Reklama

Siły zbrojne

MON: Nowy pocisk przeciwpancerny dla Wojska Polskiego

 • Leopard 2a4- Fot. Wikipedia
  Leopard 2a4- Fot. Wikipedia

Polskie Siły Zbrojne przewidują wprowadzenie na uzbrojenie nowego przeciwpancernego pocisku kierowanego, obok używanych obecnie ppk Spike-LR. 

Jak poinformował Defence24.pl w przesłanym oświadczeniu rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz, Siły Zbrojne RP planują wprowadzenie na uzbrojenie przeciwpancernego pocisku kierowanego nowego typu od 2019 roku. Nowy system będzie eksploatowany obok używanych obecnie rakiet Spike-LR i ma się charakteryzować wyższymi parametrami. Szczegółowe informacje są jednak niejawne.

SZ RP przewidują wprowadzenie nowego ppk o większych walorach taktyczno- technicznych od 2019 r. Informacje szczegółowe są niejawne.

Rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz

Na razie trudno więc określić, jakie pociski przeciwpancerne trafią do polskiej armii. Potencjalnie w grę może bowiem wchodzić pozyskanie „ciężkiego” ppk przede wszystkim dla śmigłowców, lub też lżejszych pocisków, z przeznaczeniem m.in. dla Obrony Terytorialnej. Zakłady Mesko realizują projekt kierowanych w wiązce laserowej rakiet Pirat, budowanych wspólnie z przemysłem ukraińskim, które według dostępnych informacji mają się charakteryzować zasięgiem 2,5 km i przebijalnością wstępnie szacowaną na około 550 mm. W założeniu pociski te miały być uzupełnieniem rakiet Spike-LR, zdolnych do rażenia celów z górnej lub z przednej półsfery, o zasięgu 4 km i naprowadzaniu za pomocą światłowodu oraz dwusystemowej głowicy termowizyjnej/telewizyjnej.

Czytaj więcej: Polsko-ukraińska współpraca przemysłowo-obronna. Korzyści i wyzwania

Według dostępnych informacji podstawowy wariant rakiet Pirat miał więc charakteryzować się częściowo niższymi parametrami niż Spike, ale koszt jednostkowy nowych rakiet miał być według szacunków nawet trzykrotnie mniejszy. Nowy system stanowiłby więc pośrednie ogniwo pomiędzy ppk Spike, a granatnikami przeciwpancernymi. Ponadto, planowano też opracowanie cięższych wariantów, np. dla pojazdów, o zasięgu do 5 km.

Z drugiej strony, wraz z wdrażaniem nowych śmigłowców szturmowych konieczne będzie pozyskanie pocisków przeciwpancernych o zasięgu 6-8 km, aby umożliwić działanie spoza zasięgu części systemów OPL potencjalnego przeciwnika. W grę wchodzą tutaj przede wszystkim rakiety Spike-ER i Spike-NLOS, o zasięgu odpowiednio 8 i 25 km, oraz amerykańskie pociski Hellifre, kierowane laserowo lub za pomocą radaru milimetrowego.

Pociski Spike-LR, obecnie używane na wyrzutniach przenośnych i integrowane z KTO Rosomak jeszcze długo będą stanowić istotną część obrony przeciwpancernej Wojska Polskiego, zachowując dużą wartość bojową. Wydaje się jednak, że obok rakiet tego typu równie pododdziały piechoty (oraz przyszłej Obrony Terytorialnej) powinny otrzymać drugi typ broni przeciwpancernej, najlepiej z systemem naprowadzania innym niż w ppk Spike (co utrudnia potencjalnemu przeciwnikowi podejmowanie przeciwdziałania).

Czytaj więcej: Jaka obrona przeciwpancerna w Wojsku Polskim? "Konieczne kompleksowe podejście" [raport]

Wprowadzenie drugiego, potencjalnie mniej kosztownego pocisku ułatwiłoby odpowiednie nasycenie pododdziałów OT kierowaną bronią przeciwpancerną, co jest niezbędnym warunkiem skutecznego prowadzenia działań obronnych. Jednocześnie mógłby on otrzymać nie tylko głowice kumulacyjne (przeciwpancerne), ale też odłamkowo-burzące (do zwalczania umocnień), czy termobaryczne, których oddziaływanie pozwala na obezwładnienie przyrządów celowniczych nawet dobrze opancerzonych pojazdów bojowych. Należy podkreślić, że bez posiadania odpowiedniej liczby wyrzutni PPK (najlepiej różnych typów) bataliony OT nie będą w stanie prowadzić skutecznych działań obronnych (a jedynie ochronne), gdyż nie posiadają innych środków walki, służących bezpośredniej do walki z pojazdami bojowymi przeciwnika na odległości powyżej kilkuset metrów.

Jednocześnie dla śmigłowców bojowych (a być może także wielozadaniowych) powinno się pozyskać rakiety o zasięgu około 6-8 km. Obecnie wiropłaty Mi-24 używane w Wojsku Polskim nie wykorzystują już przeciwpancernych pocisków kierowanych ze względu na wyczerpanie resursu. Ta „luka” w zdolnościach Sił Zbrojnych powinna więc być zamknięta przez wdrożenie nowych maszyn.

Reklama

Komentarze (47)

 1. tygrys 007

  OT powinno dostać stare kałasznikowy Takie jest moje zdanie tak samo powinno powstać darmowe przeskolenie strzeleckie i wojskowe dla obywateki

 2. maniek

  może informacje o nowym pocisku i o uzbrojeniu caracali w spike er są powiązane

 3. grwfeda

  Konferencja czy planowany i realizowany zakup ? Dziwne zapełnianie treści w internecie, polskie gadanie. Jeszcze dotąd żadne pociski i rakiety nie kupione ? Nieodpowiedzialność.

  1. Extern

   A co mają kupić. SPIKów jest sporo, domówione są kolejne do nowych wież do Rosomaków. Pirat ciągle jeszcze nie skończony. Śmigłowce uderzeniowe jeszcze nie wybrane więc też nie wiadomo jaka rakieta do nich czy będzie to Spike ER czy Halfire . Granatnik jednorazowy może i by się przydał bo komary wycofane, ale krajowy przemysł zaspał i nic ciekawego nie oferuje a bez sensu kupować taką prostą broń jak granatnik za granicą. Tym bardziej że granatnik już i tak nie zniszczy czołgu a na BWP i KTO to i RPG-7 którego mamy sporo jeszcze chwilę starczy.

