Siły zbrojne
Litwa kupuje "szwedzkiego Poprada"
Litewskie ministerstwo obrony podpisało umowę ze szwedzką firmą Saab na dostawy mobilnych zestawów obrony powietrznej MSHORAD wykorzystującej system RBS 70 NG. