Reklama

Najnowsza ukraińska artyleria już strzela

Ukraińska ciągniona armatohaubica Bohdana-B.
Ukraińska ciągniona armatohaubica Bohdana-B.
Autor. 47. Samodzielna Brygada Artylerii/Facebook

Ukraińska 47. Samodzielna Brygada Artylerii opublikowała zdjęcia ze strzelania nowej ciągnionej odmiany armatohaubicy Bohdana. Powstała ona z wykorzystaniem poradzieckiego działa 2A36 Hiacynt-B.

O tym, że ukraiński przemysł pracuje nad ciągnioną odmianą armatohaubicy Bohdana, wspomniał gen. bryg. Serhij Baranow, szef Głównego Zarządu Rakietowego, Artylerii i Systemów Bezzałogowych Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w listopadzie zeszłego roku. Miała ona w założeniach pozwolić na zastąpienie w przyszłości systemów postsowieckich jak D-20 oraz 2A65 Msta-B, ale docelowo także tych zachodnich przekazanych przez sojuszników Ukrainy, jak M777 czy FH70. W sierpniu pisaliśmy, że ciągniona odmiana Bohdany powstanie poprzez wymianę luf w konstrukcjach poradzieckich, jak armatohaubice 2A36 Hiacynt-B, 2A65 Msta-B oraz haubice D-20.

Reklama

Pierwszy prototyp Bohdany-BG został pokazany publicznie na początku października zeszłego roku i zgodnie z przewidywaniami trafił na łoże ciągnionego Hiacynta. Z wymienionych wcześniej poradzieckich typów artylerii ma być jednym typem mogącym zostać przezbrojony w tak długą lufę, z racji na oryginalne uzbrojenie w postaci armatohaubicy o długości lufy ponad 8 m (licząc hamulec wylotowy). Masa nowego zamka, lufy oraz siły oddziałujące na łoże mają mieścić się w normach bezpieczeństwa. Kilka dni temu opublikowane zostały zdjęcia oraz materiał wideo z użycia Bohdany-BG przez 47. Samodzielną Brygadę Artylerii. Je szybkostrzelność ma wynosić 5-6 strzałów na minutę.

Jak widzimy, jej ciągnikiem jest samochód ciężarowy Daewoo Novus 4x4, który oprócz tego odpowiada za przewożenie obsługi Bohdany. Na zdjęciach widoczne jest strzelanie z z pozycji zakrytej. Co ciekawe, owa konstrukcja stała się bohaterem materiału niemieckiego Bilda, z którego pochodzi poniższy materiał wideo. Nie jest wiadome, czy strzelania te stanowią element dalszych badań, czy też ciągniona odmiana Bohdany została już wdrożona do służby. W drugim przypadku oznaczałoby to powrót do służby wielu wycofanych już z użycia Hiacyntów jako dawców podzespołów. Obecnie większość z nich od dłuższego czasu nie jest widziana na froncie z racji na wyczerpanie większości zapasów amunicji oraz zużycie luf.

Koszt produkcji Bohdany-BG ma wynosić około 1,5–2 mln USD, a w wersji samobieżnej – około 3 mln USD, w zależności od rodzaju podwozia. Ciągniona wersja może być jeszcze tańsza, zwłaszcza przy wykorzystaniu używanego łoża, np. z poradzieckich konstrukcji, lub skróceniu lufy. Rozpoczęcie produkcji przyniesie nie tylko znaczne oszczędności, ale także umożliwi stopniowy powrót na front wcześniej wycofanych haubic i armatohaubic. Pozwoli to zmniejszyć zapotrzebowanie na amunicję kalibru 152 mm, której w przypadku Hiacyntów prawie nie ma, choć jednocześnie zwiększy zależność ukraińskiej armii od kalibru 155 mm.