 4. Emeryt z Intelligence

  Ciekawski - jakbyś odsłużył 30 lat w wojsku od plutonu do sztabu korpusu to byś też wiedział co piszesz. Afgan- jakbyś był w wojsku to byś wiedział że Intelligence to nie inteligencja ale WYWIAD. Ja nie piszę o likwidacji polskiej armii ale pewnych formacji. Tak jak kiedyś zniknęła husaria, kawaleria, tak teraz czas na czołgi, wojska powietrzno-desantowe, piechoty górskiej, specjalsów i naszą dzielną marynarkę wojenną. A dlaczego? Bo czasy się zmieniły. Wojska powietrzno-desantowe to typowe wojska ekspedycyjne, niezbędne dla USA,Anglików, Francuzów mających swoje byle kolonie i sfery wpływów na świecie. A nam do czego są potrzebne? Do desantu pod Olsztynem? A nie lepiej przewieźć wojska pociągiem Pendolino albo Polskim Busem, w ostateczności eszelonami, ciężarówkami lub KTO. Do tego służy Rosomak. Niech ktoś poważny powie mi jakie zadania mają specjalsi w naszej armii? Odbijanie zakładników? A ci z Formozy będą odbijąć zakładników chyba ze statków. Niech już zostanie dla wypełnienia zobowiązań sojuszniczych GROM, a z reszty sformować jednostki rozpoznawcze do brygad. Tam się do czegoś przydadzą. Co do czołgów. To jest relikt przeszłości. Stracił dzisiaj swoje walory sprzed 80 lat, pancerz i mobilność. Praktycznie jest to kolejne działo na polu bitwy. Bardzo kosztowna zabawka, nie tylko w zakupie ale i utrzymaniu. I łakomy cel dla artylerii, lotnictwa, ppk itp. I opłaca się zużyć kilka pocisków by go zniszczyć, Jeżeli mamy potencjał krajowy by takie pociski produkować i je modernizować to róbmy to, A czy zostanie wystrzelony z krzaków przez operatora czy z Rosomaka, jest mniej ważne, aby trafił w cel.Natomiast modernizacja czołgów będzie polegać na montowaniu air-condition i kolorowych wyświetlaczy LCD. Nie mamy za dużo pieniędzy,więc wydawajmy je rozsądnie. Rosja jest przestarzała technologicznie we wszystkich swoich dziedzinach życia, i ma to odzwierciedlenie w jej armii. Nie znam żadnej marki rosyjskiej o zasięgu światowym oprócz jej przemysłu wydobywczego. Za petrodolary kupowali wszystko zaniedbując swoją gospodarkę i to się mści dzisiaj. Kto z Rosji otrzymał ostatnio Nobla - Puszkin? Bardzo wysokie ceny ropy i gazu wyzwoliły w Rosji instynkty mocarstwowe.I to zgubi Rosję. Na Rosję nie nałożono żadnych poważnych restrykcji, bo Zachód wie ,że "zarżnięcie Rosji" byłoby niekorzystne dla nich samych. Rosja zażyna się sama idiotycznym embargiem, godzącym w ich obywateli. Zauważmy ,że embargo jest tylko na rolnictwo, na tym cierpią tylko zwykli ludzie. Rosjanie przeżyją bez jabłek, cytryn,krewetek , serów i win wloskich. Nie ruszono innych towarów, bo zrujnowali by całą swoją gospodarką już po roku. Ale tania ropa i gaz robi swoje. Rubel tanieje, import drożeje. Oligarchia traci i tracić będzie, jak stan przekroczy cienką linię, trzeba będzie znaleźć kozła ofiarnego.Ale czy to coś zmieni? Oby nie pogorszyło sytuacji?

  1. Afgan

   Drogi złotousty panie Emerycie, w języku angielskim słowo INTELLIGENCE oznacza zarówno inteligencję jak i wywiad, równie dobrze można napisać, że wywiad po angielsku to interwiew i też będzie poprawnie, ale będzie oznaczało całkiem inny wywiad (zakładam że wie Pan jaki). Choć słowa brzmią tak samo mają różne znaczenie. Obaj wiemy, że zastosował pan tani chwyt znany potocznie jako gra słów, który miał na celu nic innego jak podniesienie pańskiego EGO, jednak osobiście mi to nie przeszkadza, choć nie lubię ludzi, którzy się wywyższają jestem w stanie to "przeżyć". Przeszkadzają mi natomiast BZDURY które Pan wypisuje i zastanawiam się na której uczelni je Panu do głowy wtłoczyli, bo podobno jest pan emerytowanym oficerem. Chce Pan wozić wojsko na front pociągami Pendolino. Brawo! A czy pan wie że jedna bomba lub rakieta w podstacje zasilania spowoduje, że Pendolino stanie w polu z powodu braku prądu? Czy pan myśli, że przeciwnik będzie oszczędzał infrastrukturę kolejową, albo że torowisko po bombardowaniu naprawi się w 10 minut? Chce Pan wozić żołnierzy na front "Polskim Busem". Pomysł roku! Wpadli na niego w 2014 Ukraińcy, kiedy batalion Ajdar był transportowany w strefę działań wojennych autokarami i separy przy pomocy tylko i wyłącznie kałasznikowów zrobili z nich sito i krwawą łaźnię jednocześnie. Ciekawe czy wsiadłby Pan do autokaru prowadzącego kolumnę i pokazał jak to się robi? Zna Pan w ogóle przebieg co niektórych konfliktów? Na przykład wojna Jom Kippur z 1973, kiedy to izraelskie CZOŁGI wykonały wyłomy w arabskich liniach i obezwładniły obronę przeciwlotniczą, oczyszczając niebo dla lotnictwa. Gdyby Izrael nie miał czołgów, to nie było by go teraz na mapie świata. W Donbasie separy nie mają lotnictwa i samą naziemną obroną p-lotn wywalczyli przewagę w powietrzu i jest to typowa wojna lądowa, gdzie właśnie czołgi odgrywają kluczową rolę wraz z artylerią. Chce Pan umieszczać operatorów PPK w krzakach, a nie zdaje pan sobie chyba sprawy, że w rosyjskiej filozofii walki przygotowanie artyleryjskie terenu to podstawa! Wie pan co to jest pocisk kasetowy systemu BM-27 Uragan? Zdaje pan sobie sprawę co by się działo z pana ukrytymi w krzakach operatorami PPK po takim przygotowaniu artyleryjskim? Czy Pan myśli że przeciwnik puści czołgi "na pałę" bez przygotowania ogniowego na spodziewanych kierunkach natarcia? Chce pan likwidować wojska powietrzno-desantowe, ale kiedy zaistnieje potrzeba szybkiego przerzutu sił w zagrożony rejon to wyśle pan tam żołnierzy na osiołkach? Chce Pan likwidować piechotę górską, więc w Bieszczadach naszej granicy ma bronić TOPR? O pańskich pomysłach odnośnie wojsk specjalnych nawet nie chce mi się pisać. Pańskie tyrady są żałosne. A co do rosyjskich marek, to może nie mają cudownych smartfonów, ale są DRUGIM eksporterem uzbrojenia na świecie po Stanach Zjednoczonych i rosyjska broń jest uważana na świecie za tanią, prostą i przede wszystkim skuteczną, gdyby tak nie było nikt by od Rosji broni nie kupował, a tak na prawdę oni prawie pół planety uzbroili. Proszę być trochę bardziej otwartym na krytykę, słuchać innych i trochę więcej dystansu do siebie a mniej egocentryzmu, bo tym Pan szacunku sobie nie zaskarbi. Nikt z nas idealny nie jest i temu służy właśnie wymiana poglądów na którą jest pan całkowicie zamknięty. Pozdrawiam!

 5. Darek S.

  Każda z koncepcji rozwoju PPK zaprezentowana przez autora powinna być realizowana przez MON, bo jest słuszna, mało kosztowna oraz skokowo podnosi zdolności sił zbrojnych RP w starciu z najbardziej prawdopodobnym zagrożeniem.

