Reklama
  • WIADOMOŚCI

Polacy na drugim miejscu w prestiżowych zawodach

Znakomite wieści dotarły do nas zza oceanu, albowiem polscy żołnierze zajęli miejsce na podium w zawodach wojskowych organizowanych przez armię amerykańską.

Czołgiści z 1. Brygady Pancernej w Fort Benning.
Polscy czołgiści z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, w trakcie zawodów The Sullivan Cup w Fort Benning, Georgia, USA.
Autor. 1. Warszawska Brygada Pancerna/https://x.com/1WBPanc/status/2047533410218860966

Od 2 do 6 maja w amerykańskim centrum szkolenia wojsk pancernych i zmechanizowanych US Army Maneuver Center of Excellence w Fort Benning, w stanie Georgia, trwały zawody załóg czołgów i bojowych wozów piechoty The Sullivan Cup (Puchar im. Generała Gordona R. Sullivana). W zawodach tych udział brała załoga czołgistów z 1. Batalionu Czołgów, 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, 18. Dywizji Zmechanizowanej. Polscy czołgiści rywalizowali głównie z załogami pochodzącymi z różnych brygad i dywizji armii amerykańskiej i gwardii narodowej, ale w roku bieżącym udział wzięła także załoga z armii brytyjskiej.

Reklama

Jak poinformowała w swoich mediach społecznościowych 1. Warszawska Brygada Pancerna, polscy czołgiści ostatecznie zajęli na podium drugie miejsce. To znakomity wynik, biorąc pod uwagę bardzo silną konkurencję ze strony pozostałych załóg, jak również wymagające zadania, które musiały zostać wykonane przez załogi na czas. Jest to więc bardzo duże wyróżnienie dla naszych czołgistów, ale pokazuje również ich znakomite wyszkolenie i przygotowanie do wykonywania różnych zadań. Na podium pierwsze miejsce zajęli amerykańscy żołnierze z 4. Dywizji Piechoty, na miejscu trzecim uplasowała się załoga z 1. Batalionu, 163. Pułku Kawalerii. Miejsce czwarte zajęli czołgiści z 1. Dywizji Pancernej, piąte z 3. Dywizji Piechoty, szóste z 1. Dywizji Kawalerii, siódme z Wielkiej Brytanii, a ósme z 1. Dywizji Piechoty.

Armie państw NATO organizują często cykliczne zawody tego typu, które są również elementem szerszego szkolenia żołnierzy, albowiem zadania, jakie wykonują w trakcie zawodów mają także charakter szkoleniowy. Są to nie tylko zadania dotyczące umiejętności w sprawnym przemieszczaniu się pojazdem, efektywnym wykorzystywaniu jego uzbrojenia, ale również zadania takie jak umiejętność posługiwania się bronią osobistą, serwisowanie pojazdów, np. poprzez wymianę ogniw gąsienic na czas, czy ewakuację rannych, w tym także poprzez wyciąganie rannego z pojazdu. Dzięki zdobytym doświadczeniom i wymianie tych doświadczeń z żołnierzami armii sojuszniczych, cenna wiedza i umiejętności mogą być wykorzystywane przez ogół naszych pododdziałów pancernych.

Reklama
WIDEO: Trumpolog: blokada Ormuzu się nie uda | Premier Tusk w Korei Płd | Defence24Week #156
Reklama