Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ukraina pokazuje nową artylerię

Do powstania prototypu ciągnionej Bohdany-BG zastosowano łoże z poradzieckiego Hiacynta-B.
Do powstania prototypu ciągnionej Bohdany-BG zastosowano łoże z poradzieckiego Hiacynta-B.
Autor. Ministry of Defense of Ukraine

Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało nagranie z prezentacj uzbrojenia rodzimej produkcji dla zagranicznych delegacji. Wśród demonstrowanego sprzętu znalazł się prototyp ciągnionej armatohaubicy Bohdana-BG.

O tym, że ukraiński przemysł pracuje nad ciągnioną odmianą systemu Bohdana, wspomniał gen. bryg. Serhij Baranow, szef Głównego Zarządu Rakietowego, Artylerii i Systemów Bezzałogowych Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w rozmowie z dziennikarką serwisu Kyiv Not Kiev w listopadzie zeszłego roku. Miała ona w założeniach pozwolić na zastąpienie w przyszłości systemów postsowieckich, jak D-20 oraz 2A65 Msta-B, ale docelowo także tych zachodnich przekazanych przez sojuszników Ukrainy, jak M777 czy FH70. W sierpniu tego roku pisaliśmy, że ciągniona odmiana Bohdany powstanie poprzez wymianę luf w konstrukcjach poradzieckich, jak armatohaubice 2A36 Hiacynt-B, 2A65 Msta-B oraz haubice D-20.

Pierwszy prototyp zgodnie z przewidywaniami trafił na łoże ciągnionego Hiacynta, który to z wymienionych wcześniej konstrukcji ma być jednym typem mogącym zostać przezbrojony w tak długą lufę, z racji na oryginalne uzbrojenie w postaci armatohaubicy o długości lufy ponad 8 m (licząc hamulec wylotowy). Masa nowego zamka, lufy oraz siły oddziałujące na łoże mają mieścić się w normach bezpieczeństwa. Tym samym po zakończeniu badań i wdrożeniu tej wersji Bohdany do produkcji, wiele z wycofanych już 2A36 będzie mogło powrócić na front, choć już w odmienionym kształcie i o zwiększonych zdolnościach. Obecnie większość z nich od dłuższego czasu nie jest widziana na froncie z racji na wyczerpanie większości zapasów amunicji oraz zużycie luf.

Reklama

W przypadku poradzieckich D-20 oraz 2A65 Msta-B przewiduje się przezbrojenie ich w haubice o długości przewodu lufy wynoszące 39 kalibrów. W przypadku Msty-B donośność byłaby porównywalna z wcześniejszą, natomiast w przypadku D-20 zostałaby ona zwiększona. Powodem takich zmian ma być nadmiar produkowanych luf do 2S22 względem dostępnych podwozi, co wydaje się ewenementem, zważywszy na to, jakim problemem jest ich wytwarzanie w Europie. Zaledwie kilka dni temu Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński poinformował, że produkcja armatohaubicy 2S22 Bohdana zwiększyła się do poziomu 18-20 sztuk w skali miesiąca. Tym samym, wiele wskazuje na to, że produkcja ciągnionej Bohdany nie wypłynęłaby jakoś drastycznie na spowolnienie dostaw wersji samobieżnej do armii, ponieważ ta produkowana jest w skali i tak bardzo dużej, jak na warunki wojenne.

Czytaj też

Kolejnym powodem dla opracowania ciągnionych Bohdan ma być cena, która orientacyjnie ma wynosić około 1,5-2 mln USD. W przypadku odmiany samobieżnej wzrasta ona do 2,5-3 mln USD (wiele tutaj zależy od typu podwozia). Ciągniona Bohdana może być jednak jeszcze tańsza przy wykorzystaniu używanego łoża z np. poradzieckiej konstrukcji lub zastosowania tego i skrócenia lufy. Rozpoczęcie ich produkcji będzie oznaczać zatem nie tylko dużą oszczędność, ale także stopniowy proces powracania na front wycofanych wcześniej haubic i armatohaubic. Pozwoli to na zmniejszenie zapotrzebowania na dostawy amunicji w kalibrze 152 mm (której w przypadku Hiacyntów prawie nie ma), chociaż jeszcze bardziej uzależni ukraińską armię od tej kalibru 155 mm. Wiele będzie zależeć tutaj od skali produkcji Bohdany-B oraz od czasu jaki zajmą jej testy.

