Indie: zmodernizowany Arjun po udanych testach

3 maja 2021, 08:34
1
Fot. DRDO
Reklama

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Indii, zakończono poligonowe testy ogniowe zmodernizowanego czołgu podstawowego Arjun Mk.1A. Według ujawnionych informacji próby dowiodły, że w pełni spełnia on wymagania indyjskiej armii.

Wspomniane próbne strzelania przeprowadzone zostały na poligonie wojskowym Pokhran na pustynii Thar w prowincji Radżastan w północno-zachodnich Indiach przy granicy z Pakistanem. Zmodernizowany wersja Ajruna miał wykazać się dużą mobilnością terenową na pustyni oraz wysoką wydajnością podczas strzelania w skrajnie suchym i gorącym klimacie. Pomyślne zakończenie badań i testów pustynnych pozwala na rozpoczęcie dostaw tych czołgów dla 75. Pułku Pancernego, który stacjonuje w tym regionie i dotychczas był ostatnią jednostką pancerną indyjskich wojsk lądowych eksploatującą przestarzałe czołgi T-55.

Pierwszy seryjny egzemplarz tego czołgu przekazał osobiście premier Indii Narendra Modi w lutym br. Na mocy umowy zawartej przez indyjski resort obrony z państwowymi zakładami zbrojeniowymi Heavy Vehicles Factory (HVF) ma zostać wyprodukowanych i dostarczonych 118 egzemplarzy Ajrunów Mk.1A wraz z dwuletnim pakietem wsparcia z serwisem, częściami zamiennymi i szkoleniem za łączną kwotę ok. 888,7 mln USD w ciągu najbliższych pięciu lat. 

Arjun Mk. 1A to zmodernizowana wersja indyjskiego czołgu podstawowego Arjun Mk. 1, która ma na celu przystosowanie tej konstrukcji do najnowszych wymagań pola walki. W zakresie siły ognia główny nacisk położono na zwiększenie zdolności do sprawnego wykrywania i namierzania celów oraz świadomości sytuacyjnej. Nowy wóz został wyposażony m.in. w zmodernizowany celownik główny, zintegrowany z autotrackerem oraz dalmierzem laserowym, skomputeryzowany system kierowania ogniem, a także celownik panoramiczny dowódcy (CPS Mark II) z termowizorem.

image
Reklama

Odporność balistyczna została zwiększona dzięki montażowi dookoła wieży i kadłuba modułów pancerza dodatkowego o lepszym wyprofilowaniu. Czołg wyposażono także w laserowy system ostrzegania i przeciwdziałania. W celu poprawy bezpieczeństwa załogi w przypadku penetracji pancerza zasadniczego w kadłubie zastosowano kontenerowy pojemnik na amunicję z indywidualną przesłoną, który izolując ją od załogi.

Pomimo wzrostu masy w wyniku wspomnianych wyżej modyfikacji o aż 10 ton jego mobilność nie pogorszyła się dzięki zastosowaniu nowej skrzyni biegów i hydropneumatycznego układu zawieszenia, a także pomocniczej jednostki napędowej o mocy 8,5 kW. Wóz jest także wyposażony w ulepszony system dowodzenia i łączności, zaawansowany system nawigacji lądowej, umożliwiający transmisję danych w czasie rzeczywistym oraz trał przeciwminowy. W efekcie wprowadzonych zmian udział importowanych komponentów zmniejszył się także z 63 do 59%.

Obecnie na uzbrojeniu indyjskich wojsk lądowych znajduje się 2410 egzemplarzy czołgów podstawowych T-72 Ajeya MK I/MK II, 1640 egzemplarzy czołgów podstawowych T-90M/MS "Bhishma" oraz odpowiednio 124 i 118 egzemplarzy czołgów podstawowych Arjun Mk I/IA. Łącznie na wyposażeniu indyjskiej armii znajduje się blisko 4300 egzemplarzy czołgów podstawowych kilku różnych modeli i wersji, co czyni Indie jedną z największych potęg w zakresie liczebności czołgów podstawowych.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
Pytajnik
poniedziałek, 3 maja 2021, 14:58

Na wieży ZSMU? U nas jest to nie do pomyślenia.

abra cadabra
poniedziałek, 3 maja 2021, 14:55

A my jak zwykle tuptamy w miejscu. Jakaś cisza zapadła w sprawie naszego nowego czołgu chyba, że... po opracowaniu Borsuka to HSW podejmie się jego opracowania.

Towarzysz Polak
poniedziałek, 3 maja 2021, 12:34

No to kto teraz będzie kupował Rosyjskie czołgi?

vvv
poniedziałek, 3 maja 2021, 16:34

no z pewnoscią indie kolejne t-90ms bo ich arjun to jest gniot ktory łaczy wady zachdonich i wschodnich mbt. poziom opancerzenia ponizej 2a4, masa pod 70ton i L44 :D do tego kiepskie era i bardzo oslabiona wieza w przedniej sferze.

Sarmata
poniedziałek, 3 maja 2021, 15:39

No własnie Indie, Egipt, Irak, Pakistan, Iran, Syria i wiele innych. Ten Indyjski czołg to też klon rosyjskich czołgów.

Davien
poniedziałek, 3 maja 2021, 18:12

Po pierwsze Arjun nie ma nic wspólnego z rosysjkimi czołgami, po drugie rosyjskie czołgi kupi jedynei ten kto nie może kupić zachodnich albo jak Egipt wymienia stry rosyjski złom na nowszy:) Pakistan nie kupi od Rosji zadnych czołgów,bo i po co, maja swoje lepsze:))

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 3 maja 2021, 12:06

No proszę, kupili licencję na T-90MS i "nagle" na Arjunie znalazł się autotracker czy detektor ostrzegający przed opromieniowaniem laserem, nowe skomputeryzowane SKO z termowizją oraz poprawione moduły pancerza wokół wieży... A przed kupnem licencji na T-90MS nie mogli tego wprowadzić? Może nie musieliby wtedy kupować licencji? Skoro kupili, to widać jednak nie mogli... :D

luka
poniedziałek, 3 maja 2021, 16:47

Ciekawe czy przy okazji ogarnęli działo i amunicję, bo ta była podobno tragiczna.

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 3 maja 2021, 20:12

Działo nie, bo inny kaliber i gwintowane... :D

Tommygun
poniedziałek, 3 maja 2021, 15:52

T 90 już mieli wcześniej...

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 3 maja 2021, 20:16

Między T-90 wyprodukowanym w 1993 a zaprojektowanymi wcześniej a T-90MS z lat 20. tego wieku jest "pewna" różnica, szczególnie w zakresie opancerzenia i elektroniki... Do tego jest "drobna" różnica między kupnem czołgów, co wcześniej zrobiły Indie a kupnem LICENCJI na późniejszy model... :D

Davien
wtorek, 4 maja 2021, 11:47

Funku, T-90MS to 2007r, potem zmieniono mu nazwę na T-90SM a licencje Indie kupiły w 2004r . nawet nowy T-90MS czyli wersja jakiej nikt nie kupił to 2019r, T-90M proryw to 2013r. A wersja jaka kupuja Indie teraz to T-90SM(Proryw 2)

Davien
poniedziałek, 3 maja 2021, 15:20

Czyli zastosowali systemy o jakich dość stare T-90MS moga sobie pomarzyc( no poza prymitywnym autotrakerem):)) A T-90S/MS zastepuja antyczne T-72 Ayeja i po to kupili licencje.

Tweets Defence24