Reklama

Siły zbrojne

Niemcy nie chcą służyć w wojsku [KOMENTARZ]

Niemiecka armia, Bundeswehra, Niemcy, Siły Zbrojne Niemiec, służba wojskowa w nimeczech, Wojna na Ukrainie, niemcy nie chcą do wojska, powody moralne, problemy w niemieckiej armii, niemiecki pacyfizm
Niemieccy żołnierze na ćwiczeniach
Autor. Bundeswehr / Carsten Borgmeier

Czy Niemiecki pacyfizm utrudni funkcjonowanie Bundeswehry? Od wybuchu wojny na Ukrainie w lutym 2022 r. rośnie liczba wniosków dotyczących odmowy służby wojskowej. Czy podobne tendencje przeszkodzą w rozbudowie Sił Zbrojnych RP?

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama
 • Co raz więcej Niemców powołuje się na prawo do odmowy służby wojskowej
 • Tylko 39 proc. młodych Niemców popiera przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej
 • Aż 80 proc. ankietowanych Niemców opowiada się za szybkim zakończeniem wojny, nawet jeśli Ukraina nie wygra
 • Niemcy są znane obecnie z silnego soft power, a nie hard power jak Stany Zjednoczone
 • Niemcy boją się wejść na ścieżkę „zdrowego militaryzmu", gdzie buduje się siły zbrojne przed zagrożeniem zewnętrznym i inwestuje się w armię
Reklama

W przypadku częściowej lub powszechnej mobilizacji, zgodnie z niemiecką Ustawą Zasadniczą powołani mogą być wszyscy mężczyźni w wieku od 18 do 59 lat. „To najwyraźniej budzi przerażenie nawet u żołnierzy" – zauważa „Bild" i przypomina, że według Ustawy Zasadniczej (art. 4 ust. 3) nikt nie może być zmuszany do odbycia służby wojskowej z bronią wbrew swemu sumieniu.

Obecnie coraz więcej osób powołuje się na to prawo i jest tendencja do unikania służby wojskowej – potwierdził rząd RFN, odpowiadając na zapytanie grupy posłów Lewicy.

Czytaj też

W 2020 roku wpłynęły zaledwie 142 wnioski dotyczące odmowy służby wojskowej, w 2021 roku było ich 209. Natomiast w 2022 roku, po wybuchu wojny Rosji przeciwko Ukrainie, liczba wniosków wzrosła do 1123. Wśród nich znalazło się 450 cywilów, 438 rezerwistów, 226 żołnierzy szeregowych, ośmiu żołnierzy zawodowych i jeden ochotnik. Ostatnia fala odmów rodzi pytanie o realność wzmocnienia zdolności militarnych kraju wobec zagrożenia ze strony Rosji.

Czytaj też

W roku bieżącym do 30 kwietnia wpłynęły już 672 takie wnioski. „To pokazuje, że przez długi czas strach przed udziałem w wojnie wydawał się niemieckim żołnierzom bardzo odległy. Od czasu ataku Putina na Ukrainę, z naruszeniem prawa międzynarodowego, ta obawa stała się znacznie bliższa" – zauważył „Bild". Także związek rezerwistów potwierdził, że wzrosła liczba zapytań dotyczących udziału wojnie.

W przypadku napięć Bundestag może zadecydować o rozpoczęciu mobilizacji większością dwóch trzecich głosów. Oznacza to powołanie do służby wojskowej mężczyzn do 60. roku życia.

Czytaj też

„W przypadku konieczności obrony, gdy Republika Federalna zostanie zaatakowana przez siły zbrojne, uprawnienia do dowodzenia siłami zbrojnymi zostają przekazane kanclerzowi federalnemu" – dodaje „Bild", zaznaczając, że są to scenariusze teoretycznie, bowiem nigdy dotąd nie ogłoszono stanu zagrożenia czy konieczności obrony.