Ukraińska armatohaubica 2A65 Msta-B.
Ukraińska armatohaubica 2A65 Msta-B.
Autor. Ministry of Defense of Ukraine/Wikipedia
Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (8)

  1. Szwejk85/87

    No i jak to jest ? Ukraińcy pod bombami, rozwijają produkcję zbrojeniową, a u nas wszystko jak po grudzie....

    1. Davien3

      To nie jest produkcja nowych dział ale modernizacja starych poprzez montaż na nich działa 155mm L39 czyli takiego jak np ma M777.

    2. radziomb

      przecież produkcja armaty ciągnionej jest 100 x prostsza niz produkowane u nas czołgi K2, Borsuki, Chumoo. Przecież Ukraina nie produkuje podwozi- aut do Bogdany bo one sa czeskiej Tatry - model Phenix . Lufy to tez nie ich produkcja tylko chyba Francuzi. System Sterowania Bogdany to Siemens. Ich Bogda jest tak samo Ukraińska jak nasze K2 PL są w takim stopniu Polskie ;-) może w 20% , no co z tego, ważne że jest i strzela.

    3. Dudley

      radziomb. Możesz napisać, co jest skomplikowanego w produkcji Homara K? To obrotowe metalowe pudełko, na ciężarówce. Czyżby wyspawanie kontenera startowego i małej suwnicy było skomplikowane? A może produkcja siłowników hydraulicznych jest osiągnięciem na miarę lotu na Marsa?

  2. RGB

    Trzeba im przyznać że myślą systemowo. gdzie się da tam budują zdolności w oparciu o własny potencjał zbrojeniowy. My mogliśmy zrobić to samo i na szybko wyprodukować kilka setek dział ciągnionych w oparciu o działo z Kraba. Zapełniłoby to lukę po Goździkach, a ze względu na przewagę amunicji natowskiej i tak byłoby poza zasięgiem ognia kontbateryjnego. Działa ciągnione są mało wymagające eksploatacyjnie i relatywnie proste w obsłudze. Ewentualnie kupić prawie za darmo od Anglików AS90, bo od dawna było wiadomo że chcą je wycofać. Nie dość że były tanie to jeszcze łatwe do zmodernizowania na 52 kalibry. Zamiast tego kupiliśmy z półki kilka setek K9 płacąc więcej niż za Kraby.

    1. Davien3

      @RGB Niestety nie byłyby bo Rosja jako ognia kontrbateryjnego może użyc Smierczy a te maja zasieg znacznie większy od Krabów Co do AS-90 to wszystkie poszły juz na Ukrainę, zreszta nasz Krab to nie jest wieża i działo z AS-90 ale z AS-90/52 Braveheart czyli zaawansowanej modernizacji AS-90

    2. radziomb

      jako ogien kontrbateryjny od dawna na Ukrainie robia glownie drony fpv

    3. radziomb

      RGB. gdyby nie K9 i Korea to moze bylaby wieksza wojna i bylbys ze mna razem w okopie w blocie gdzies na Litwie. pomysl o tym i przestan narzekac

  3. Przyszłość

    Znajac zycie pelwnie polowa podzespolow pochdzi z zakadow wybudwanych przez ZSRR jak nie 76%

  4. Przyszłość

    Znajac zycie pelwnie polowa podzespolow pochdzi z zakadow wybudwanych przez ZSRR jak nie 76%

  5. user_1053912

    Habeta ma i zalety ,kilka dni trzeba na przeszkolenie funkcyjnych. Oprócz celowniczego i rachmistrza /o ile dzisiaj takie stanowisko istnieje/. Ja osobiście jestem ich zwolennikiem a szczególnie mośków. Bo jak już pisałem Rak to poroniony pomysł.

  6. Dr. Pavl Kopetzky

    Czyli c.d. "komu żal"... UE Niemców Zachodowi Europie Polsce!? War AD 2024

  7. szczebelek

    U nas przestawienie komponentu z Kraba na ten czy inny nośnik by trwało dekadę...

  8. Zygazyg

    Ciekawy jestem jakości tych luf. Domyślam się że odkówki jeszcze z czasów przed napaścią onuc kiedy mieli przemysł hutniczy..

Reklama