Reklama

Siły zbrojne

Prawicowy ekstremista w niemieckim Ministerstwie Obrony

Fot. Verteidigungsministerium/Twitter
Fot. Verteidigungsministerium/Twitter

MAD (Służba Ochrony Sił Zbrojnych) - niemiecki kontrwywiad wojskowy, prowadzi śledztwo w sprawie pracownika MON podejrzanego o prawicowy ekstremizm. Jak informuje Die Welt, mężczyzna miał dostęp do wrażliwych danych o operacjach Bundeswehry i misjach sił specjalnych.

Ministerstwo Obrony poinformowało w środę polityków Bundestagu, że prowadzi dochodzenie wobec mężczyzny o prawicowo-ekstremistycznych poglądach, pracującego w wydziale zajmującym się strategią, misjami Bundeswehry, zarządzeniem kryzysowym i komunikacją wojskową. Mężczyzna, jak pisze DW, miał dostęp do dokumentów związanych z bezpieczeństwem.

Jak informuje DW, po wykryciu problemu ministerstwo natychmiast odebrało podejrzanemu dostęp do wrażliwych dla bezpieczeństwa informacji. Spigel przekazuje, że  nie wiadomo jeszcze co dokładnie, poza ekstremistycznymi poglądami, mu się zarzuca. Śledztwo wywołuje też spore niepokoje w ministerstwie. Jak pisze Spigel "szokujące jest to, że prawicowy ekstremistyczny urzędnik mógł przez tak długi czas pozostać niezauważony w tak ważnym wydziale". Podkreśla się jednak, że mechanizm wykrywania takich przypadków zadziałał prawidłowo.

Reklama
Reklama

W odpowiedzi na wykrycie ekstremisty, Niemieckie Ministerstwo Obrony napisało na Twitterze, że "w Bundeswehrze nie ma miejsca na ekstremizm. Powtarzaliśmy to wielokrotnie i będziemy nadal rygorystycznie zwalczać wszelkie typu działania".

Agencja Reuters przypomina, że w 2020 roku, minister obrony narodowej Annegret Kramp-Karrenbauer rozwiązał całą kompanie elitarnej jednostki sił specjalnych KSK, po tym jak policja skonfiskowała broń i amunicję podczas "nalotu" na mieszkanie żołnierza KSK we wschodniej Saksonii. Wcześniej zaś w 2003 roku, ówczesny dowódca KSK został zmuszony do przejścia na wcześniejszą emeryturę po tym, jak został oskarżony o relację ze skrajnie prawicowymi ekstremistami. W maju tego roku natomiast przed sądem we Frankfurcie stanął młody oficer wojska, oskarżony o planowanie ataku na polityków.

Der Spiegel poinformował również o tym, że ministerstwo obrony przekazało odpowiedniej komisji parlamentarnej informacje dotyczące dwóch innych osób, podejrzanych o prawicowy ekstremizm w elitarnej jednostce sił specjalnych KSK. Pierwszy oficer tej jednostki w 2014 roku, rozpowszechniał na komunikatorze WhatsApp zdjęcia o skrajnym prawicowym zabarwieniu. Podoficer natomiast podczas szkolenia w USA w 2015 roku, umieścił czarno-biało-czerwoną flagę Rzeszy, zestawiając ją z flagą Niemiec. Niemieckie MSW zauważa, że prawicowi ekstremiści coraz częściej wykorzystują flagi Rzeszy Niemieckiej jako zamienników flag III Rzeszy z zakazanym symbolem swastyki. Niemieckie ZDF przypomina, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w czerwcu tego roku przedstawiło propozycję zakazu publicznego pokazywania imperialnych i wojennych flag z czasów cesarstwa niemieckiego i rządów nazistów.

PM

Reklama

Komentarze (24)

 1. Fanklub Daviena i GB

  W izraelskim ministerstwie obrony jest 100% prawicowych ekstremistów i to jakoś mediom nie przeszkadza... :D

  1. Davien

   W rosyjskim MON 100% to faszystowscy ekstremisci co ci jakos nie przeszkadza. A podobno zwalczacie faszystów w Rosji:))

  2. lol

   Nom panie davien to kolega popłyną . To pan powiadasz że związek radziecki a potem Rosja były faszystowskie ? Przy całej odrazie dla pierwszych i niechęci dla drugich jest to panie oszczerstwo. Co jak co ale za faszyzm to tam się dalej siedzi. Ale zuch z pana ziemi świętej mieczem cza bronić . Tak jaj praszczuru faszy.. tfu przepraszam Niemców

  3. easyrider

   99% lewackich oszołomów nie rozumie słowa faszyzm i nie potrafi go zdefiniować nie mówiąc od odróżnieniu od narodowego socjalizmu. Lewacka elita uniwersytecka wmówiła im, że to ruchy prawicowe chociaż wywodzą się wprost z ruchów lewacko-ekstremistycznych. Używają tego słowa na oznaczenie czegoś, co nie jest zgodne z ich lewacką "religią". To ultrafanatycy.

 2. Rain Harper

  Naziści, ekolodzy, komuniści - wszystkich sponsoruje Moskwa.

  1. Zibi

   Skoro Moskwa sponsoruje wszystkich, nic dziwnego, że tam u nich w kraju taka bieda

 3. Kocur

  Podobno w autobusie ustąpił miejsca kobiecie w ciąży. A kobieta nawet nie była z Kongo. Ktoś to nagrał i chłopina ma przechlapane.