 6. Emeryt z Intelligence

  Arek102 - masz bardzo ciekawe informacje o uzbrojeniu FR w OK. Skąd to wiesz ? Z Russia Today? Czy od radcy handlowego z ambasady? I przy okazji "toważysz" w Polsce pisze się przez "rz", w przeciwnym wypadku komputer w Polsce sam naprawia błąd. OK to taki rosyjski "lądowy lotniskowiec". Nie zaprzeczam z dużym nasyceniem uzbrojenia, zapewniam Cię - skatalogowanym przez NATO. Realnie oceniając Rosjanie mają tam przybliżoną liczbę czołgów o porównywalnych walorach bojowych do naszych sił. Dyrdymałki niektórych fantastów , w tym znanego polskiego generała-celebryty TV o zajęciu Warszawy w trzy dni, pozostawię bez komentarza. Jako oficerowi jest mi wstyd. Przestańcie rozprawiać na tym forum o jakichś Blitzkriegach. To se nevrati. Ewentualny konflikt zbrojny wymaga olbrzymiego wysiłku logistycznego, kilkumiesięcznych przygotowań, w czasach kiedy satelita "czyta gazetę rozłożoną na ziemi" jest niemożliwością ukryć to. Jak w OK załadują pierwszy eszelon czołgów to w NATO lotnicy przestaną pić kawę i zaczną grzać silniki samolotów. Obecnie gorący konflikt jest NIEMOŻLIWY. Obie strony zdają sobie z tego racje, bo znają znane powiedzenie - "Nie wiem jak wyglądać będzie III wojna światowa, ale wiem jak IV - na maczugi". Co do naszych SZ. trzeba odsunąć fantastów marzących o jakichś OP z rakietami Tomahawk od decyzji zakupowych. Nie modernizować czołgi, ale je powoli wycofywać. Uzbrojenie produkować w kraju, a nie sponsorować zagraniczne przemysły. I szkolić żołnierzy w sztuce wojennej, niech operatorowi ppk przyświeca cel - jedna rakieta , jeden czołg. I przede wszystkim zrezygnować z tej utopii - OT. Zapałem młodzieży niech się zajmie Liga Obrony Kraju, Kólka Samoobrony, Aeroklub, Kółka Strzeleckie, Szkoly Przetwania itp.

  1. kryty

   Bardzo mądra wypowiedź, z jedną uwagą - OT nie ma służyć walce z siłami zbrojnymi, tylko zabezpieczeniu tyłów, logistyki itp. Takich zadań nie wykona Kółko Samoobrony albo Aeroklub.

  2. Ciekawski

   "Obecnie gorący konflikt jest NIEMOŻLIWY" - Skąd taka pewność? Czyżbyś miał niespotykany dar widzenia przyszłości? Jeśli tak to poproszę wynik najbliższego LOTTO, podzielimy się 50/50 ;) "Nie modernizować czołgi, ale je powoli wycofywać." - Czy ty na pewno wiesz o czym ty piszesz? "To se nevrati"- Na Ukrainie przed Krymem i Donbasem niektórzy mówili tak samo, a później było "oczy w słup i łup"....oj, stało się.....;( Bez urazy ale jeśli piszesz, że jesteś oficerem i nasi oficerowie mają takie jak ty podejście to chyba trzeba od razu się poddać.

