Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ukraina zwiększa produkcję artylerii i amunicji

Ukraińskie armatohaubice 2S22 Bohdana wyprodukowane za środki przekazane przez Danię.
Ukraińskie armatohaubice 2S22 Bohdana wyprodukowane za środki przekazane przez Danię.
Autor. Ministerstwo Obrony Danii

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński poinformował, że produkcja armatohaubicy 2S22 Bohdana zwiększyła się do poziomu 18-20 sztuk w skali miesiąca. W przypadku amunicji moździerzowej i artyleryjskiej zanotowano 25-krotny wzrost względem 2022 roku.

Informacje te Wołodymyr Zełeński przekazał podczas otwarcia II Międzynarodowego Forum Przemysłu Obronnego. Potwierdził on, że produkcja tych najnowszych ukraińskich systemów artyleryjskich zwiększyła się i obecnie wynosi 18-20 sztuk w skali miesiąca. Jest to tym samym potwierdzenie wcześniejszych pogłosek, które mówiły o „raptem” 16 Bohdanach opuszczających zakłady co miesiąc. Oznacza to, że Ukraina obecnie produkuje w skali miesiąca prawie trzykrotnie więcej 2S22 niż, dotychczas utraciła (dane serwisu Oryx wskazują na zniszczenie 7 sztuk). Przekłada się to tym samym na stałe uzupełnianie strat w artylerii o trakcji kołowej, ale także daje możliwość szybkiego przezbrojenia jednostek z konstrukcji ciągnionych lub tych o słabszych parametrach.

Dla porównania, w kwietniu prezydent Ukrainy określił zdolności produkcyjne na 10 armatohaubic 2S22 Bohdana miesięcznie. Już ta liczba była dużym sukcesem ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego (stale wspieranego przez zagranicznych partnerów). Z czego może wynikać ciągły wzrost zdolności produkcyjnych? Czynników jest wiele. Zapewne pokrywają się one z tymi, które przełożyły się na stałe przyspieszanie wytwarzania artylerii i środków bojowych na Ukrainie: coraz większego angażowania rozproszonych zakładów zbrojeniowych (w tym prywatnych), lokowania w nich znacznych środków finansowych (zwłaszcza z zagranicy jak np. Danii), ale także korzystania z rozwiązań dostosowanych do potrzeb chwili.

Reklama

W przypadku Bohdany przejawia się to wykorzystaniem podwozia cywilnej Tatry Phoenix. Ponadto, pojawiają się doniesienia, że w roli bazy do ahs Bohdana mogą być wykorzystywane używane ciężarówki czeskiego producenta (dlatego porównywanie tej skali wzrostu z produkcją francuskich ahs CAESAR nie jest w pełni obiektywne) lub przebudowuje się wozy dotąd przeznaczone do innych zadań. Za przykład mogą posłużyć wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet Buriewij, które stanowią modernizację systemu BM-27 Uragan. Zestaw wykorzystuje podwozie Tatry T815-7T3RC1, z napędem 8x8 oraz modułową, opancerzoną kabinę Puma. Jest to więc nośnik identyczny z tym zastosowanym w Bohdanie w wersji 3.0. Czy takie konwersje rzeczywiście mają miejsce? Nie wiadomo, niemniej nie można tego wykluczyć, ponieważ od dawna nie widuje się wyrzutni Buriewij na froncie, przypuszczalnie z racji na wyczerpanie amunicji.

Czytaj też

Co jeszcze ważne, prezydent Ukrainy poinformował, że produkcja amunicji moździerzowej oraz artyleryjskiej zwiększyła się 25-krotnie względem 2022 roku. Jest to olbrzymi skok wydajności ukraińskiego przemysłu, chociaż należałoby przypomnieć, że przed rosyjską inwazją wiele typów efektorów nie było produkowanych, stąd trudno określić adekwatną skalę. Tym samym nie jest to tak duży efekt, jak w przypadku Bohdany, ale niemniej stanowi olbrzymi sukces Ukrainy (ale także zagranicznych partnerów, którzy ją wspierają). Oprócz amunicji i artylerii wzrosnąć miała produkcja dronów wszelkich typów, która miała osiągnąć liczbę 4 milionów rocznie. Zapewne gros tej liczby stanowią proste konstrukcje typu FPV.