 4. BadaczNetu

  Od wielu lat, głównym zajęciem lewicy jest stawianie na głowie tego co stoi na nogach. Jednym z obszarów, które lewactwo sobie szczególnie upodobało jest język. W swojej naiwności uważają że jak zmienią nazwę wariata na "normalnego inaczej", to on wyzdrowieje. Takim samym zabiegiem socjotechnicznym, jest nazywanie socjalistów narodowych prawicą. Albo nazywanie ekstremistami, nazistami i faszystami, prześladowanie, wyrzucanie z pracy, wyśmiewanie i poniżanie wszystkich którzy mają inne zdanie. Wszystko oczywiście w imię "tolerancji i wolności". Niestety skutkiem ubocznym zmieniania znaczenia słów jest to że ludziom coraz trudniej jest się porozumieć. A bez komunikacji i porozumienia społeczeństwa nie mogą funkcjonować.

 5. Herr Wolf

  A co z lewicowymi ekstremistami?

  1. Wawiak

   Właśnie ujawniają się u władzy. Jeszcze trochę i Europa Zachodnia pozna na własnej skórze "dobrodziejstwa" komunizmu. Obym się mylił, bo wtedy znowu będziemy między młotem a kowadłem. Ile razy można????

 6. bruzda na kolbie

  Znowu? Wyrastają jak grzyby po deszczu.

 7. Eee tam

  To muszą zacząć od zmiany tych czarnych krzyży na burtach na coś innego te to się szczerze mówiąc średnio kojarzą ale SPD wygrało wybory to chyba nie będzie z tym teraz większego problemu może coś tęczowego?

  1. lol

   Nie kolego te krzyże kojarzą się bardzo dobrze.Wszak to scheda po narodowym socjalizmie , ale tu racja gotyk w dzisiejszych czasach jest passe

 8. Rataj

  Tylko co oznacza"prawicowy ekstremizm" w Niemczech? Zwolennika Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego?

  1. lol

   No daj spokój , oznacza bycie nie poprawnym politycznie. Wszak to będzie nowoczesne i lepsze Cesarstwo.

 9. Ole Olek

  Obecnie niemiecka logika w kwestii różnych "ekstremizmów" wygląda tak: nienawiść do osób nieheteronormatywnych zaczyna się gdy ktoś nie zgadza się z osobą nieheteronormatywną. Ponieważ nikt nie może zgadzać się ze wszystkimi osobami nieheteronormatywnymi to każdy człowiek jest winny nienawiści wobec osób nieheteronormatywnych. Kwestią otwartą jest tylko jakie ktoś ma guanxi. Jeśli dwie nieheteronormatywne kobiety w czasie przerwy miziają się w pracowniczej kuchni to jest tolerancja. Jeśli mężczyzna stojący w windzie z kobietą podniesie głowę zamiast patrzeć się w podłogę to jest prześladowanie i próba gwałtu.

 10. Darek

  A czy jest coś takiego w obecnym mejstrimie jak lewicowy ekstremista czy liberalny, lub ekstremista nienormatywny ;)? Czy tylko są prawicowi a cała reszta to po złapaniu lub nawet przed okazuje się, że chorzy psychicznie ,,jedynie".

 11. Naturlich

  A może by tak kazać całemu niemieckiemu parlamentowi udowodnić czyste sumienie w programie Magia nagości czy przypadkiem wytatuowane swastyki się znajdą a może nawet gwiazdy pięcioramienne :)

 12. szeliga

  Czyli według Niemców posiadanie poglądów może być powodem do zwolnienia z pracy w ministerstwie obrony? Bo przecież on tych poglądów nie eksponował i nie stosował - w takim przypadku "odkryto" by go wcześniej. Myślo-zbrodnia?

 13. Orwell

  Wszyscy pozostali są lewaccy, a tych nie wolno szukać. W kraju Marksa i Engelsa nie wolno mieć innych poglądów.

 14. OKOLNIK

  Ktoś coś więcej wie, bo z artykułu nic nie wynika, bo co to znaczy "prawicowy ekstremizm"?

 15. Sternik

  Tylko skrajna lewicowość jest obecnie dopuszczalna a nawet dobrze widziana.

 16. DDR

  Czyżby nie chciał klękać i wyrażał się negatywnie o ubogaceniu kulturowym:D

 17. kek

  Smutno.

 18. Jagoda

  Narodowi socjaliści z MAD mają podejrzanego o "prawicowy ekstremizm" Co to znaczy ? To jest zwykłe polowanie na czarownice w tej tęczowej zlewaczałej niemieckiej "armii" i nic poza tym ! Podobnie jest w USA za śpiącego Józka Bideta ...

 19. hex

  Rządzący w europie lewicowi ekstremiści to nie pozwolą by jeden prawicowy ekstremista sród nich się znalazł.

 20. sos

  A co z lewicowymi czy zielonymi ekstremistami?

 21. Pablo

  "Zatrzymano prawicowego ekstremistę. Twierdził, że rodzina to mężczyzna i kobieta."

 22. Obserwator

  Jeden?? U nas całe tabuny ludzi o skrzywieniu narodowo-katolicko-prawicowym...

 23. rex

  zaraz, zaraz co ma wspólnego swastyka z prawicowymi poglądami? Nazistowska, zbrodnicza niemiecka III rzesza i kierująca nią NSDAP była skrajnie lewicowa. Stąd socjalizm w nazwie partii, czerwony kolor flagi ( ze swastyką - w ZSrr była czerwona z żółtym sierpem i młotem ) , nomenklatura partyjna zgodnie z którą w NSDAP zwracano się do siebie per "towarzyszu". Komunizm i nazizm to odmiany tej samej lewicowej ideologi, do istnienia której potrzebny był wróg - w ZSRR wewnętrzny, w III Rzeszy zewnętrzny. Ale to gałęźie tego samego drzewa.

 24. airsoftman

  A od kiedy to socjalizm jest prawicą? Socjalizm jest zawsze lewicowy, niezależnie od tego, czy jest narodowy czy międzynarodowy.

Reklama