Reklama

Siły zbrojne

„Lotnictwo separatystów” zniszczone w Donbasie?

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Ukraińskie siły zbrojne poinformowały o zniszczeniu „sił powietrznych” tzw. separatystów w liczbie ponad 10 śmigłowców i samolotów bojowych. Nie jest wykluczone, że w tej liczbie znalazł się zarówno sprzet zdobyczny, jak też przekazany bojownikom przez Rosję. 

Ukraińskie źródła wywiadowcze informowały o wzmożonej aktywności lotnictwa Federacji w rejonie granicy ukraińsko-rosyjskiej na odcinku kontrolowanym przez tzw. separatystów. Ze względu na obecność nowoczesnych systemów przeciwlotniczych, jak np. Pancyr-S1 możliwości działania ukraińskiego lotnictwa nad obwodem ługańskim i donieckim są poważnie ograniczone. Samozwańcze władze tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej informowały ponad tydzień temu o utworzeniu własnych sił powietrznych, wyposażonych w dwa samoloty szturmowe Su-25 i szkolno-treningowy L-29 Delfin.

Jak poinformował rzecznik ukraińskiej operacji antyterrorystycznej (ATO) Andriej Łysenko, w poniedziałek zniszczono około tuzina śmigłowców i samolotów bojowych należących do tzw. separatystów.

Nie strąciliśmy tych maszyn. Samoloty i śmigłowce zostały zniszczone na ziemi, na lotnisku kontrolowanym przez bojowników na terytorium Wschodniej Ukrainy. Akcję przeprowadzono aby zapobiec użyciu tych maszyn przez siły separatystów. (…) Jeśli wykryjemy kolejne samoloty w ich rękach, one również zostaną wyeliminowane.

Oświadczył rzecznik ATO Andriej Łysenko

Brak jest informacji, czy w działaniach użyto lotnictwa, czy też sił lądowych. Akcja miała na celu zarówno eliminację „lotnictwa” tzw. Republiki Ługańskiej, jak też utrudnienie użycia rosyjskich samolotów i śmigłowców skoncentrowanych przy granicy z Ukrainą, które mogłyby działać pod przykrywką jednostek tzw. separatystów.  Ogłoszenie w rosyjskich mediach powstania „Ługańskich sił powietrznych” rzecznik ATO uznał za początek kampanii propagandowej, mającej ukryć ewentualne użycie samolotów i śmigłowców lotnictwa Rosji przeciw siłom zbrojnym Ukrainy. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.