Czytaj też

Komentarz

Doniesienia niemieckiego dziennika „Bild", mogą budzić pewien niepokój zwłaszcza w Polsce czy krajach naszego regionu, ponieważ Niemcy są najbliższym sojusznikiem w ramach NATO i UE, kluczowym zważywszy na potencjał gospodarczy.

Po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny na Ukrainie w Niemczech rozpoczęła się debata nad przywróceniem obowiązkowej służby wojskowej. Niektóre kraje, na przykład Łotwa, niedawno przywróciły obowiązkową służbę wojskową. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius na początku marca bieżącego roku mówił, że błędem było zawieszenie obowiązkowej służby wojskowej. Do 2011 roku niemieccy mężczyźni w wieku od 18 do 27 lat byli zobowiązani albo do służby w Bundeswehrze, albo do pełnienia alternatywnej służby przez ograniczony czas w obszarach cywilnych, takich jak zarządzanie kryzysowe lub praca w szpitalach. W ciągu ostatnich dwóch dekad Bundeswehra skurczyła się z ponad 317 000 żołnierzy do nieco ponad 180 000 (w ostatnich miesiącach liczba ta nawet nieco spada). W niemieckiej debacie podkreśla się, że ochotnicza służba wojskowa nie jest na tyle atrakcyjna, by znacząco zwiększyć liczebność Bundeswehry.

Według badania przeprowadzonego przez Ipsos MORI i opublikowanego w marcu bieżącego roku, 61 proc. niemieckich respondentów opowiedziało się za przywróceniem obowiązkowej służby wojskowej. Ponadto 43 proc. uważało, że obowiązkowa służba powinna dotyczyć wszystkich płci, podczas gdy pozostałe 18 proc. stwierdziło, że powinna dotyczyć tylko mężczyzn, tak jak miało to miejsce przed zawieszeniem poboru. Badanie wykazało, że osoby starsze, które nie będą już musiały odbyć służby wojskowej, były znacznie bardziej skłonne poprzeć ten pomysł niż osoby młodsze, które nadal mogłyby trafić do armii.

W przedziale wiekowym 60-75 lat poparcie było najbardziej wyraźne, z 47 proc. dla wszystkich płci, a tylko 18 proc. by tylko mężczyźni odbyli służbę. Tymczasem wśród respondentów w wieku 18-39 lat, tylko 39 proc. poparło przywrócenie dla wszystkich, a kolejne 21 proc. tylko dla mężczyzn. Badanie było o tyle ciekawe, że w żadnej grupie wiekowej więcej niż jedna trzecia respondentów nie wyraziła silnej niechęci do tego pomysłu, co może dziwić w kraju znanym z pacyfistycznej postawy od czasu klęski w II wojnie światowej.

Czytaj też

Niedawno na Defence24 pisaliśmy o tym, że według najnowszego opublikowanego badania przez HWR Berlin, Niemieckie społeczeństwo popiera zwiększenie liczebności wojsk o 25 procent. Jak wynika z badania za 25-procentowym zwiększeniem liczebności wojsk, szczególnie opowiadają się zwolennicy partii SPD i Zielonych, a także CDU. Zwolennicy liberalnej FDP chcą nawet większego wzrostu, bo o 50 proc.

Co również istotne, niedawno na opublikowano badanie pt: "Bezpieczeństwo 2023" autorstwa IBRiS i Defence24 w którym pytano o różne zagadnienia obronności oraz bezpieczeństwa. W jednym z pytań czy „jest pan (i) za przywróceniem obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej?" – 64 proc. ankietowanych Niemców odpowiedziało, że tak. W innym pytaniu czy „sam(a) zgłosił(a)bym się do walki w formacjach wojskowych lub paramilitarnych, sanitarnych?" tylko 17 proc. ankietowanych z Niemiec odpowiedziało tak. Niemcy wypadły najsłabiej na tle innych krajów naszego regionu w tym pytaniu. W innym pytaniu „czy bronił(a) bym sąsiada przed agresją, nawet gdyby nasze relacje były złe?" – 60 proc. badanych Niemców odpowiedziało – tak.

