Reklama

Technologie

Rekordowy lot pocisku PrSM. Przekroczono ograniczenia Traktatu INF?

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

13 października odbył się piąty udany test pocisku balistycznego PrSM (Precision Strike Missile), który został odpalony z wyrzutni HIMARS. Koncern Lockheed Martin poinformował, że rakieta osiągnęła rekordowy dystans i jednocześnie przekroczyła planowane parametry. Zgodnie z planami podczas tego strzelania miał zostać sprawdzony maksymalny zasięg, który jest z pewnością większy od planowanych 499 km.

Pierwotnie pocisk PrSM miał mieścić się w ustaleniach Traktatu INF (ang. Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces), czyli nie przekraczać donośności 500 km. Ponieważ jednak USA wycofały się z tego traktatu w związku z jego łamaniem przez Rosję, dystans na jaki będą mogły razić przeciwnika pociski PrSM, będzie ograniczony jedynie możliwościami technicznymi rakiety, które szacowane są na ponad 700 km.

Ze względu na prowadzenie strzelań na tak duże dystanse próby przeniesiono z lądowego poligonu White Sands na Pacyfik, gdzię możliwe jest wydzielenie odpowiednio większej przestrzeni poprzez ograniczenie żeglugi wodnej i powietrznej na wybranym rejonie.

Pociski PrSM powstają jako następca rakiet ATACMS (Army TACtical Missile System) o zasięgu do 300 km, stosowanych w systemach rakietowych MLRS i HIMARS. Będzie on stanowił najniższy poziom systemu pocisków balistycznych US Army. Kolejne dwa to system MRC (Mid-Range Capability) Typhon oraz hipersonicznych LRHW (Long Range Hipersonic Weapon) Dark Eagle.

Reklama
Reklama

Komentarze