  3. Arek102

   Za ortografię należy Ci się szustka, a za myślenie pała. Jako oficer WP powinieneś wiedzieć jak są rozlokowane obecnie siły na terytorium Polski. Cała wschodnia część Polski od Wisły na wschód jest praktycznie nie broniona. Jednostki wojskowe, które tam się znajdują, mają lekko ujmując, niepełne stany osobowe, a tak na prawdę to wiele z nich istnieje tylko na papierze. Widzę i bendę to powtarzał do znudzenia, że historia lubi się powtarzać. Kto nie wyciąga wniosków na przyszłość z popełnianych błędów ten wciąż popełnia te same błędy. Jeśli myślisz, że ktoś nam pomoże to życzę Ci dobrego samopoczucia. Dzisiaj nawet w przypadku największych ćwiczeń wojska na ziemiach III RP po 89r. w nimeczech nie brakuje kontestatorów, a przecież to niby nasi sojusznicy. Mówią w niemczech, że "Anakonda" to prowokacja wymierzona przeciwko Rosji. Nawet przejazd amerykańskich wojsk na teren Polski musi odbywać się przez Czechy. A co dzieje się w polityce? Niemcy non stop podważają Polskie dążenia do całkowitej niezależności i rękami swoich polityków w UE, mówią jakoby łamano Polskie prawo i wtrącają się w nasze wew. sprawy. Kiedy polski rząd za czasów Platformy grzecznie robił to co mu Pani Merkel kazała, to Polska była OK. Dzisiaj, gdy obecny rząd chce przywalić większe podatki międzynarodowym korporacją, uszczelnić system podatkowy, czy zreformować sądownictwo, które to od 86 roku nie przeszło żadnej najmniejszej zmiany, to mówią, piszą, pokazują w mediach "rządowych" niemieckich o łamaniu Konstytucji w Polsce i wręcz o "putinizacji" państwa. Tylko jakoś nikt w Niemczech nie sprzeciwia się budowie drugiej nitki rurociągu "Nord Stream 2". Pojawiają się głosy znanych niemieckich polityków o zniesieniu sankcji wobec Rosji nałożonych po aneksji Krymu w 2014r, czy żądowe media same kontestują działanie Swojego Trybunału Konstytucyjnego. A co do Rosjan to potrafią działać bardzo szybko. I boło to świetnie widać i na Krymie i pózniej w Donbasie. Tak więc to o czym piszesz człowieku to zamierzchła prehistoria. Kiedyś operowało się Armiami, pózniej dywizjami. Dzisiaj są to bataliony świetnie wyszkolone i wyposażone wspierane przez lotnictwo, artylerie dalekiego zasięgu, wojska rakietowe czy marynarka wojenna. Która to pokazała jak może skutecznie przywalić z odległości setek- czy tysięcy km trafiając precyzyjnie w cel- patrz działalność wojsk FR w obecnym konflikcie na bliskim wsch., w Syrii i Iraku. Jeśli chodzi o satelity szpiegowskie to Rosjanie mają ich wystarczająco dużo, a my - całe zero, null. Dzisiaj amerykanie nam pomagają, jutro może być różnie. Mogą nas przechandlować np. za pomoc Rosji przeciwko Chinom, albo w walce przeciwko ruchom islamskim w Azji, albo poprostu nie będzie im się to opłacać. Poza tym w USA w listopadzie bendą wybory prezydenckie i czy wygra je Pani Clinton, czy miljarder Trump, to i pierwszy i drugi będzie gorszy od obecnego Prezydenta Obamy. Tych dwoje z punktu widzenia Polski i Polaków jest jak wybór między Dżumą a Cholerą. Więc nie mówiłbym, i nie wnikał co ma Rosja w obwodzie Kaliningradzkim tylko poważnie podszedł do sprawy obecnego stanu WP, które od czasów rozpadu układu Warszawskiego nadal ma taką samą struktórę. Konflikty ostatnich 10 lat w samej Europie pokazały, że operowanie wielkimi związkami taktycznmi jak armia czy dywizja to prechistoria. Rosja po wojnie z gruzinami w 2008 roku bardzo spłaszczyła swój system dowodzenia, operownia grupami taktycznymi wojska nie wspominając o ogromnym skoku w unowocześnieniu zbrojenia. Na szczęście jeszcze mają co nieco do poprawy. Ale patrząc co zrobili przez niecałe 8 lat, to "szapo ba". Życzyłbym sobie takiego tempa w unowocześnianiu polskiej armii. A co sie działo przez ostatnie 8 lat w Polskiej Armii. Wielkie rozdawnictwo i szastanie publicznym groszem na wielką skalę. Przyjmowanie do pracy w MON ludzi wypieprzonych wcześniej z wojska, dawnych oficerów WSI. Zapytam się ilu szpiegów złapano w latach 1990-2006 kiedy istniało WSI. Odpowiedz - 0 (zero, null). A działalnoś tzw. fundacji "Pro Civili" w której działali byli oficerowi WSI i kłopotów z nią związanych byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego opisanej w aferze "Marszałkowej" -kontaktów B.Komorowskiego jako Marszałek Sejmu III RP z czynnym Rosyjskim agentem. Czy Pan Komorowski stanął przed sądem i został skazany za te kontakty jak kiedyś premier Józef Oleksy. Oczywiście nie. Nawet nie pokazano i nie napisano tego w "niezależnych mediach" poza dwoma wyjątkami -tygodniku "Wprost" i telewizji "Republika". Jeżeli ktoś się dziwi, że MON, czy rząd zamawia armaty, mozdzierze bez pocisków, rozbraja armie, likwiduje jednostki wojskowe, zamyka zakłady przemysłu wojskowego, a potencjalny wróg robi dokładnie odwrotnie. To ja zapytam się jeszcze raz. Ilu agentów obcych wywiadów przez 16 lat istnienia zatrzymało WSI? Zero, czyli nic, nawet pół sztóki agenta. To pewnie dla niektórych znaczy, że ich nie było i niema. A mówienie inaczej to wyssane z palca bzdury. A może to nie są bzdury. Tylko prawdziwa agenturalna "stajnia Augiasza" i tych ludzi jest tak wiele iż mają ogromny wpływ na działanie państwa na wszystkich jego polach - władzy, obronności, sądownictwa, nauki, opieki zdrowotnej, polityki fiskalnej, skarbu, szkolnictwa, mediów, itd. Dla tych co nawet nie przeglądali Raportu Macierewicza o "Działalności WSI" powiem, że liczba zarejstrowanych agentów w Polsce w 90 roku wynosiła ponad 2470 umieszczonych w ważnych innstytucjach dla działania Państwa Polskiego. I co, ci ludzie oto przestali być agentami po roku 2006 bo zlikwidowano WSI-bzdura. Agentem jest się do śmierci, nie przechodzi się na emeryturę - tak mówił najbardziej znany rosyjski agent KGB -Władimir Putin. Ludzie, którzy odeszli z WSI po jej likwidacji nie wyżucili do kosza swoich kontaktów operacyjnych i nadal je wykorzystują ale już w prywatnych celach, dla siebie. Przecież żaden z tych tajnych współpracowników nie pójdzie na skargę do jego szefa czy na policje i powie, że jest szantażowany bo prowadził i prowadzi w III RP wrogą działalność wywiadowczą. Gdyby to zrobił to napewno prasa by go "rozszarpała", został by skazany przez niezawisły Sąd za szpiegostwo, a przynajmniej za działanie na szkodę Państwa Polskiego. Spotkał by się też ze społecznym ostracyzmem. Nikt nie widział by w nim ofiary tylko pasorzyta. Tak wię ludzie tajnych wojskowych, służb rodem Z PRL-u -pózniejszej WSI, mają się dobrze. Nikt z byłych współpracowników nie pójdzie złożyć na nich skargi. Poza tym ludzie byłych służb pojawiają się w MON, są doradcami "demokratycznych polityków", jeżdżą po "pluralistycznych mediach" i udzielają wywiadów jako "cenieni fachowcy". A po cichu rozmontowywują polską armię czy polskie państwo. Wojna już trwa. A ostatnie jej preludjum odbędzie się w takt wybuchów rozrywających się pocisków. I nie bendą to polskie pociski. My je dopiero opracowujemy. W 39r. było dokładnie tak samo. Były świetne armaty 37mm na licencji Boforsa i był niedobór do nich amunicji. Były świetne i bardzo skuteczne karabiny p.panc wzór 35 "UR" i brak amunicji. Nie opracowano i dostarczono na czs dowódcom liniowym taktyki ich użycia. Było za to wiele amunicji do armat kalibru 70mm, tylko armat było jak na lekarstwo. Miałem nie przytaczać cytatów odnośnie wojny i i błędów ale widzę, że bez nich się nie obędzie. Sun Zi -Chiński, starożytny myśliciel, powiedział: "Woj­na po­lega na wpro­wadza­niu w błąd. Jeśli możesz uda­waj, że nie możesz; jeśli dasz znać, że chcesz wy­konać ja­kiś ruch, nie wy­konuj go; jeśli jes­teś blis­ko, uda­waj, żeś da­leko; jeśli wróg jest łasy na małe korzyści, zwa­biaj go; jeśli w je­go sze­regach dos­trze­gasz za­mie­sza­nie, uderzaj; jeśli je­go po­zyc­ja jest sta­bil­na, umoc­nij i swoją; jeśli jest sil­ny, uni­kaj go; jeśli jest cho­lery­kiem, rozwście­czaj go; jeśli jest nieśmiały, spraw by nab­rał pychy; jeśli je­go woj­ska są sku­pione, roz­prosz je. Uderzaj, gdy nie jest przy­goto­wany; zja­wiaj się tam, gdzie się te­go nie spodziewa. " . Ten cytat to drobniutki wycinek z chińskiej sztuki wojny autorstwa Sun Zi (Sun Tzu), który powstał ponad 2600 lat temu w starożytnych Chinach. Tak więc mówienie o ilości wojska w obwodzie, ilości zgromadzonego sprzętu, błędów pisowni jest ważne ale nie powinno przysłaniać całości sytuacji, a ta wygląda nieciekawie. Jak nie odrobaczy się wojska , polityki, sądów i przynajmniej mediów z wrogiej agentury to ciagle ludzie bendą się dziwić, że kupowane nowoczesne samoloty nie maja nowoczesnego uzbrojenia, programy unowocześnienia armi ciągną się po 20 lat i dłużej, stare postsowieckie czołgi się złomuje zamiast je naprawiać i w rozsądnym stopniu unowoczesniać czy zamawia się pływające BWP, zamiast wymieniać stary wojskowy sprzęt inżynieryjny na nowoczesny. System ściągania podatków (VAT, CIT, pod. akcyzowych) jest jak ser szwajcarski, służba zdrowia jest niewydolna, rozprawy w sądach toczą się długie lata czy w końcu bohaterów jak płk. Kukliński nazywa zdrajcą, a zdrajców jak gen. Wojciech Jaruzelski -bohaterem. Na tym właśnie polega cała sztuczka. Kłamstwo powtażane sto razy staje się prawdą. Papier i ludzie przyjmą wszystko, a prawa otaczającego nas wszechświata już nie. Dlatego tak wiele żeczy działa źle, albo nie działa wcale.