Dron FPV w rękach ukraińskiego żołnierza.
Rozwój bojowych bezpilotowców klasy FPV postępuje tak szybko, że dziś na froncie działają konstrukcje o zasięgu kilkunastu kilometrów, wielokrotnie przewyższając możliwości starszych dronów.
Autor. Fundacja "Powernyś Żywym" / savelife.in.ua

2S22 Bohdana to ukraińska armatohaubica samobieżna kalibru 155 mm o trakcji kołowej. System uzbrojenia wraz z zabudową opracował Nowokramatorski Zakład Budowy Maszyn (NKMZ) z Kramatorska. Uzbrojenie główne pierwotnie osadzono na wojskowym samochodzie ciężarowym KrAZ-6322 w układzie 6x6 z opancerzoną kabiną, wariancie pojazdu wykorzystywanego przez Zbrojne Siły Ukrainy. Wobec problemów strukturalnych w zakładach KrAZ po rosyjskiej inwazji nośnik wymieniono. Podwozie nowszych egzemplarzy stanowi białoruski samochód ciężarowy MAZ-6317 (produkowany na licencji pod nazwą Bogdan-6317) o napędzie 6x6. Pojazd otrzymał kabinę o kształcie zbliżonym do tej zastosowanej w wozie dowodzenia RKP-360, wchodzącym w skład dywizjonów systemu przeciwokrętowego R-360 Neptun (2.0).

Reklama

Kolejnym alternatywnym nośnikiem jest Tatra T815-7T3RC1 z napędem 8x8 wyposażona w modułową, opancerzoną kabinę Puma (3.0). Obecnie armatohaubica jest także integrowana z cywilnymi modelami samochodów ciężarowych Tatra (np. Phoenix) wyposażanymi z kabinę podobną jak w wersji 2.0. Ten podwariant określa się mianem wersji 4.0. System może być także osadzany na samochodach ciężarowych innego typu, choćby na pojazdach marki MAN. W pierwotnej konfiguracji (na podwoziu KrAZ-6322) masa całkowita pojazdu wynosi 28 ton, a zapas amunicji to 20 pocisków i kompletów ładunków miotających. Armatohaubica jest wyposażona w nowoczesny system kierowania ogniem, a jej teoretyczna szybkostrzelność maksymalna ma wynosić do 5-6 strzałów na minutę. Maksymalna donośność wynosi odpowiednio 40 km przy stosowaniu amunicji z gazogeneratorem dennym i 50-60 km dla pocisków ze wspomaganiem rakietowym.

Bohdana 3.0
Bohdana 3.0
Autor. Dowództwo Zjednoczonych Sił Zbrojnych Ukrainy/X
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (8)

  1. Ma_XX

    Lufy z tajemniczej lufowni z Francji?🤣

    1. Nico44

      nie podali która fabryka francuska produkuje lufy dla ukraińskich systemów artyleryjskich więc z czego się śmiejesz ... nie wiesz ekspercie że takich danych jak który podmiot, państwo i w jakiej ilości uzbrojenia lub elementów do produkcji uzbrojenia w fabrykach ukraińskich w obliczy konfliktu zbrojnego na Ukrainie się nie podaje

    2. yeti65

      Chodzi o to, że lufy to obecnie deficytowy towar i nie da rady mocno zwiększyć ich produkcji. Więc pytanie o lufy jest jak najbardziej zasadne,

  2. radziomb

    da się, można? A gdzie nasza 2ga linia produkcji Kraba o której mówił pan poseł Budka i chyba Błaszczak? Już zdąźyliśmy się pokłócić czy ta druga linia ma być w HSW czy np w Bumar Gliwice i co? Jakie efekty, bo chyba nadal produkujemy 18 szt Krabów/rok czyli tyle co przed wojną :-( Dodajmy że Korea własnie rozpoczeła produkcje swojego silnika (zamiennika MTU) powerpack 100KM do K9/ Kraba, AS21 Redback więc błagam, nie zwalajacie na małą dostepność silników.

