Siły zbrojne

Minister finansów: w przyszłym roku „trudno” o 2 % PKB na obronność

Prezydenci Obama i Komorowski na tle samolotów F-16. Minister finansów stwierdził, że poziom 2,3 % udziału nakładów na obronę w PKB w 2015 roku zapewnią spłaty za myśliwce F-16. Wcześniej deklarował on, że najprawdopodobniej będzie w stanie znaleźć dodatkowe 800 mln zł na obronę, zgodnie z propozycją prezydenta. Fot. US Embassy Poland/flickr.
Prezydenci Obama i Komorowski na tle samolotów F-16. Minister finansów stwierdził, że poziom 2,3 % udziału nakładów na obronę w PKB w 2015 roku zapewnią spłaty za myśliwce F-16. Wcześniej deklarował on, że najprawdopodobniej będzie w stanie znaleźć dodatkowe 800 mln zł na obronę, zgodnie z propozycją prezydenta. Fot. US Embassy Poland/flickr.

Podczas czwartkowej rozmowy w telewizji Polsat News minister finansów Mateusz Szczurek zadeklarował, że w przyszłym roku „bardzo trudno” będzie o podniesienie wydatków na obronę, a poziom „2,3 % PKB” na obronę zapewnią planowane spłaty za myśliwce F-16.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, szef resortu finansów stwierdził, że wydzielenie w przyszłym roku dodatkowych środków w wysokości 800 mln zł na obronę narodową będzie stanowić dużą trudność dla budżetu państwa. Stwierdził on przy tym, że przypadające w 2015 roku płatności za myśliwce wielozadaniowe F-16 w kwocie 5,5 mld zł spowodują, że Polska realnie przeznaczy w przyszłym roku na obronę aż 2,3 % PKB.

Przypomnę jeszcze, że w 2015 roku wydatki na obronność nie wyniosą 1,95 proc. PKB, ale znaczniej więcej, dlatego że w przyszłym roku przypada płatność 5,5 mld zł za F-16, które nie są wliczane do tego limitu 1,95 proc. Są to wydatki na obronność, które Polska poniesie w przyszłym roku

Mateusz Szczurek

Należy zaznaczyć, że deklaracja szefa ministra finansów jest niespójna z jego wcześniejszą wypowiedzią dla radia RMF FM, w której stwierdził on, że dodatkowe fundusze na obronę powinny być dostępne już w 2015 roku. Minister Szczurek zaznaczał wtedy, że nie wiedział wcześniej o planowanej deklaracji prezydenta Komorowskiego, zwracając uwagę, że Bronisław Komorowski nie wskazał na źródła dodatkowych funduszy przeznaczonych na obronę.

Przypomnijmy, że prezydent RP zadeklarował zwiększenie polskich wydatków na obronę narodową do poziomu 2 % PKB podczas wizyty Baracka Obamy. W kontekście obydwu przytaczanych wypowiedzi ministra finansów należy jednak zadać pytanie o koordynację działań prezydenta i rządu, jak również o proces planowania wydatków publicznych. Niespójne deklaracje przedstawicieli administracji mogą bowiem wpłynąć negatywnie nie tylko na kondycję Sił Zbrojnych, ale także naszą wiarygodność wobec sojuszników. Jest to szczególnie istotne w kontekście blokowania przez Ministerstwo Finansów środków w budżecie MON w latach 2008, 2009 i 2013 na łączną kwotę około 8 mld zł, czyli wielkość łącznie zbliżoną do 0,5 % rocznego polskiego PKB.

Komentarze (11)

 1. okapoka

  To te pacany jeszcze nie spłaciły tych paru F-16? Ja Pi****ole.

 2. Widaron

  Jak Bronek Powiedział, ze 2% to ma być 2% a ty Szczurak kombinuj dobrze nie dawajcie kasy pseudo bezrobotnym (pracującym na czarno) i lebrom z OPSów przepijającym zasiłki, nie płaćcie ośrodką zdrowia za wystawianie recept stałych bo to jest duży % wszystkich świadczeń a nie musi byc tak kiedyś pani w recepcji wypisywała i się dało, zmniejszcie standard życia w wiezieniach i w końcu zacznijcie dawać premie w ministerstwach za wybitne osiągnięcia i efekty pracy a nie za samą przynależność i bycie na garnku podatnika. Zamiast czekoladek paluszki a zamiast alkoholi markowych - woda z dystrybutorka. To nie jest Pewex bycie posłem to służba!! Za dobrze się mieliście i się rozpasaliście za bardzo. Czy trzeba wydawać takie pieniądze na ochrone ministrów aby pizze im przywozili? Zabrać trochę przywilejów kościołowi i lekko ich opodatkować. Wprowadzić cło na węgiel z rosji skoro oni mogą do UE sprzedawać gaz w różnych cenach to my też sobie odbijmy na nich różnice cen w węglu i nasi będą mieli prace i dochód i ruskie po kieszeni dostaną :)

  1. jaki

   dobrze piszesz , popieram w 100%

  2. Hajaszek

   Widaron na prezydenta!!

