Siły zbrojne
Litwa przyspiesza zakup artylerii rakietowej
Litewskie władze zdecydowały o przyspieszeniu zakupu systemu artylerii rakietowej MLRS. Ma on pojawić się w tamtejszej armii do 2026, a nie do 2028 roku, jak pierwotnie planowano
Zgodnie z komunikatem resortu obrony Litwy, rada obrony tego kraju podjęła decyzję o przyspieszeniu zakupu systemu rakietowego MLRS. Pozyskanie artylerii rakietowej ma być sfinalizowane do 2026 roku, a nie do 2028 roku, jak pierwotnie planowano.
Litwini zdecydowali się też na rozszerzenie pomocy dla Ukrainy, w tym zwiększenie liczby instruktorów prowadzących szkolenia, ale też dodatkowe wsparcie „humanitarne i materiałowe". Ponadto, Wilno ma zwiększyć liczebność własnych sił zbrojnych, i chodzi o liczbę żołnierzy poborowych, kandydatów na oficerów jak i pracowników cywilnych.
Litwa zakłada też, że tegoroczny budżet obronny zwiększony o ponad 10 proc. ma zostać w pełni wykorzystany. Litwa zamierza przeznaczyć w br. na obronę 1,2 mld euro, to jest o ponad 150 milionów więcej, niż w roku ubiegłym. Minister obrony Arvydas Anušauskas podkreślił, że wszystkie fundusze są uwzględnione w planach rozwoju sił zbrojnych Litwy.
Czytaj też
Można więc spodziewać się, że Litwini będą kontynuować realizowane programy modernizacyjne, jak choćby zakupy pojazdów wielozadaniowych JLTV czy pocisków przeciwpancernych Javelin, równolegle z inicjowaniem nowych projektów (wspomniany MLRS) czy zwiększaniem liczebności armii. Wilno sygnalizowało też chęć dalszych zakupów transporterów Boxer, modernizacji systemów radarowych, a także marynarki wojennej, poprzez odtworzenie zdolności okrętów przeciwminowych (MCM).
Kraje bałtyckie w ubiegłym roku podpisały deklarację o wspólnym zakupie systemów artylerii rakietowej, a pozyskanie systemów tej klasy w sposób jednoznaczny zapowiedziała także Estonia. Obecnie zakup artylerii rakietowej przyspiesza Litwa. W komunikacie resortu obrony Litwy poinformowano wprost o systemie „MLRS", co może oznaczać, że kraje bałtyckie zamierzają pozyskać amerykański system M270 MLRS, choć to określenie czasem jest stosowane szerzej, wobec wszystkich systemów wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet (od ang. Multiple Launcher Rocket System).
Czytaj też
Najbardziej prawdopodobne jest jednak, że państwa bałtyckie zdecydują się właśnie na amerykański M270 MLRS lub wykorzystujący bliźniaczy system rakietowy lżejszy M142 HIMARS. Ten pierwszy jest na wyposażeniu sił USA, ale też Niemiec czy Finlandii, ten drugi - oprócz Amerykanów - w Europie wykorzystują już Rumuni, zakupiła go również Polska. Zarówno M270 MLRS jak i M142 HIMARS były wielokrotnie przerzucane w ramach ćwiczeń do krajów bałtyckich, a ich uzbrojeniem są pociski taktyczne ATACMS o zasięgu około 300 km oraz rakiety kierowane GMLRS o zasięgu 70-80 km odpalane z wyrzutni wieloprowadnicowych. Cięższy system MLRS ma dwa kontenery startowe (po sześć GMLRS lub jedną ATACMS) w każdym, lżejszy HIMARS - jeden.
W niedalekiej przyszłości HIMARS i M270 MLRS otrzymają uzbrojenie o większym potencjale - pociski GMLRS-ER o zasięgu 150-200 km (ich pierwszym eksportowym użytkownikiem będzie Finlandia, co już wywołało krytykę ze strony Rosji), oraz nowe rakiety taktyczne PrSM, o zasięgu około 500 km (w jednym kontenerze startowym będą się mieścić dwa pociski). Dla porównania, dziś najcięższym środkiem rażenia Litwy, Łotwy i Estonii są haubice 155 mm, o donośności maksymalnej rzędu 30-40 km.
Czytaj też
Pozyskanie systemów MLRS (lub HIMARS) będzie więc znaczącym krokiem do wzmocnienia potencjału obronnego państw bałtyckich. Będzie jednocześnie wymagało wypracowania systemu rozpoznania i dowodzenia, pozwalającego na skuteczne wykorzystanie potencjału tych środków ogniowych w pełnym zakresie odległości. Decyzja o wspólnym zakupie może to ułatwić, ale też stanowi jasny sygnał o dążeniu do zacieśnienia regionalnej współpracy militarnej
DA(łn)VIEN
A gdzie 3 dywizjony dla nas jeszcze?
Greedo
Kiedy będzie kontrakt na Langusty 2? HSW powinno budować to obok innych kontraktów. Mamy 18 dywizję ale każda z jej brygad potrzebuje artylerii rakietowej. Nie tylko nowy pułk. Skoro są nowoczesne pociski to teraz trzeba zamawiać Langusty z automatem ładowania.