    1. Davien3

      Po pierwsze obecna linia ma wydajność ok 100 sztuk rocznie, po drugie 2 linia Krabów to była tylko wyborcza propaganda PiS bo NIC nie zrobili by chocby znaleźć przez rok na nia miejsce Po trzecie 18 sztuk rocznie nie przeskoczysz przez najblizsze kilka lat nawet z 10 liniami Po czwarte Korea to dopiero w pocie czoła wdraża zamiennik silnika do K2 do tego gorszy od oryginału K9 dalej jeżdzą na MTU i długo jeszcze będą. I to nie silniki są kluczowe ale działa i podobne elementy

  3. user_1050711

    re: Bogadana. Pamiętajcie, że nawet nowiuteńka, na nowiuteńkich częściach, haubica Kryl kalkulowała się 3 x taniej niż gąsienicowy Krab. A wydaje się, że Bogdana i Krab maja podobny, zbliżony współczynnik ich likwidacji bądź ciężkiego uszkodzenia przez wroga. | re: 4 mln "prymitywnych dronów FPV" - Dziś prymitywnych FPV, ale jutro wystarczy zamówić - w tej liczbie, to już po bardzo logicznej cenie - 4 miliony płytek elektroniki, solidnie zaekranowanych, z samodzielną ewaluacją i wyborem celów.

  4. Pitbull

    A u as się nie da bo ponoć odkuwek nie ma do luf.

  5. Weneda 1977

    Jak to możliwe, że Ukraina będąc w stanie wojny rozwija produkcję a Polska zaniża bo od lutego 2022 ani jeden kraba nie dostała Polska armia tylko z zasobów WP wzięto 55 krabów i przekazano UK nie odpłatnie i na dodatek podpisano kontrakt na 50 krabów a ich produkcja trwa do dzisiaj a WP dalej nic nie dostaje nowego nawet rekompensaty. Ja doskonale wiem , że militarne wspieranie UK jest interesem RP ale jak się ośmiesza Polska przed Uki to żaden inny Kraj i dlatego nas traktują jak wszyscy wiedzą.......

    1. Nico44

      produkcja jest przeniesiona do znajdujących w bezpiecznych miejscach fabryk ( nie zdziwił bym się że podziemiom ) poczytaj o projekcie Riese

    2. kreceniewora

      Jak to możliwe? To bardzo proste. Wystarczy kłamać :) papier wszytko przyjmie hehe

  6. radziomb

    Skoro Ukraina produkuje 4 mln dronów a planuja zabic 1 mln ruskich żołnierzy przez rok ? to znaczy że każdy rosyjski żołnierz zostanie uderzony 4ma sztukami Dronów FPV . Jakiś kosmos. Drony wyprą rakiety, granatniki, artylerie itp jak kiedyś broń palna wyparła Łuki i Kusze i Miecze i Szable ? Znowu rewolucja się szykuje? hmm.

    1. Nico44

      rewolucja już trwa a drony już od 2 wś lat są wykorzystywane siłach zbrojnych poczytaj o targetdronach armii 3 rzeszy

  7. szczebelek

    Jeśli to prawda to dotykają możliwości produkcji 250 sztuk rocznie .

  8. Borkow

    A jakie są dowody że ukraina naprawde tyle produkuje? Bo Zeleński tak powiedział? To jakiś autorytet jesli chodzi o mówienie prawdy?

Reklama