Siły zbrojne
Największy atak Huti kontra myśliwce i okręty
Do ataku doszło 9 stycznia wieczorem około godziny 21.15 czasu lokalnego. Huti mieli wystrzelić w cele na południowym Morzu Czerwonym drony samobójcze, klasyfikowane od niedawna jako OWA UAV (one-way attack UAV - „lecące w jedną stronę drony uderzeniowe”). Oprócz nich wystrzelono także przeciwokrętowe pociski manewrujące i jeden przeciwokrętowy pocisk balistyczny. W chwili ataku w rejonie znajdowało się „kilkadziesiąt” statków, głównie tych które przeszły przez, albo tych, które kierowały się do Kanału Sueskiego.
W okolicy znajdowały się jednostki bojowe z różnych krajów, które wzięły udział w likwidacji zagrożenia. Były to przede wszystkim jednostki amerykańskie – z lotniskowca USS Dwight D. Eisenhower wystartowały samoloty wielozadaniowe F/A-18, a ogień otworzyły trzy amerykańskie niszczyciele - USS Gravely, USS Laboon i USS Mason, a także brytyjski niszczyciel HMS Diamond (Typ 45).
Zgodnie z oficjalnym komunikatem samoloty i okręty zestrzeliły łącznie dwa przeciwokrętowe pociski manewrujące, pocisk balistyczny i 18 dronów. Żaden ze środków napadu powietrznego nie uzyskał trafienia i żegluga ani okręty nie odniosły uszkodzeń. Jednocześnie nie poinformowano jakich środków użyto do dokonania zestrzeleń i ile kosztowały. Z pewnością były to jednak środki znacznie kosztowniejsze niż to co zagrażało żegludze.
Czytaj też
Był to najsilniejszy jak dotychczas atak przeprowadzony przez Huti na żeglugę na wodach okalających Jemen. Stany Zjednoczone wystosowała po ataku oświadczenie: „Huti ponoszą odpowiedzialność za atak, jeśli nadal będą zagrażać życiu, globalnej gospodarce lub swobodnemu przepływowi handlowemu w krytycznych drogach wodnych regionu poniosą konsekwencje”.
Nie od dzisiaj mówi się o potrzebie nie tylko odpierania ataków na żeglugę i okręty, ale także zniszczenia ich wyrzutni, magazynów i infrastruktury, w oparciu o którą te ataki w ogóle mogą być prowadzone. Huti rozpoczęli falę ataków w związku z rozpoczęciem się wojny w Izraelu i uderzają nie tylko na żeglugę, ale odpalają też pociski i drony w stronę terytorium Izraela. Broń ta raczej na pewno pochodzi z Iranu, który jest zaprzysięgłym wrogiem Izraela, ale także sojusznikiem Rosji, zainteresowaniem zakłóceniami politycznymi i gospodarczymi w całym świecie zachodnim.
Monkey
Fajnie wygląda maszt na okrętach Type 45. Wysoki jak „pagody” na japońskich pancernikach z II w. św. Przynajmniej w proporcji do rozmiarów okrętu. Z drugiej strony: wyżej siedzisz, więcej widzisz.
Wuc Naczelny
Wydaje się że radar dalekiego zasięgu z tylnego masztu zakłocałby SAMPSONa gdyby ten był niżej.
Monkey
@Wuc Naczelny: Uwaga w punkt, nie pomyślałem o tym. Z drugiej strony owego S1850M faktycznie nie można byłoby umieścić wyżej od SAMPSONa, bo jest chyba cięższy i poza zakłóceniami, o których wspominasz zmieniłby także punkt ciężkości okrętu. Zmusiłeś mnie do myślenia👍🏻😁
Hmmm.
Ciekawe, dlaczego Iran jest tak wrogo nastawiony? Kto uważa, że to wrogość samoistna?
bezreklam
Ciekawa sytacja. Narod czy plemie walczace o Wolnosc - od kilku lat. Tlamszne przez wielkich swiata (byl sojusz AS + USA i innne) - majace styl bycia ala "sandalY" - atakuje Wielkich Ale ZNiewalajaych Innych i wspietrajacyh mordowanie w Gazie (ofiacnie przeciwko ale jednak wspieraja) . To jak jeden sprawidwy kontra banda opryszkow.. OZnacza to ze Swiat sie podzilil na OS zla (ale nowoczesna) i WOlnosciwcy ale w sandalach.
turor
Ci też działa autokorekta tak jak mi?
user_1053123
już Arabia Saudów próbowała przez 7 lat jak Amerkanie w Afganistanie i się poddała
Davien3
Jak widac Huti dalej realizuja samobójczy plan by ich starto z powierzchni ziemi.
Artarmar
Nie zetrzesz kultury, bo gdy to zaczynasz robić w konsekwencji masz takie coś...
Pegaz
Niby tak, to gra do jednej bramki, nie mniej jednak ciężko walczy się z przeciwnikiem który swoje życie ma w poważaniu.
Davien3
Artamar Huti to zwykli terrorysci do tego nie bardzo maja sie gdzie schowac więc jak najbardziej mozliwe Aha walcza z AS i ZEA dla których sa heretykami i zdrajcami wiary.