Niemcy stoją przed poważnym wyzwaniem, ponieważ do tej pory kraj ten wyznawał pacyfistyczne podejście do wielu problemów na świecie zwłaszcza wobec konfliktów. Niemcy były wielokrotnie krytykowane za to, że bardziej skupiały się na udzielaniu pomocy tylko humanitarnej, a odmawiały sprzętu ofensywnego walczącej Ukrainie. W maju 2021 r. Jürgen Trittin, były lider partii Zielonych, powiedział, że eksport broni na Ukrainę "byłby sprzeczny z naszą zasadą, że nie eksportujemy broni do stref wojny". W kwietniu 2022 roku 28 intelektualistów napisało list otwarty do Scholza z prośbą o zaprzestanie zbrojenia Ukrainy. "Eskalacja zbrojeń odbywająca się pod presją może być początkiem globalnej spirali zbrojeń o katastrofalnych konsekwencjach" - napisano w liście.

Po naciskach środowiska międzynarodowego, to z czasem się zmieniło, jednak Niemcy cały czas się wstrzymują na przykład przed dostawą pocisków manewrujących Taurus. Według sondażu Forsa opublikowanego w styczniu 2023, aż 80 proc. ankietowanych Niemców opowiedziało się za szybkim zakończeniem wojny, nawet jeśli Ukraina nie wygra. Pokazuje to, bardzo dobrze jak wyraźny jest niemiecki pacyfizm w społeczeństwie, które boi się zaostrzania sytuacji na świecie i uważa, że lepiej postawić na dyplomację, niż pokazać siłę względem Rosji. W stosunku do Putina miękka siła w postaci dyplomacji jednak nie działa, czego dowodem jest wojna na Ukrainie.

Czytaj też

Niemcy są znane obecnie z silnego soft power, a nie hard power jak Stany Zjednoczone. Jest to oczyścicie związane z doświadczeniami po II wojnie światowej, kiedy to po porażce III Rzeszy, Niemcy musiały na nowo zbudować swoje społeczeństwo – właśnie w duchu pacyfizmu. Na początku stycznia na New York Times pojawił się długi felieton pt: „Can Germany Be a Great Military Power Again?". Jeden z „bohaterów" tego tekstu młody Niemiec, który brał udział w przeszkoleniu wojskowym mówił, że wielu jego rówieśników, skłania się ku pacyfizmowi, co jest związane z tym, że nie doświadczyli wojny oraz tym jak wychowywano kolejne pokolenia Niemców po II wojnie światowej – właśnie w duchu pacyfizmu. W tekście zwraca się także uwagę, że kiedy w wielu krajach służbę w wojsku uważa się za cnotę, a walkę o swój kraj uważa się za naturalny sposób służenia mu, tak „użycie siły militarnej często budzi nieprzyjemne skojarzenia z nazistowską przeszłością kraju" – z punktu widzenia Niemców.

Jak zwraca uwagę Anchal  Vohra w tekście pt: What Happened to German Pacifism? na łamach Foreign Policy "z czasem pacyfizm w Niemczech stał się powodem do dumy. Niemcy uniknęły zaangażowania w wojnę w Iraku w 2003 r. i pierwszą libijską wojnę domową w 2011 r., po części dzięki tej kulturze pacyfizmu". Pisząc dalej "prawda jest taka, że pacyfizm przeszedł w Niemczech powolną transformację. Wraz ze wzrostem pozycji gospodarczej kraju i wezwaniem do powstrzymania ludobójstw w innych miejscach, "nigdy więcej Auschwitz" zostało zaakceptowane jako bardziej wartościowy cel niż "nigdy więcej wojny". Inwazja Rosji na Ukrainę po raz kolejny obnażyła sprzeczności tkwiące w pacyfizmie i ujawniła Niemcom jego ograniczenia".