 7. Emeryt z Intelligence

  Tap - podziwiam Cię za to ,że podjąłeś się mission impossible przekonywania rosyjskich trolli i rusofilów. Sądziłem ,że to forum wymiany opinii fachowców, byłych żołnierzy dzielących się swoim doświadczeniem. A to jest "kącik SF", fantastów gier wojennych , czerpiących swoją wiedzę z Wikipedii. Afgan nawet wie ile mamy amunicji w magazynach?? Wątpię czy w ogóle był w wojsku. Ad rem. Zapowiedź nowego ppk to element "wojny informacyjnej". my wprowadzamy nowy SPIKE, FR wprowadza nowy czołg T-14.Oni tworzą nowa Dywizje, my 3 BOT.A w realu wszystko zależy od kasy, której my i oni nie posiadamy w nadmiarze. FR obecnie prowadzi WSPANIAŁĄ dla nas politykę zagraniczną. Zajęła Krym, prowadzi IDIOTYCZNĄ wojnę na Ukrainie, jątrzy na Kaukazie, prowokuje Skandynawów do wstąpienia do NATO. To "polityka okrążonej twierdzy", aby wytłumaczyć swojemu "otumanionemu" społeczeństwu obniżenie poziomu życia. To potrwa jeszcze rok i oligarchia odsunie Putina od władzy. Szykuje się następny "pucz". Bajki o "niezniszczalności rosyjskich czołgów" to można głosić przedszkolakom na spotkaniach z żołnierzami. Jedyną siła odstraszania FR jest jej potencjał atomowy. Czy byłby skuteczny? Nie chciałbym tego sprawdzać. Niech nadal rdzewieje w silosach na Syberii. Armia FR jest przestarzała technologicznie o co najmniej 2 generacje. I przy swojej "mocarstwowej polityce izolacjonizmu" nigdy nie doścignie Zachód. Co do naszej sytuacji. Nas też Pan Bóg obdarzył wspaniałym terenem do obrony przeciwko FR. Jak ktoś nie wierzy niech jedzie na Warmię i Mazury. A fantastom przewidującym desant 60 tyś. specnazu z desantem czołgów na teren RP polecam łyk zimnej wody. Rozpoczęła się gra o ARKTYKĘ. To Rosję uderzy najbardziej.

  1. RR

   Nawet inie wiesz, jak kibicuję tym tezom. Oby! No może jeszcze niech ten "pucz" się przesunie, a kasa w FR jeszcze bardziej się opróżni, aby mniej trafiło do armii. W zapowiedziach widzę jesteśmy mocni, chociaż ciut mało w nich realizmu i już niektóre nie działają. Przykład, gadanie, że zakupimy 64 F-35.. Za to widać doskonale, jak niektóre decyzje powodują realną i natychmiastową realną reakcję - zakup JASSM - od razu przesunięta planowana baza lotnicza FR na Białorusi. Realne zagrożenie musi się wiązać ze zmianą planów. Może więc warto urealnić naszą wojnę informacyjną i poprzeć... konkretami, a nie zapowiedziami (które nie kosztują nic, ale i nic nie wnoszą).

  2. pol

   nawet 200 % racji , aż miło się czyta - pozdrawiam

  3. Afgan

   Drogi panie z "intelligence" proszę się tak tą swoją "intelligence" nie przechwalać bo człowiek naprawdę inteligentny się z tym nie obnosi. Co do "kącika SF" to jest pan czołowym reprezentantem tego nurtu, bo ma pan chyba w domu czarodziejską kulę Nostradamusa skoro zna pan przyszłość, jak również wie kto był w wojsku a kto nie. Mam do Pana prośbę, aby udzielił Pan odpowiedzi, skąd czerpie swoją wiedzę, cóż to za nieomylne źródło tej wiedzy, bo też chciałbym do niego dotrzeć. A teraz konkrety- Na podstawie czego wnosi Pan, że oligarchia odsunie Putina za rok od władzy? Kto to uczyni, ludzie pokroju Chodorkowskiego czy Niemcowa za pieniądze Sorosa czy CIA? Niech pan nie będzie śmieszny. Gwarantuje Panu, że w dniu 10.06.2017. czyli równo rok po Pańskim wpisie Putin będzie dalej rządził Rosją i 10.06.2018. także, a jeśli nie on to ktoś przez niego "namaszczony". Rosyjska oligarchia jest ściśle powiązana z aparatem władzy, a on wywodzi się z KGB, a ci którzy fiksują kończą w gułagu na Kamczatce albo w mobilnym krematorium. Bajki o jakiejś kolorowej rewolucji w Rosji w najbliższym 10-leciu to jest dopiero SF wysokich lotów, prawie jak filmy o inwazji kosmitów na naszą planetę. Obrona przeciwpancerna w Polsce LEŻY bo właśnie tacy "eksperci" jeszcze kilka lat temu twierdzili że przez najbliższe 100 lat Europie nie grozi żaden konflikt, a nasz potencjalny przeciwnik nie będzie posiadał czołgów tylko wielbłądy ewentualnie terenowe Toyoty z WKM na pace. Pana zdaniem IDIOTYCZNA polityka Rosji wcale nie jest taka IDIOTYCZNA, lecz IDIOTYZMEM jest niedostrzeganie tutaj intencji Kremla. Chciałbym zauważyć, że to aktualnie Putin bawi się zapałkami i podpala swoje ogniska gdzie zechce (Ukraina, Mołdawia, Pribałtyka, Syria, Górski Karabach), a zachód nawet nie potrafi ich skutecznie gasić. W tej chwili to Rosja jest panem sytuacji i trzyma inicjatywę a zachód w dosyć flegmatyczny sposób reaguje na politykę faktów dokonanych. To jest polityka pełzania , czy jak kto woli małych kroczków. Po trochu lecz systematycznie do przodu. Co do Ukrainy ta gra nie jest idiotyczna lecz wyrachowana. Rosja odrobiła lekcję w Afganistanie i nie wjechała na Ukrainę frontalnie prowadząc do okupacji kraju. Oni po prostu Ukrainę destabilizują i wykrwawiają pełzającym konfliktem na wyczerpanie. Zranili szabelką ukraińskiego byka i patrzą jak się wykrwawia, a nie rozłupywali mu widowiskowo łba toporem, tak to można zobrazować. Dla Rosji jest to o wiele tańsze, a jednocześnie powoduje olbrzymi drenaż zachodnich budżetów, które muszą pompować kasę w dogorywającą ukraińską gospodarkę, a równocześnie budzi na Ukrainie niezadowolenie społeczne, które rośnie z każdym miesiącem! Prędzej liczyłbym na pucz na Ukrainie za rok niż w Rosji i odsunięcie władzy wyniesionej przez Majdan, gdyż to Ukraina jest obecnie znacznie bardziej niestabilna wewnętrznie niż Rosja. Kiedy wybuchało powstanie w Donbasie tacy "eksperci od przyszłości" (choć bardziej tu pasuje słowo CZARODZIEJ) twierdzili iż nowy rząd w Kijowie zdławi separatystów w 3-6 tygodni od pierwszych rozruchów. Jak widać czarodziejska kula nie zadziałała. Co do "polityki okrążonej twierdzy", to jakoś wyjątkowo skutecznie dzieli ona przywódców europejskich i powoduję że niektórym z nich drżą kolana ze strachu. Co do rosyjskiej przestarzałej technologicznie armii, to generałowie Hitlera mówili to samo, co było później to zakładam, że Pan wie. No i kolejna sprawa, pozwolę sobie zacytować "Nas też Pan Bóg obdarzył wspaniałym terenem do obrony przeciwko FR. Jak ktoś nie wierzy niech jedzie na Warmię i Mazury." Hmmmm........gdybym był Pana nauczycielem w szkole miałby Pan PAŁĘ Z GEOGRAFII. Wspaniały teren do obrony mają Afganistan, Iran, Szwajcaria, czy właśnie Rosja ze swoją bezkresną głębią strategiczną. Skoro rosyjskie wojska potrafią działać w bagnach Syberii, to mazurskie jeziora czy rozlewiska Narwi są dla nich niczym kałuża. Nie zapominaj że BMP/BMD-3, BTR-80/82 pływają! Kolejna sprawa............ "A fantastom przewidującym desant 60 tyś. specnazu z desantem czołgów na teren RP polecam łyk zimnej wody."..........No cóż WDW (chyba Pan wie od czego to skrót) są liczniejsze niż cała nasza armia razem wzięta. Na koniec GORĄCO PROSZĘ o nie wyzywanie od ruskich trolli ludzi, którzy dostrzegają siłę rosyjskiej armii, bo PODSTAWOWYM BŁĘDEM JEST LEKCEWAŻENIE PRZECIWNIKA. Obawiam się że to właśnie Pan jest rosyjskim trollem, który robi wszystko aby uśpić czujność i tumanić społeczeństwo złudnym poczuciem bezpieczeństwa!!!

