Siły zbrojne

Litwa testuje system NASAMS

Fot. MO Litwy
Fot. MO Litwy

Litewskie Siły Powietrzne rozpoczęły badania i testy systemu obrony przeciwlotniczej NASAMS zaprojektowanego i produkowanego przez norweskiego Kongsberga, który zakupiono - w części - jako używany z nadwyżek sprzętowych norweskiej armii z pociskami rakietowymi klasy powietrze-powietrze AIM-120 AMRAAM.

Wspomniany cykl prób rozpoczął się w zakładach Konsberga w Norwegii z udziału litewskich ekspertów. Badaniom poddawane są nowe elementy, które zostały zintegrowane z systemem NASAMS na zlecenie władz Litwy, a następnie testowane wraz z całym systemem. Po zakończeniu prób zakładowych system ten zostanie przetestowany także w warunkach poligonowych już na terenie Litwy przez tamtejsze siły zbrojne.

Testy mają za zadanie ocenę zgodność techniczną i taktyczną poszczególnych komponentów systemu NASAMS. Dotyczą one przede wszystkim wyrzutni rakiet, radarów, systemów optoelektronicznych oraz podzespołów łączności, sterowania czy też współdziałania z systemem obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu RBS70, jaki już jest na wyposażeniu litewskiej armii. Przewidywany termin ich zakończenia to luty 2020 roku, a termin zakończenia dostaw na Litwę jest planowany na koniec 2020 roku, gdy rozpocznie się szkolenie specjalistyczne operatorów tych systemów w batalionie obrony przeciwlotniczej wchodzącym w skład Litewskich Sił Powietrznych.

Umowa na dostawy systemy obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu NASAMS z rakietami AMRAAM została podpisana przez Ministerstwo Obrony Narodowej Litwy z norweską spółką Kongsberg 26 października 2017 roku. Kontrakt obejmuje dostawy dwóch baterii przeciwlotniczych systemu NASAMS (jedna jednostka ogniowa w każdej) z używanymi wyrzutniami i nowymi, pozostałymi elementami zamówionymi przez siły zbrojne Litwy wraz z pakietem zabezpieczenia logistycznego, szkoleniowego i wsparcia.

Zakup tego systemu pozwoli na znaczące wzmocnienie potencjału litewskiej obrony przeciwlotniczej. Wilno używa obecnie zestawów bardzo krótkiego zasięgu: szwedzkich RBS-70, amerykańskich Stingerów, i polskich Gromów, produkowanych przez Mesko i Telesystem-Mesko. Dostawy tych ostatnich odbywają się na bazie wieloletniego kontraktu, podpisanego jeszcze w 2014 roku. Obronę przestrzeni powietrznej Litwy wspiera też lotnictwo poszczególnych państw NATO w ramach operacji Baltic Air Policing w ramach rotacyjnej obecności w państwach bałtyckich.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.