W niemieckim społeczeństwie niepokój budzi także ekstremizm skrajnie prawicowy czy neonazistowski z którym siły zbrojne również muszą się mierzyć. Wielokrotnie na Defence24 pisaliśmy o niemieckich żołnierzach, którzy zostali zatrzymani związku z podejrzeniami o prawicowy ekstremizm . W ostatnich latach takie przypadki ekstremizmu były szczególnie rozpowszechnione wśród komandosów sił specjalnych armii niemieckiej (jednostka KSK). Niemcy boją się wejść na ścieżkę „zdrowego militaryzmu", gdzie buduje się siły zbrojne przed zagrożeniem zewnętrznym i inwestuje się w armię, ponieważ może to budzić „demony" z przeszłości. A Niemcy nie chcą być znowu oskarżeni, o to czego dokonywali za czasów rządów Adolfa Hitlera.

Czytaj też

Widzimy jednak, że niemieccy politycy, ale także społeczeństwo zaczyna rozumieć, że czas pokoju i stabilności w świecie się skończył. A rosyjski imperializm, a także w przyszłości chiński może zaszkodzić porządkowi i bezpieczeństwu w świecie, dlatego konieczne jest inwestowanie w armie i bezpieczeństwo. Niemcy przyłączyły się do interwencji NATO w dawnej Jugosławii w latach 90. XX wieku (włącznie z wykonywaniem misji bojowych przez samoloty Tornado, które przełamywały serbską obronę powietrzną w 1999 roku). Nieco później wojska niemieckie zostały rozmieszczone obok Amerykanów w Afganistanie. To pokazało, zmieniający się z czasem kurs niemieckiej polityki zagranicznej i w jakiś sposób przyznanie się do tego, że czasami zaangażowanie militarne było konieczne dla zaprowadzenia pokoju i obrony przed terroryzmem.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz również chyba zdaje się to rozumieć, dlatego pod koniec grudnia zeszłego roku sugerował na łamach pisma „Foreign Affairs", że Niemcy podjęły pewną refleksję na temat świata zmieniającego się w wyniku wojny na Ukrainie, a także po raz pierwszy mówią otwarcie o tym, że chcą być gwarantem bezpieczeństwa . A tzw. termin „Zeitenwende" – (tłum. punkt zwrotny), który pada w tekście został wybrany przez Towarzystwo Języka Niemieckiego (GfdS) słowem roku 2022 w Niemczech.

Czytaj też

Scholz deklarował, że Niemcy zamierzają bronić porządku międzynarodowego opartego na zasadach współpracy i chcą stać się "gwarantem europejskiego bezpieczeństwa, jakiego oczekują nasi sojusznicy, budowniczym mostów w Unii Europejskiej i orędownikiem wielostronnych rozwiązań dla globalnych problemów". Ocenia przy tym, że w obliczu zmian główne pytanie, przed którym stoi Europa, brzmi: "Jak (...) możemy pozostać niezależnymi aktorami w coraz bardziej wielobiegunowym świecie?". – pisał kanclerz Niemiec. Dlatego też nie dziwi fakt, że po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę, kanclerz Scholz ogłosił stworzenie specjalnego 100-miliardowego funduszu na wsparcie Bundeswehry. Pisaliśmy także na Defence24 w kwietniu o tym, że niemiecki minister obrony Boris Pistorius, chce dokonać znacznych zmian jeśli chodzi o zakupy dla Bundeswehry. Tym samym zakupy sprzętu wojskowego mają przyśpieszyć. W niemieckich planach jest zmniejszenie biurokracji i zbyt wyolbrzymionych wymagań. Będzie się także liczyła szybkość w pozyskaniu uzbrojenia.

Czytaj też

Problemy w niemieckiej armii jednak będą dużym wyzwaniem dla niemieckiego ministra obrony Borisa Pistoriusa, który nie tylko musi polepszyć sytuację sprzętową armii poprzez zakupy nowego sprzętu wojskowego ale także będzie musiał zmierzyć się z odmowami służby wojskowej w Bundeswehrze z powodów moralnych i szerzej - złą sytuacją kadrową armii. Czy to się uda? Czas pokaże.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (16)

 1. Szczupak

  U nas nie lepiej. Sprzątaczki, kucharki wciągane do 300 tys armii. Dlaczego w Polsce nie ma chętnych? Dlaczego w Niemczech nie ma? U nas raczej jednilito jest a wielu piszę o kolorowych Niemcach. A jaka jest prawda? Minimalna płaca w tych kolorowych Niemcach to 9 tys a u nas 3,6 tys zł. Jakieś dalsze pytania? To do naszych wspaniałych z wiejskiej proszę.

