Reklama

Siły zbrojne

Największe manewry w Szwecji od upadku "Żelaznej Kurtyny"

Autor. Försvarsmakten/Facebook

17 kwietnia rozpoczęły się największe od lat ćwiczenia wojskowe w Szwecji, które zaangażują 26 tys. żołnierzy z 14 państw. Ćwiczenia Aurora 23 potrwają do 11 maja i będą prowadzone w powietrzu, na ziemi i na morzu – czytamy na stronie ministerstwa obrony Szwecji.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Od 17 kwietnia do 11 mają będą trwać w Szwecji największe od 1989 r. ćwiczenia wojskowe Aurora 23, które zaangażują 26 tys. żołnierzy z 14 państw, takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Finlandia, Polska, Norwegia, Estonia, Łotwa, Litwa, Ukraina, Dania, Austria, Niemcy i Francja. "Scenariusz zakłada, że Szwecja zostaje narażona na operacje wpływu i sabotaże, które przeradzają się w ataki wojskowe" - przekazał gen. bryg. Stefan Andersson, szef zaplanowanych ćwiczeń. Jak czytamy na stronie ministerstwa obrony Szwecji w ćwiczeniach tych wezmą udział wszystkie służby i rodzaje sił zbrojnych.

Czytaj też

Ćwiczenia będą prowadzone w powietrzu, na ziemi i na morzu. Zaangażowane będą jednostki z całej Szwecji. Ćwiczenia odbędą się przed wszystkim w południowej Szwecji oraz na Gotlandii i w jej okolicach, tam żołnierze z Polski (120 spadochroniarzy) oraz Wielkiej Brytanii (100 żołnierzy) będą walczyć w ramach ćwiczeń. Z Norwegii przybędzie amerykański korpus piechoty morskiej (700 marines). Do ćwiczeń zostaną zaangażowane poligony i strzelnice Szwedzkich Sił Zbrojnych, ale działania będą prowadzone również na terenach prywatnych.

Reklama

Zdaniem Anderssona "najważniejszym celem ćwiczeń jest osiągnięcie przez Szwecję gotowości do otrzymania pomocy wojskowej z zagranicy". "Szwecja jest na drodze do NATO, będzie mieć zupełnie inne znaczenie (...). Musimy kontrolować morze, zarówno Bałtyk, jak i Morze Północne, aby port w Göteborg pozostał otwarty" - podkreślił.

Czytaj też

W przeważającej części ćwiczenia lotnicze będą prowadzone w południowej Szwecji, w dzień i w nocy od 24 kwietnia do 11 maja. Loty z udziałem samolotów bojowych, śmigłowców, samolotów transportowych i innych będą prowadzone z kilku baz lotniczych i lotnisk cywilnych: Uppsala, Såtenäs, Malmen, Norrköping, Nyköping, Kalmar, Visby, Trollhättan, Råda, Hagshult, Ronneby. $$

Czytaj też

We wtorek wizytę w Szwecji złożył sekretarz obrony USA Lloyd Austin, który odwiedził tajną w czasach zimnej wojny wykutą w skale bazę szwedzkiej marynarki wojennej pod wyspą Muskoe w archipelagu sztokholmskim. Szwedzkie wojsko powróciło w to miejsce w 2019 roku.

Jak poinformował szwedzki resort obrony, tematami rozmów amerykańskiego polityka w Sztokholmie były przygotowania Szwecji do wejścia do NATO, gwarancje bezpieczeństwa ze strony USA udzielone na czas, gdy Szwecja nie jest jeszcze pełnoprawnym członkiem Sojuszu, a także pogłębienie współpracy wojskowej między krajami.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama