Reklama

Siły zbrojne

Finlandia zwiększa zasięg artylerii rakietowej

Fot:maanpuolustuskorkeakoulu.fi
Fot:maanpuolustuskorkeakoulu.fi

Amerykański Departament Stanu zgodził się na zakup przez Finlandię pocisków GMLRS o zwiększonej donośności. Jest to o tyle ciekawe, że broń ta znajduje się nadal w fazie rozwojowej.

Zgodnie z komunikatem Departamentu Stanu Finlandia otrzymała zgodę na pozyskanie łącznie 35 pakietów z 210 pociskami GMLRS-ER, w tym 25 przeznaczonych do rażenia celów powierzchniowych (150 rakiet), a także 10 z głowicami odłamkowo-burzącymi (Unitarnymi). Oprócz tego pakiet obejmuje usługi związane z prowadzeniem testów, wsparcia eksploatacji, integracji oraz wdrażania do służby. Łączna, maksymalna jego wartość została wyceniona na 91,2 mln dolarów.

Zakup GMLRS-ER przez Finlandię jest o tyle ciekawy, że system ten nie znajduje się jeszcze na uzbrojeniu US Army. Prawdopodobnie więc do uzyskania zgody Departamentu Stanu USA konieczne było przeprowadzenie procedury „yockey waiver”, jaka zwykle towarzyszy zakupom sprzętu, który nie jest jeszcze w pełnoskalowej produkcji seryjnej. Na takie rozwiązanie zdecydowała się np. Polska, przy okazji zakupu systemu IBCS w pierwszej fazie programu Wisła.

Producentem pocisków GMLRS-ER, podobnie jak standardowych GMLRS i głównym wykonawcą umowy dla Finlandii, o ile zostanie sfinalizowana, jest koncern Lockheed Martin. Zakłada się, że będą one miały donośność zwiększoną do 150-200 km i co najmniej dwa typy głowic (unitarne i AW), tak jak produkowane dziś GMLRS. System naprowadzania ma być oparty na INS/GPS, przy czym jest rozwijany w celu zwiększenia odporności na zakłócenia, a w przyszłości nie jest wykluczone wprowadzenie innych głowic, pozwalających

Realizacja programu GMLRS-ER została zatwierdzona w maju 2017 roku jako modyfikacja obecnego systemu (tzw. Engineering Change Proposal). Wprowadzenie tych pocisków to odpowiedź na zagrożenie ze strony rosyjskiej artylerii rakietowej. Dostępne informacje wskazują, że pociski GMLRS mają donośność ok. 70-85 km, wdrożenie zmodyfikowanej wersji będzie więc stanowić duży postęp i wzmocnienie zdolności. Pociski GMLRS-ER będzie można odpalać zarówno z wyrzutni M270 MLRS, jak i M142 HIMARS (te ostatnie zakupiła Polska w programie Homar).

Finlandia ma na wyposażeniu około 22 wyrzutnie MLRS na podwoziu gąsienicowym, pozyskane z nadwyżek armii holenderskiej. Helsinki dysponują do nich pociskami GMLRS zarówno w wersji Unitary jak i AW, były jednym z pierwszym użytkowników eksportowych tych ostatnich. Jest też dość prawdopodobne, że staną się również jednym z pierwszych państw, które będą mieć na uzbrojeniu nową wersję.

Reklama
Reklama

Komentarze