Reklama

Siły zbrojne

MON zabiera głos ws. zakupu Abramsów dla Polski

Czołg podstawowy M1A1FEP Abrams w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej.
Czołg podstawowy M1A1FEP Abrams w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej.
Autor. Damian Ratka / Defence24

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w odpowiedzi na pytania Defence24.pl, że „nie są obecnie prowadzone działania w zakresie pozyskania kolejnych czołgów Abrams dla SZ RP”.

Polska zamówiła łącznie 366 czołgów Abrams w ramach umów międzyrządowych w trybie FMS z 2022 roku (na 250 czołgów w wersji M1A2 SEPv3) oraz 2023 roku (na 116 czołgów w wersji M1A1). Obie umowy obejmowały także wsparcie eksploatacji, amunicję czy pojazdy zabezpieczenia technicznego. Wozy z drugiej umowy zostały już dostarczone, rozpoczęto też dostawy Abramsów w nowej wersji.

Czołgi Abrams wprowadzane są na wyposażenie 18. Dywizji Zmechanizowanej. Pozostałe jednostki, początkowo 16 Dywizji Zmechanizowanej, mają być stopniowo przezbrajane w czołgi K2/K2PL. Równoległe wprowadzenie czołgów K2 i Abrams pozwoliło na przyspieszenie przezbrajania Wojsk Pancernych, co jest o tyle istotne, że znacznie ponad 300 czołgów T-72M/M1/M1R i PT-91 Twardy oraz 14 Leopardów 2A4 przekazano Ukrainie w ramach pomocy wojskowej. Dostawa Abramsów pozwoliła na rozpoczęcie przekazywania czołgów Leopard 2A5/2PL do 34. Brygady Kawalerii Pancernej, skąd w latach 2017-2019 dostarczano je do 1. Brygady Pancernej w Wesołej. Ponadto, jak poinformował Defence24.pl rzecznik Dowództwa Generalnego RSZ ppłk Marek Pawlak w jednostkach podległych DG RSZ nie są już używane czołgi T-72M/M1, które nie przeszły modyfikacji, a jedynie te zmodyfikowane.

Reklama

Co jakiś czas pojawiają się spekulacje o możliwym zakupie kolejnych Abramsów przez Polskę. W styczniu Minister Aktywów Państwowych Jakub Jaworowski poinformował niedawno w odpowiedzi na jedną z poselskich interpelacji, dotyczącą sytuacji w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych SA w Poznaniu, że „zostały już podjęte rozmowy z General Dynamics Land Systems, Inc. (dalej: GDLS) dotyczące m.in. utworzenia Regionalnego Centrum Wsparcia dla czołgów Abrams M1 tzw. „RSC” w WZM S.A. oraz wspólnej produkcji dodatkowych egzemplarzy czołgów Abrams M1A2 dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”. O możliwej sprzedaży około 800 dodatkowych Abramsów do Polski pisał też niedawno były doradca prezydenta Trumpa ds. bezpieczeństwa z pierwszej kadencji Robert O’Brien w serwisie 19fortyfive.

    Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało jednak w odpowiedzi na pytania Defence24.pl, że „nie są obecnie prowadzone działania w zakresie pozyskania kolejnych czołgów Abrams dla SZ RP”. Dodano, iż „w ramach spotkania przedstawicieli MON z General Dynamics Land poruszono kwestie utworzenia Regionalnego Centrum Wsparcia dla czołgów Abrams M1 w WZM S.A na zasadach umowy B2B”.

    Potwierdza to wcześniejsze informacje, że nie planuje się zakupu dodatkowych Abramsów poza 366 już zamówionymi. W Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych podjęto już natomiast pierwsze kroki w celu budowy zdolności obsług czołgów Abrams dla Polski i państw regionu.

    Reklama

    Jeśli chodzi o inne jednostki Wojsk Lądowych, z myślą o ich wyposażeniu wprowadzane są czołgi K2. Większość ze 180 wozów zamówionych w ramach pierwszej umowy została już dostarczona, do jednostek podległych 16. Dywizji Zmechanizowanej oraz jednostek szkolnych. Łącznie to na dziś 98 wozów, 84 przekazano w latach 2022-2024, a 14 kilka dni temu (wraz z partią haubic K9A1). Obecnie trwają negocjacje drugiej umowy na 180 czołgów K2/K2PL wraz z 81 pojazdami wsparcia. W rozmowie z Defence24.pl wiceminister obrony Paweł Bejda powiedział niedawno, że MON jest gotowy do podpisania tej umowy, a strona koreańska udostępniła pożyczkę w wysokości 5 mld USD. Muszą jednak zostać sfinalizowane ustalenia między polskim a koreańskim przemysłem, bo wymogiem strony polskiej jest, by część czołgów powstała w polskich zakładach. W przyszłości utworzone zdolności produkcyjne będą wykorzystywane do realizacji kolejnych zamówień, bo umowa ramowa na czołgi K2/K2PL obejmuje łącznie 1000 czołgów. Poza 18. Dywizją Zmechanizowaną wyposażaną w Abramsy nowo wprowadzanym do Wojska Polskiego czołgiem będzie więc K2/K2PL.

    Reklama

    WIDEO: Wielka gra o Niemcy. Na kogo postawi Merz?

    Reklama

    Komentarze (1)

    1. Szwejk85/87

      Już się nie mogę doczekać jak polska, będzie kupować od polski czołgi wyprodukowane w spółkach skarbu państwa w okolicach, na przykład Poznania. Po prostu kupuję wagon popcornu i czekam w napięciu na ten dramatyczno- dynamiczny przepływ nikomu nie potrzebnych papierów pomiędzy państwowymi biurkami. A wojsko jest zdyscyplinowane i cierpliwe siedzi w koszarach i czeka na gruszki na wierzbie.... Chłopaki w koszarach rzucają monetą, co jutro przywiozę na lawetach ? Leosia, Abrahama czy skośnookiego, a może jakieś t72 się jeszcze znajdzie....

    Reklama