  1. Negio

   W wojsku kolego 4900, czyli trochę więcej niż 3600. Zgodnie z twoją logiką jednak polska armia powinna być bardziej liczebna, a nie jest. Chyba nie chodzi tu o ekonomię tylko o coraz bardziej zniewieściałą młodzież, męską oczywiście. Po co męczyć się i biegać po poligonach jak można włączyć kamerkę i pokazać jakiego makijażu powinien używać nowoczesny mężczyzna.

 2. SPQR

  Wbrew pozorom to dobra wiadomość dla Polski. Wyjaśnię dlaczego: silne militarnie Niemcy z jednej i ekspansywna, zawsze niebezpieczna Rosja z drugie strony to odwieczne źródło naszych problemów. Do tego ważna kwestia: młodzi Niemcy to już nie ta sama populacja co 20-30 lat temu. Ja bym się obawiał uzbrojonej i licznej armii niemieckiej pelnej Ahmedów, Abduli, Muhamadów i Mustafów. To po pierwsze. Po drugie: nie liczcie nigdy na jakąkolwiek pomoc militarną Niemiec dla Polski. Nawet w ramach Nato. Nawet w ramach art.5. Słabe militarnie Niemcy, wielokulturowość i skłócenie wewnętrzne, tarcia i niepokoje na tle rasowym i religijnym przy braku broni atomowej a nawet elektrowni atomowych to miód na uszy. Ważne jest tylko, aby Polska ich błędów nie powielała,.budowała silna armię i rozwijała gospodarkę, stopniowo uniezależniając się od Niemiec. To jest szansa.

  1. Negio

   @SPQR - Moim zdaniem Niemcy liczą, że jeśli Rosja będzie chciała sobie pohasać w Niemczech, to musi przejść przez Polskę i tu się ruska swołocz wykrwawi. Może rzeczywiście myślą, ze stać nas będzie na trzystutysięczną armie, może poważnie zaszkodzić ochoczo zmierzającym na zachód ruskim szwadronom gwałcicieli.

 3. Jameson

  Kolega służył w Bundeswerze w latach 90-tych, jeszcze z poboru. Bardzo dobrze wspomina ten czas. Można się było dużo nauczyć, warunki bytowe były doskonałe, do tego poznał wielu znajomych. Jak oni będą chcieli przyciągnąć młodych ludzi to wykonają zadanie, bo mają doświadczenie jak to zrobić dobrze. Teraz opowieści kolegów, co jeszcze się załapali też w latach 90-tych u nas na pobór - xxx xxxx i kamieni kupa. Dlatego o Niemców bym się nie obawiał, bardziej niech ktoś mi napisze, jak rządzący chcą wyciągnąć z rynku pracy 150 tyś ludzi do wojska w Polsce ??? To jest raczej science fiction dla mnie. No chyba, że się Ukraińców zatrudni, albo jeszcze inne nacje przyjezdne. Na tych warunkach, które są dziś, nawet trochę lepsze, nie ma szans.

  1. leiter84

   Dokładnie, zamiast komentować sprawy innych lepiej popatrzeć krytycznie na własne podwórko. U nas to dopiero bida, przyrost naturalny ujemny, społeczeństwo coraz starsze, brak rąk do pracy, 5mln Ukraińców, w kamasze chętnych brak, a rząd bajdurzy o 300 tys. armii. Zwłaszcza że nawet obecnej liczby rezerwistów nie są w stanie sensownie przeszkolić.