Monkey
Maluchy bardzo mądrze postępują koordynując zakupy i współpracę militarną między sobą. Zawsze będzie Rosji trudniej ugryźć trzech na raz niż pojedynczo. A co do możliwości artylerii (zasięg) to my jesteśmy na tym samym poziomie: 40 km.
Valdore
Monkey, jak co to 43km ( Feniks-Z) a jeżeli chodzi o artylerię lufową to mają całe 21 PzH2000 na nasze ponad 80 Krabów i setki innych haubic..
Μonkey
@Valdore ile z tych 80 Krabów faktycznie jest zdolnych do działania? Kupiono licencję na podwozia od skośnookich ale wpakowano do nich kompletnie niedopasowany powerpack przez co notorycznie dochodzi do ukręcania kilku wałów w zespole przekładni. Koreańczycy proponowali nam rozwiązanie polegające na zamontowaniu pasującego powerpacka ich produkcji ale w zderzeniu z betonem w MON odpuścili i uznali, że to wyłącznie nasz problem. Robimy składaka to teraz będziemy go drutować.
Monkey
@Valdore: No tak, pomyliłem się o całe 3 km. Już przepraszam. A teraz najważniejsze. jakiej wielkosci terytorium oni będą bronić 21 armatohaubicami, a jakie my będziemy bronić naszymi 96? O ilości mieszkańców to aż mi sie nie chce wspominać... Ale fajnie jest się pokłócic, przecież to lubisz, czyż nie?
yar
Przeczytaj raz jeszcze te głupoty co napisałeś! Akurat w Polsce problemy z pieniędzmi na wojsko to były za POprzedniej ekipy rządzącej. Od 2015 roku budżet ciągle rośnie, i dawno przekroczył wymagane przez NATO 2% PKB. I zbliża się do 2,5%! Z zakupami dla wojska też nie ma problemu. Wystarczy tylko czytać ten portal, by się o tym przekonać, a nie pisać głupoty. Chociaż chciałoby się oczywiście więcej. A Litwa nie wydaje 10%, a 2% swojego PKB na wojsko. Łatwo to sprawdzić w internecie...
Chyżwar
To Iwan, który wypisuje tutaj bzdury posługując się cudzymi nickami.
Valdore
Yar, jakos na MON w 2014r wydawano 1,95% budżetu wiec wcale nie tak mało jak ci PiS wbił do łepetyny
Xzibit
Z zakupami dla wojska problemów niema powiadasz.... więc gdzie jest 2 etap Wisły bo to jest najpotrzebniejsze i jak dobrze pamiętam to pan Macierewicz z panią Szydło bawiąc się makietą BH w 2016 roku zapowiadał kilkadziesiąt nowych śmigłowców dla Wojska Polskiego,lecą i dolecieć nie mogą a to już 5 lat :)
TRX
Cyt. ...Litwini zdecydowali się też na rozszerzenie pomocy dla Ukrainy, w tym zwiększenie liczby instruktorów prowadzących szkolenia, ale też dodatkowe wsparcie „humanitarne i materiałowe"... Dlaczego oni mogą pomagać Ukrainie a Polska nie? "Wojna charliego wilsona" - to byl dobry film jak Sowietom zwiększać koszty.
Сhyżwar
Malutka Litwa nie ma problemu wydawać 10% PKB na obronność a w wielkiej bolzce było wielkie stękanie jak NATO kazało nam w końcu dojść do regulaminowego poziomu 2% PKB. No bo po co nam wojsko i bezpieczeństwo, lepiej dać na pombelki coby klasa chłopsko-robotnicza miała na wizyty w Żabce.
Galind
Nie 10 % budżetu a zwiększyła wydatki o 10 procent.
Andrew "Ender" Wiggin
@chyżwar <-- nie znam sie, ale sie wypowiem xD
Μonkey
@Andrew nie mam nic do powiedzenia więc obrażę innych
Xzibit
Miejmy nadzieję że kraje Bałtyckie nie kupią jednego dywizjonu do pokazania na defiladzie tak jak Polska :)
Darek
Cóż najbardziej to tobie chodzi po głowie aby samemu na defiladzie się pokazać, Trzaskowski robi taką co roku zatem bierz piórka i na tą defiladę idź, tam się spełnisz. Tak swoja droga skoro dywizjon to tylko na defiladę to co było za PO pokazywać jak i tego dywizjonu nie kupili nawet jednego?!
SAS
Wasze urojenia są tylko urojeniami. Jak dotąd klucz zakupów jest taki, że po jednej partii wdrożonego sprzętu nowej generacji, zamawia się kolejną partię. To zupełnie inny poziom zaawansowanej techniki, o jakiej w WP się dotąd nie śniło i dlatego trzeba przygotować całą logistykę.
HORACJUSZ
Święte słowa...
POLAK
Polska wydaje 2.3% na obronę kraju Litwa WYDAJE OKOŁO 2% nie 10% MOŻNA DOKUPIĆ Z 2 bataliony Himarsa dla nas
POLAK
Dokładnie