 8. mamaq

  Teoria teorią a wojna wojną. Teoretycznie z kałasznikowa nie zrobisz nic nowoczesnemu myśliwcowi. Praktycznie w czasie nalotów na serbskie wojska w kosowie francuskie samoloty wracały z przestrzelinami od kałachów co zmusiło pilotów do latania na większej wysokości i zmniejszało skuteczność nalotów. Teoretycznie jak się nie umyjesz przez 2 tygodnie to nie powinno ci to przeszkadzać w walce w praktyce - czasami (przeważnie przez większość czasu) jest bardziej dokuczliwe niż przeciwnik.

 9. Papug

  Bataliony OT nie potrzebują rakiet, ponieważ w pierwszym starciu z regularną, wielowarstwową armią poniosą ogromne straty, ocalali pójdą po rozum do głowy i uciekną gdzie pieprz rośnie. Mniej więcej tak jak zdemoralizowane odziały polskie pod Warszawą w 1920 czy ukraińska armia w Donbasie. Więc jedyny sens OT, to walka z KOD. Tu będą mogli się wykazać.

  1. tak tylko pytam...

   Mnie uczono, że w 1920 pod Warszawą, to generalnie uciekały na wschód zdemoralizowane oddziały armii sowieckiej. Do jakich szkól Pan uczęszczał?

  2. Skaut piwny

   Papug , chyba Papugaj. Miło że zajmujecie się OT, wasze zainteresowanie przekonuje mnie, że coś będzie z tej inicjatywy.

 10. Gumiś

  Najlepsza bronią ppanc jest MBT z armatą 120 mm z pociskami podkalibrowymi z rdzeniami z zubożonego uranu lub wolframu , ewentualnie tak samo uzbrojone WWO i WWB. Ppanc MANDADS są skuteczne wobec BWP i KTO, a zniszczenie MBT przy ich pomocy jest mało prawdopodobne. BWP uzbrojony w PPK , może co najwyżej obronić się przed atakiem MBT uszkadzając go. Żaden z obecnych PPK nie jest w pełni skuteczny w walce z MBT a doświadczenia z walk w Syrii i Ukrainy dowodzą , że efektywność PPK jest dość ograniczona i dotyczy to pocisków Milan , TOW-2 czy Kornet. Skuteczność amunicji moździerzowej 120 mm typu STRIX w walce z wozami bojowymi ,jest znikoma wobec zmniejszania sygnatury termicznej MBT i BWP poprzez stosowanie fartuchów. Pociski artyleryjskie precyzyjne 155 mm są kosztowne a ich celność w stosunku do MBT niewielka. Wszystkie państwa pracują nad systemami obrony wozów bojowych przed PPK , pasywnymi i aktywnymi i w niedalekiej przyszłości zniszczenie MBT przy użyciu PPK będzie dużym problemem. Zważywszy na te okoliczności należy, w ciągu kilku najbliższych lat, zaopatrzyć się w nowe MBT , WWB Gepard i WWO Wilk oraz uruchomić produkcję nowoczesnej amunicji ppanc .

 11. magazynier

  Czy ślepy czołg jest groźny? Po co przebijać pancerz? Lepiej zniszczyć środki obserwacji pola boju. Głowice termobaryczne albo burzące. I do remontu kapitalnego. Jak los pozwoli.

  1. Vvv

   Czołgi maja po 2-3 zestawy obserwacji i celowania. Zerwane kości era nic nie oznaczają. Brytyjski challenfer 2 dostał 28 porażeń i nadal walczyl

 12. strateg z gier komputerowych

  Musimy zdać sobie sprawę z tego, że wojna to nie jest gra komputerowa, bo na wojnie jest tyle czynników, iż żaden procek, grafa i góra RAM-u tego nie przerobi (na wojnie co prawda nie byłem, ale zdążyłem zaliczyć zasadniczą służbę wojskową). Na wojnie nie jest tak jak w grze RTS, że każda rakieta i każdy pocisk trafia w cel. To jest oczywiste, ale czytając niektóre komentarze można odnieść wrażenie, że ludzie tego nie wiedzą, przykładowo - mamy 3000 spików i rozwalimy 3000 czołgów ruskich, przykre ale tak niektórzy myślą, no i jak tu o to nie obwiniać gier komputerowych? Druga sprawa, sytuacja geo-polityczna. Jeżeli Rosja miałaby by nas zaatakować, bo na to czekamy (niektórzy doczekać sie wprost nie mogą) to od razu widać, że ten atak musiałby pójść z Białorusi, czyli co, od razu jesteśmy w stanie wojny z Białorusią w takim wypadku, bo rosyjski sztab nie przerzuci do Kaliningradu 3000 czołgów, a ni nawet 300, wątpię żeby chociaż 30 przerzucił... Najgłupsze co mogliby zrobić Rosjanie. Ja w przeciwieństwie do niektórych nie umiem sobie wyobrazić wojny konwencjonalnej między Rosją a Polską w obecnej sytuacji, to jest po za moją percepcją. Rosja 140 milionów ludności i co? Na co im Polska? Wiecie jakie to są koszty okupacja trzydziestoparo-milionowego narodu i to nawet nieuzbrojonego? dla takiego kraju jak Rosja? Chiny to co innego, Chiny mogły by nas rzeczywiście zdeptać, ale nie Rosja. W Polsce nie ma ropy ani innych bogactw, po za tymi może złotymi kopułami od Rydzyka. Po za tym są tylko długi i wkurzeni ludzie, na co to Rosjanom ludzie. Nie ma też rosyjskiej mniejszości. Już o innych aspektach nie mówię typu sojusze itd. Rosja napadając na Polskę poniosła by same straty, nic by nie zyskała i nie ma sie co podpierać historią. Historia historią, ale czasy sie zmieniają, ludzie też. To oczywiście nie oznacza że trzeba sie rozbroić, przeciwnie. Bo jak mawiał Clausewitz - winny rozpętania wojny nie jest napastnik tylko napadnięty, bo swoją słabością zachęcił agresora. Tylko że obrona terytorialna to marnotrawstwo środków moim zdaniem. Nie mamy ani solidnego lotnictwa, ani obrony przeciwlotniczej, ani amunicji dobrej dla czołgów, ani dobrych czołgów, ani dobrych BWP, o flocie nie wspominając flota nie powinna być priorytetem, ale jakaś powinna być, np. okręty podwodne z pociskami manewrującymi i w takich warunkach inwestuje sie w takie coś jak Obrona Terytorialna - nieporozumienie moim zdaniem.