  2. QVX

   Widzę, że obaj komentatorzy nie pojęli problemu. W latach 1990 wszyscy byli podcwpływem Fukuyamy etc. W rezultacie nikt nie wierzył w wojnę (co najwyżej gdzieś "dzikusy" się pobiją). Zatem pobór w BW to wtedy przyjemny pobyt, gdzie nic ci nie grozi, a czegoś się nauczysz, a czasem pojedziesz na egzotyczną wycieczkę (od walki i tak są zawodowi zakapiorzy). Dziś jest inaczej...

 4. Ma_XX

  zawartość cukru w cukrze mała - prawdziwi Niemcy mają po 80 lat - a napływowi o różnych poglądach, kolorze skóry czy wierze nie przyjechali bronić ojczyzny tylko po socjal

  1. Krzysztof33

   Mówisz o imigrantach z Polski?

  2. SPQR

   Też. W maju 2020r. opublikowano wyniki spisu gdzie 21% obywateli Niemiec to osoby w 1, 2, 3 pokoleniu pochodzenia etnicznego inne niż Niemcy. Również Polacy, Czesi, Rosjanie, Rumuni i Węgrzy. Największą mniejszość stanowią Turcy. Obecnie w sondażu przeprowadzonym w maju 2023r przy okazji jakiejś akcji ,czytanie ze zrozumieniem, wśród dzieci w wieku 10 lat aż 32% uczniów niemieckich szkół wypowiedziało się, że - UWAGA: w domu rodzinnym na codzien używają INNEGO języka niż niemiecki. Głównie są to języki arabskie, tureckie, rosyjski, ukraiński, polski. Prawie 1/3 dzieci w tym wieku choć zna niemiecki i chodzi do niemieckich szkół to uważa język niemicki za drugorzędny.. To jest bardzo wymowne.

  3. Mieczysław

   SPQR - hmmmmm..... wynika ,że przy założeniu ,że aktualnie około 30% dzieci "niemieckich" nie jest w 100% Niemcami i deklaruje język niemiecki jako drugi używany a 21 % Niemców 1,2,3 pokolenia to nie Niemcy to wychodzi ,że ci "nie Niemcy" mają dodatni współczynnik dzietności....dosyć duży i "wypierają Niemców rodowitych". W rezultacie ciągle "ich" przybywa.,.. Teza moja: "kiedyś będą domagać się większych wpływów w rządzeniu krajem". Konsekwencje : trudne do przewidzenia.

 5. Sorien

  Pacyfizm to najgorsza broń samobójcza , groźniejsza od broni atomówej. Przez pacyfizm naiwnych głupich serduszek zachodu wychodowalismy sobie Chiny i Rosję. Bush chciał coś z tym robić dobre serduszka krzyczał że wojny są źle.... I dzięki nim chiny i Rosja pozbyky się zachodu z Azji a tera pozbywają się ich z Afryki a niedługo pozbędą się yez ich z dużych obszarów Ukrainy o ile nie całej

 6. Buczacza

  Najchętniej wrócili by do interesów z kremlinami. W końcu od wieków to robili. A to , że zawsze na tym przegrywała Europa. A środkowo wschodnia w szczególności. To.... Na szczęście ostatni pakt ribbentrop czyli ns to przeszłość...

  1. GB

   W XX wieku robili tak interesy że wywołali dwie wojny światowe gdzie byli przeciwnikami. A później przez kilkadziesiąt lat enerdowek był okupowany przez ruskich.

  2. Krzysztof33

   GB mylisz się, I Wojny Światowej niw wywołały Niemcy, wbrew obiegowym opiniom. Równie winni są Brytyjczycy i przede wszystkim Rosjanie wspierający Serbów.

