajny, szkoda, że nie możemy im przekazać też naszych lotniskowców.

  2. Anty 50 C-cali

   SAME STARE S-300 ZZA BIESZCZAD TO ZAJEBIASZCY ~ bylby ~ pomysl ! BO "NASZE" MIGI-29, (W TYM : ODDANE Z NEMIEC , (-) JEDEN ROZBITY PRZEZ SOLIDNE SZKOPSTWO+ EKS =CZESKIE...) TO WOBEC ORDY CO WALI GRADAMI, SMIERSZAMI, URAGANAMI??? ~~~ przydalu (CO?!) STREFA ZAKAZU LOTU NIC NIE DA PRZECIW TAKTYCE TERRORU STEPOWEGO KOCZOWNIKA. (PATRZ NA OCZKA RASPUTINA, SZOSZONA SZOJGU...).

 9. DA(łn)VIEN

  USA z GB zawiodło ponownie , próbują ratować swoją sojuszniczą porażkę. W 2014 trza było Ukrainie zacząć dostarczać eurofightery i F16 oraz gąsienicowe himmarsy. Pół Ukrainy zniszczone zaraz 10% lekko będzie u nas ...a ci teraz odkręcają...obudzili się,że NATO może się sypnąć.

  1. Švejk

   Równie dobrze można by mieć pretensje do Polski że nie dostarczyła ( cokolwiek to znaczy ) im wtedy Migów i Piorunów.... Nie rozumiem, dlaczego przez tyle lat Ukraina nie kupowała żadnego uzbrojenia od Zachodu tylko bazowała na postradzieckich zapasach. Choćby F-16 i te teraz darowane im Javeliny i Nlawy mogli sobie zamówić, to żadne tajne produkty. Nawet na upartego mogli odkupić wtedy od Polski Migi,29 wszystkie lub część cena byłaby pewnie nie porażająca. Poroszenko - bo to on rządził - pewnie jednak do końca nie wierzył że stanie się co się stało.

 10. RifRaf

  Skonczy sie tak ja z naszymi Migai, wysylanie S-300/400 to nie to samo co Stingery czy bron przeciwpancerna, tego nie nie da oganac w ciagu paru dni.

  1. Byrrbyć

   Wojna zapowiada się na długą.

  2. Eee tam

   Nasze MIGI że jeszcze nie są na Ukrianie to wina jedynie takich jednych moocnych w gębie a tymczasem mała Słowacja bez lęku oddaje swoje S-300 UKrainie i jakoś nikt tam w spodnie nie robi z tego powodu

  3. Fantasta

   Eee tam, ale kto był mocny w gębie? Borrel, który jako stary komunista i śpioch spalił temat od razu? Bo to Komisarze UE spalili temat. Co do S400, to kłopot jest jeden jak takie ustrojstwo przetransportować pod okiem chińskich satelitów

 11. Buka

  Mam nadzieję że ta informacja się zmaterializuje. Oby Turcja pokazała że jest członkiem NATO na 10%

 12. Gnom

  Wszystko zależy od tego czy jankesi spełnia stare tureckie prośby. w końcu brak chęci ich spełnienia był powodem współpracy z ruskimi. Tyle, że to otwarta wojna Turcji z Rosją.

  1. Eee tam

   A kim/czym Rosja niby napadnie Turcję? Jungarmią?

 13. Fencer

  Polscy internauci zostali pozbawieni "prawdziwych" wiadomości z wojny, ponieważ program propagandowy Kremla pt. "Sławomir Grzywa" został zablokowany przez nasze cyber służby....Głupio jest teraz tym, którzy wierzyli, że Sławek istnieje naprawdę i głosi najprawdziwszą prawdę...hehehe!

 14. ACAN

  No jak ogarną S 400 dla Ukrainy to wielki szacun. Ten system może zwalczać bombowce strategiczne które atakują rakietami manewrującymi miasta Ukraińskie. Same korzyści widzę Turcja wraca na ,, łono" NATO Ukraina ma uzbrojenie strategiczne które zmienia znacząco zasady gry a my możemy się tylko cieszyć bo każdy zestrzelony ruski samolot to bezpieczniejsze polskie niebo.

Reklama