  1. dropik

   jakie wielkie koszty ? podatek się na tubylców nałoży i tyle. może byc nawet mniejszy niz aktualnie stosowany przez dobry rząd (zus się zamknie to bedzie mniej) to wystarczy na wyżywienie armii. No chyba, że powstała by jakas masowa partyzantka to wtedy koszty ludzkie mogą sie okazać zbyt wielkie. Do tego dojdą oczywiście również koszty sankcji ogłoszonych przez Zachód wobec Rosji (oczywiście niektórzy w nie nie wierzą). Przy czym sama okupacja nie bedzie zbyt długa. Rozpoczną tworzenie z miejscowych, wladz ktore będą im sprzyjac . Taki PRLbis - technika opanowana przez ruskich do perfekcji. Z 2 pierwszymi akapitami się zgadzam

  2. happy

   OT nie zastapi armii zawodowej. OT ma byc naturalnym zrodlem rezerw dla SZ (po zlikwidowaniu poboru rezerw nie mamy!!), oraz swego rodzaju straszakiem dla ruskich, ktorzy nie boja sie naszej malej i slabo uzbrojonej armii natomiast wiedza (po doswiadczeniach afganskich i czeczenskich) ze nie ma nic gorszego niz liczne, male, rozproszone oddzialy uzbrojone w ppk i mandad

  3. Atakujmy

   Wreszcie jakaś mądra opinia. Czytając komentarze pod artykułami często odnoszę wrażenie, że wiele osób komentujących nie może doczekać się wojny. Na prawdę chcecie, żeby Wasze dzieci, bracia i siostry ginęły w imię ambicji politycznych? Zawsze możecie jechać do Syrii pomóc w zwalczaniu ISIS jak Wam się tak śpieszy do wojny...

 13. BRZDĄC

  SZ RP przewidują wprowadzenie nowego ppk o większych walorach taktyczno- technicznych od 2019 ....haha ..od 20119 to powinny śmigać drony z pociskami które nasze "polskie firmy wykonują" i sprzedają zagranicznym kontrahentom i zasięg owych dronów jest większy niż "spikeja" W 2019 powinny być reaktywowane uzbrojone bezzałogowce klasy "Zefir " a nawet Gryf i one powinny powinny być wykorzystywane w działaniach operacyjnych do zatrzymywania kolumn czy to pancernych czy innych pojazdów .....a "spikeje" i "javeliny" zostawić specjalsom do działań o charkterze "subtelnym" ..."rój wściekłych pszczół przepłoszy niedźwiedzia " a nie " wściekłe mrówki które zdepcze "

  1. RR

   Uzbrojone drony nie zastąpią PPK, a jedynie uzupełnią. Porównaj masy ładunku i prędkość, z jaką nadlatuje PPK, a dron. Jeśli zwiększasz masę ładunku, to zwiększasz wymiary drona, skokowo jego cenę i wykrywalność. Obecnie Warmate może atakować lekko opancerzone pojazdy, a nie czołgi (przynajmniej skutecznie). Co nie zmienia faktu, że powinniśmy tę działkę rozwijać (zwłaszcza, że są tutaj pionierskie doświadczenia) i rozbudowywać te możliwości poprzez zakup do armii. Tak!

 14. mw

  Dla śmiglaków tylko Spike NLOS, bo Pancyr ma rakiety o zasięgu 20km

  1. Junger

   Zasięg Pancira na chwilę obecną to 12 km. Kilka numerów temu pisano o tym w Nowej Technice Wojskowej. Ukształtowanie terenu i niski profil lotu powoduje, że spike-lr też znajdzie swoje zastosowanie.

 15. wikol

  Brawo :aaaa. Nareszcie jeden prawdziwy człowiek... Bardzo ciekawy artykuł na tej stronie : PANCERNA PIĘŚĆ Ukrainy z której wynika że nawet Afryka ucieka od współpracy z Ukrainą. A my Polacy jak zwykle musimy wchodzić... nawet Ukrainie tworząc z nią jakieś słabiutkie PPK kiedy rzeczywiście lepsza i tańsza będzie butelka z benzyną. Dziękuję również za to że jesteś obiektywny i nie tylko wiesz ,że zagraża nam nacjonalizm rosyjski ( T-90 ) ale i ukraiński ( Opłot)... Jeszcze raz wielkie dzięki za obiektywizm.

  1. julia

   Afryka ucieka bo Ukraina nie wywiązała się z kontraktu bo potrzebowała czołgów na wojnę z rosją. To stra sprawa

 16. dropik

  "SZ RP przewidują wprowadzenie nowego ppk o większych walorach taktyczno- technicznych od 2019 r. Informacje szczegółowe są niejawne." i to jest najwazniejsze zdanie z tego artykułu. Spajków mamy malo i wyrzutni i pocisków . dla porownania w magazynach ukrainskich było ok 700 wyrzutni fagotów - wiem to staroć , ktora miotala niesprawne pociski, ale tym kierunku powinniśmy zmierzać (jeśli chodzi o ilość). Spajk to już stary pocisk i o ile nie jest unowoczesniany, to jego najlepsze lata miną za chwile. nowy pocisk staje się powoli konieczny i nie będzie to pirat . Z niego zapewne nic nie bedzie.

 17. Gość

  Dobra decyzja MON w armii brakuje rakiet Ppac o większym zasięgu.

 18. laik

  Czy to prawda że na pociski ppanc są resursy i dlaczego ? Co zrobiono z poza resursowymi pociskami , czy zużyto je do ćwiczeń ?