  3. Bambino

   "Zabrać trochę przywilejów kościołowi i lekko ich opodatkować. " Bredzisz, może to przez to że w piątek 13-tego pisałeś. Albo za dużo GW czytujesz, i w tym problem. Ogólnie, wkład merytoryczny w dyskusję żaden.

 3. jeden z wielu

  Nagrania z WPROST pokazały, że Szczurek to słup, być może nawet człowiek Belki, a kosztem armii jak wynika ze słów Sienkiewicza duże pieniądze panowie mają. Belka to wie. Teraz widać, że Sienkiewicz mechanizm z Belką oszukiwania wojska znają- zamiast przestępstwa budżetowego wobec armii poprzez niewpłacenie kwoty PKB ustalonej na dany rok maja mechanizm przesuwania na kolejne lata brakującej obiecanej ustawowo sumy. Z tego wniosek,ze w każdej chwili mogą ścinać ile chcą pieniędzy na armie polską gdy im w budżecie zabraknie, a brakuje już wiemy. Dodruk pustego pieniądza w obliczu niechęci rynków do polskich obligacji jest złym sygnałem dla nas wszystkich, stąd kolejny numer z finansowaniem długu przez obejście w postaci obligacji wewnętrznych przez BGK, a to oznacza, że i tak każdy Polak osobiście znów dostanie po kieszeni, by finansować dług Tuska. To jakiś koszmar, ze w obliczu rozkładu państwa i pełzającej likwidacji Wojska Polskiego ktoś jeszcze trzyma się u władzy, choć sam ponosi winę. Wojsko Polskie może spodziewać się kompletnej redukcji(jak u Janukowycza, bo jemu tylko pałownicy byli potrzebni i jacyś podejrzani obcojęzyczni), bo scenariusz grecki jest u nas realny. Lewarowania (jak w Lehman Brothers) dłużej się robić nie da. PO czas zapłaty tylko do wyborów przedłuża spotykając się z kim trzeba jak w Hiszpanii transferując walory w górę w zamian. Ostatnie zdanie to podejrzenie zasugerowane we WPROST per analogia. mamy do czynienia z sabotażem na skale dotad niewyobrażalna i to tylko dla dyktatorskiej władzy jakiejś sitwy. W czasie przesunięto bezpieczeństwo fizyczne (finanse armii) ale i energetyczne (umowa daje możliwość opóźniania wykonania gazoportu w nieskończoność, no i te łupki). Suma summarum - antykonstytucyjny wg mnie mechanizm oszukiwania budżetu WP daje podstawy do działania wszystkim Polakom, od żołnierzy po prawników. Polska nierządem stoi !!! Ojczyzna wzywa !!!

 4. jan

  Co wystąpienie członków rządu to inne dane i inne terminy realizacji.

 5. MicK

  W latach 2008-2013 MON z ustawowych 1,95% "zaoszczędził" 10,8 mld zł. Prezydent zapowiada, że zmieni ustawę, by zwiększyć wydatki na zbrojenia-to przecież kolejny zwykły PR. Aby zwiekszyć budżet MON wystarczy to zaplanować w budżecie państwa. Przecież w 2007 r. budżet MON (zrealizowany) wyniósł 2%.

 6. Bob

  Bezpieczenstwo narodowe jest przedmiotem taniej gierki politycznej premiera Tuska - ustami MinFin. Prezydent powinien w koncu im utrzec nosa i pokazac ich miejsce w sprawach wojska i bezpieczenstwa narodowego

  1. pół żartem ,pół serio ale z prawej flanki

   - jasne ,Pan zwierzchnik niedawno co swem podpisem utarł przecież coś MONowi ; tyle że nie nos ,ale jakieś 3 (słownie ; trzy) miliardy PLN... Pobudka!

 7. podbipięta

  państwo istnieje tylko teoretycznie, więc spoko Acanowie.

 8. PO to nie

  Panie ministrze ; chyba juź wam czasu braknie na realizacje tych wszystkich obietnic bez POkrycia rzucanych przez pańskich kolegów...

 9. pol

  Proponuję zabrać się za KRUS i zrezygnować z durnego pomysłu zakupu Pendolino.

 10. Szopenfeldziarz

  Nieładnie. Wydaję mi się, że jeżeli ktoś piastujący takie stanowisko jak prezydent obiecuje coś publicznie i to w obecności tylu VIP-ów, to musi mieć to uzgodnione z premierem i ministrem finansów a co najmniej realnie obliczone. A tutaj...... Czyżby obietnica bez pokrycia ? Zasłanianie się spłatami za F-16 jest żenujące, gdyż o ile się nie mylę to były pieniążki z innego, specjalnego "worka" - jeżeli coś pokręciłem, proszę mnie poprawić.

 11. krzysiek2103

  No i sobie pokupowaliśmy..