    Oprócz tego Ukraińcy mają planować stworzenie na bazie poradzieckich haubic D-20 oraz armatohaubic 2A65 Msta-B kolejną odmianą Bohdany jednak z lufą o długości przewodu lufy wynoszące 39 kalibrów. W przypadku Msty-B donośność byłaby porównywalna z wcześniejszą, natomiast w przypadku D-20 zostałaby ona zwiększona. Powodem takich zamiarów ma być nadmiar produkowanych luf do 2S22 względem dostępnych podwozi, co wydaje się ewenementem, zważywszy na to, jakim problemem jest ich wytwarzanie w Europie. Jesienią zeszłego roku produkcja Bohdany miała wynieść 18-20 sztuk miesięcznie, zatem jest to znaczna wartość.

    Ukraińska ciągniona armatohaubica Bohdana-B.
    Ukraińska ciągniona armatohaubica Bohdana-B.
    Autor. 47. Samodzielna Brygada Artylerii/Facebook
    WIDEO: Rosyjskie bazy wojskowe w Syrii i Afryce Północnej
    Reklama

    Komentarze (5)

    1. Seb66

      U nas NIGDY. Mimo że jest tańsza, mobilniejsza tam gdzie sa drogi. Szybsza w pozyskaniu i dostępniejsza w pozyskaniu. Nasz MON uwielbia gwiazdy smierci, wielkie kosztowne , trudne do pozyskania, kosztowniejsze do pozyskania i przy utracie, droższe w eksploatacji i utrzymaniu. A jak plotka głosi za jednego Kraba moglibyśmy mieć TRZY kołowe Kryle!

      1. Pucin:)

        @Seb66 - bo my nie rozumiemy, że lufa liczy się jako lufa. Sieje żelastwem w drugą stronę to OK. Nawet gwiazd śmierci - ahs Krab - nie potrafimy produkować w dostatecznej ilości (75 szt. rocznie o czym mówił i chciał zrobić zdymisjonowany w 08.2022r. Prezes HSW Pan Zając).

    2. Przyszłość

      Dobry po radziecki sprzet

    3. DanielZakupowy

      Ale po co zwiększają ilość artylerii? Przecież eksperci w komentarzach już ustalili, że zdecydowanie większość strat zadaja zadają Ukrainie drony! Czy Ukraińcy tego nie wiedzą?

      1. Pucin:)

        @DanielZakupowy - Daniel WP-RP powinna wejść w kooperację z francuzami (produkują już 8 szt miesięcznie a doją do 10 szt) w zakresie haubicy Cesar w ilości 4 DMO Regina razem 150 szt. (24 szt. haubic + 18 pojazdów towarzyszących = 1 DMO). Inaczej będziemy w czarnej d...... W Polsce jest potrzebnych 26-28 DMO (672 szt - bieżące + rezerwa sprzętowa - na dzień dzisiejszy mamy 4 pułki artylerii samodzielne - 2 DMO każdy - i 15 szt DMO brygadowych).. Obecnie jest realizowany zakup 212 ahs K9 i 96 ahs Krab - zamówiono 152 ahs K9 co daje do końca 2029r., ok. 460 ahs + to co zostało niesprezentowane na UA ale to śladowe ilości. Jest jak widać mało. I jak zwykle boso ale w ostrogach!! :)

    4. radziomb

      Ukraina skopiowała , lekko przerobiła Ruską Armatę? i co z tego. USA też podpatrzyły, skopiowały rakiety pow-pow typu sidewinder (wczesniejszą wersję) od Rosjan. Piorun to też skopiowana, przerobiona Igła, Strela. Beryl to też podróbka lepsza poczciwego Kałacha w kalibrze NATO. Na wojnie wszystkie chwyty dozwolone.

      1. xdx

        Jak już to odwrotnie, K-13 to kopia sidewinder . Soviety nie miały w tym czasie podobnych rakiet z podobną głowicą , a jak przedostały się aim9 do kacapow to jest wiele teorii od pocisków które nie wybuchły i utknęły w sovieckich samolotach po nielegalną sprzedaż przez jednego z niemieckich pilotów starfighter - ale tu raczej mogło chodzić o uaktualnienie bo to parę lat potem bylo

    5. Tubylec

      A u nas kiedy jakaś nowoczesna ciągniona 155 ?

    Reklama