  1. dropik

   chłopie nawet amunicja do AK ma swój termin przydatności do spożycie które jest zmienny a zależności od warunków przechowywania, a co dopiero ppk. Ukrainskie ppk wyciągnięte po 20 latach przechowywania w poradzieckich magazynach po prostu nie wybuchały lub nie dolatywały do celu - oczywiście nie wszyskie

 19. luksus

  Pozdrawiam wszystkich. Bardzo lubię czytać państwa komentarze zwłaszcza te które aż zachęcają do wojennej przygody. Wróg już jest ... To Rosja ... Bo napadła na NASZ kraj lub kraj z NATO... Ale który z krajów NATO???? Już podczas II wojny światowej staliśmy się cmentarzem Europy. Proszę pojechać np . do Głogowa wojna skończyła się w 1945 roku... Ile to już lat temu , ile pokoleń a Głogów ciągle nieodbudowany , ciągle w ruinie... A tu większość marzy o małej lub wielkiej zwycięskiej wojence chociaż II wojnę światową przegraliśmy... Wszystkie media ogarnięte szałem, Rosja uderzy , napadnie , zaatakuje ...Tylko nikt nie potrafi odpowiedzieć PO CO IM NAJJAŚNIEJSZA POLSKA jest do szczęścia potrzebna... No zaraz, a Ukraina??? Przecież to strefa wpływów Rosji , tam chociaż fabryki czołgów i silników , a u nas co z przemysłu zbrojeniowego może zainteresować Rosjan zmodernizowany T-72 M1 czyli PT-91 z początków lat dziewięćdziesiątych... A dla wszystkich gorących głów którzy są mocni siedząc na fotelu za komputerem , ale 10 km nie potrafią w wieku 43 lat po ciężkiej harówce w pracy przebiec z czasem 34 minuty cytuję WOJNA NIE JEST ZDARZENIEM ANI PRZYGODĄ WOJNA JEST CHOROBĄ ,JAK TYFUS...

  1. .

   tak samo myśleli naiwni Ukraincy. Wspólnota kulturowa, wojenna produkcja przemysłowa idzie do Rosji, więc po co ten kraj miał by być jakimkolwiek zagrożeniem? Aneksja Krymu, zabór Donbasu....jeszcze niedawno wyśmiano by na Ukrainie takie pomysły. Kraj z rozwaloną armią, bo ,,nikt mu nie zagraża, a my sami pokojowi"...osobiście zasłyszane.... Rosja to nie Europa, to nawet nie Azja. Tu nie wchodzą w rachubę zdroworozsądkowe , pokojowe rachuby jak Pańska.

  2. edward

   Dziękujemy towarzyszowi za wykład, ale tak się składa, że to wszystko dobrze wiemy. I dlatego właśnie - żeby Polska nie stała się znów cmentarzem Europy - jest dla nas bardzo ważne, żeby miała silną armię. A po co Rosji Polska była i jest tak potrzebna, że musi co kilkadziesiąt lat się do nas pakować uzbrojona po zęby, to zapytaj swoich przełożonych.

  3. WojtekMat

   "PO CO IM NAJJAŚNIEJSZA POLSKA jest do szczęścia potrzebna" Pytanie, po co im był a Polska potrzebna np. w 1939 roku, kiedy to Rosja zaatakowała nas do spółki z Hitlerem. No i po co siedzieli u naz jeszcze przez 40 lat po wojnie. "WOJNA NIE JEST ZDARZENIEM ANI PRZYGODĄ WOJNA JEST CHOROBĄ ,JAK TYFUS" 100 % zgody. Wojna to choroba. A przed chorobami należy się zabezpieczyć (profilaktyka). Zabezpieczenie zaś nie polega na jednostronnym rozbrojeniu i ustępstwach, które tylko zachęcają potencjalnych agresorów. Jedyne skuteczne zabezpieczenie to takie, które sprawia, że nie opłaca się ciebie zaatakować. A więc silna armia i sojusze.

 20. znafca

  Na współczesnym polu walki odegrają istotną rolę tylko przenośne, lekkie RPG z dobrymi pociskami, także termobarycznymi oraz pociski cięższe przeciwpancerne umieszczone na transporterach opancerzonych/samochodach w celu szybkiego przemieszczania się. Wyrzutnie przenośne do pocisków SPIKE jakimi dysponuje armia są za duże, za ciężkie, słowem kłopotliwe.

 21. Tap

  Czy wy myślicie opracowują skuteczny ppk produkowany będzie w Polsce będzie zwalczał BWP KTO, ma mieć wersję do niszczenia umocnień, zasięg 2-2,5 km, to jest jednocześnie odpowiednik moździerza i PPK obsługiwany przez dwie osoby, uwalnia etaty w kompanii też się nie podoba. NLAW ma zbyt mały zasięg jako typowy ppk będzie miał mniejszy zasięg o PIRATA i będzie w porównywalnej cenie i kupiony za granicą tego chcecie.

 22. aaaa

  550mm to było dobre w latach 70-tych ub. wieku ale teraz to strata czasu i pieniędzy. Niska cena to za mało - butelki z benzyną są jeszcze tańsze tylko czy to o to chodzi? Prekursor i ok.1000 - tyle potrzeba na t90 lub opłoty,

  1. M.M

   Tyle, że Pirat nie miał być na czołgi, ale na BWP i jeszcze lżejsze pojazdy. Ot, taki granatnik o zwiększonym zasięgu. Dobry na te wozy, dla których szkoda drogiego Spika, a i czołgowi zaszkodzi, jeśli trafi w bok. Jeśli ma mieć lepsze parametry, to znaczy, że koncepcja zmieniła się diametralnie.

  2. sylwester

   poza czołgami istnieją tez bojowe wozy piechoty , transportery opancerzone i cała masa lżej opancerzonych pojazdów na które takie rakiety w zópełności wystarczą

  3. takie gdybania

   Tyle że rakiety z tandemową głowicą i przebijalnością 1000mm + za ERA to żołnierz już raczej nie przeniesie a do tego dochodzi wyrzutnia. Może się okazać, że wobec aktywnej obrony w nowych czołgach nawet głowica potrójna 3000mm za ERA będzie równie "skuteczna" co te 550mm, więc może te 550mm ma sens: na stary czołg starczy a nowego z aktywną ochroną żaden obecny pocisk kierowany może nie ruszyć.

 23. Junger

  Konieczność pojawienia się nowych śmigłowców szturmowych implikuje konieczność zakupu nowych ppk. Pytanie na ile te drugie będą warunkować zakup tych pierwszych? Jakoś trudno jest mi sobie wyobrazić Ah-64e zintegrowanego ze spike-er. Obecnie chyba tylko Izrael zintegrował spike nlos z Ah-64. Przedstawiciel Boeinga w wywiadzie dla defence24 nie krył, że najszybszym sposobem pozyskania Guardianów jest opcja z hellfire II. Z drugiej strony Mesko już składa spike-lr i zapewne chciałoby to samo robić z wersją er. Z kolei przedstawiciel Bell-a nie widział przeszkód w integracji ah-1z Viper z dowolnym ppk. Tiger już jest zintegrowany ze spike-er.

 24. laik

  Czy to prawda że na pociski ppanc są resursy i dlaczego ? Co zrobiono z poza resursowymi pociskami , czy zużyto ich do ćwiczeń ?

 25. Extern

  Lada moment powaźne czołgi będą miały aktywne systemy obrony i jedynym na nie sposobem będzie działo i dobry pocisk podkalibrowy albo jednoczesny atak przy pomocy kilku PPK aby przeciąźyć system. Przy cenie SPIKE będzie drogo. Może lepiej prostrzy i tańszy PPK za to z dużą głowicą. Których nie było by tak żal odpalić kilka na jeden pojazd.

  1. RR

   Soft kill nie powinien ogłupić Spikea. A hard kill.... chciałbym zobaczyć, jak rosyjskie rozwiązanie w zestawieniu z takim TOW-2B lub Spike, czy Jevelinem sobie radzi. W Syrii T=90 mają jakiś hard-kill?

Reklama