 7. palilo

  I dlatego od początku śmieszyło to ekscytowanie się naszych i zagranicznych mediów tym jakie to Niemcy nie będą potężne militarnie za parę. Przecież dla nich armia to coś wstydliwego, co najlepiej jakby w ogóle nie istniało. Już nie mówiąc o tym, że to społeczeństwo z dosłownie zerowym “resilience”. - mogliby i 200 i 500 i 800 mld wydać a to i tak niewiele byś znaczyło, skoro wystarczy parę rakiet w Berlin tu, stu zabitych tam i się wystraszą, padną na kolana błagając o litość. Dzięki Bogu za USA, bo inaczej byśmy byli w niezłej d…

  1. Krzysztof33

   Nie masz racji, nie wystraszą się. Nie podobał nam się niemiecki militaryzm, a teraz nie podoba nam się niemiecki pacyfizm? Musimy się na coś zdecydować wreszczie.

 8. szczebelek

  Oni nie potrzebują armii skoro UE jest ich agendą 🤣

 9. Z lewej strony

  Przytoczone wyniki są typowe dla krajów tzw. zachodu. Dla przykładu w Polsce poparcie dla przywrócenia zasadniczej służby wojskowej jest jeszcze niższe (łącznie nie przekracza nawet 40%, z czego w grupie wiekowej 18-29 wynosi tylko 33%). Podobnie jest z kwestią obrony swojego kraju z bronią w ręku - tutaj tylko 11% Niemców byłoby gotowych do takiego działania (dla porównania w Polsce jest to 17%). Ale w liczbach bezwzględnych te 11% czy 17% to już jest pokaźna liczba (w praktyce liczona w milionach), która pozwoliłaby na wystawienie wielu jednostek pierwszej linii i duże rezerwy. Dodatkowo patrząc w skali całego NATO to dla Rosji już masakra. To jest siła Sojuszu więc nie ma paniki.

  1. Baaz

   Bo jak rozmawiam z niemcami to oni kojarzą tą służbę jako częściowo fun. Raz że się czegoś nauczyli wchodząc w życie, dwa że zagrożenia żądnego przecież i tak nie mają, 3 że to dobra opcja na zrobienie przy okazji kilku kursów za free. I wychodzi że nawet część tych pacyfistów potrafi na to pozytywnie spojrzeć. A jak u nas kojarzona jest zasadnicza ? Zasadnicza nie jest zła, tylko trzeba to zrobić z głową.

 10. Igor Aretano

  Wszystko idzie zgodnie z planem. Dobra.

 11. Wilczyszaniec

  Świat stanął na głowie, wniki krwawych militarystów nie chcą iść na wojnę ba nawet nie chcą włożyć munduru.

 12. easyrider

  A kto chciałby bronić Islamskiego Kalifatu Niemiecko-Niebinarnego? Kogoś jeszcze dziwi, że ludzie nawet jeśli oficjalnie zakneblowani cenzurą politpoprawności w inny sposób wyrażają swój sprzeciw?

 13. Vger

  Niemcy promują UE, znane są zdjęcia na których Angela Merkel chowa flagę niemiecka a pokazuje unijną. Niemcy pod szyldem Unii budują imperium, chcą rządzić udając, że to nie Niemcy, stworzyli filie zamiejscowa Bundestagu w Brukseli, mają w całości Komisję Europejska.... ale o jednym nie pomyśleli..... w ich kraju jest mnóstwo imigrantów którzy nie czują grama związku z krajem w którym żyją, Niemcy są słabe gdyby ktoś ich najechał nikt z ich kraju nie czułby się w obowiązku obrony.... trudno im się dziwić gdy imigracji którzy dokonają gwałtu na niemieckich dziewczętach dostają 2 miesiące odsiadki..... Co jest konieczne bo gdyby wsadzali wszystkich skończyłyby im się więzienia w 2 miesiące. Jak ktoś jest biały idzie na odsiadkę po staremu na 4-8 lat jak ktoś w praworządnym i europejskim kolorze idzie na odsiadkę na 2 miesiące....

 14. GPAS

  Nie wiem czym tu się łamać ? Silna niemiecka armia to zagrożenie dla nas. Nie ważne że jesteśmy niby sojusznikami w NATO.

 15. Holub

  Akurat to nie najgorsza informacja biorąc pod uwagę poparcie dla AFD

 16. Pirat

  Prawa zawsze można zmienić.

Reklama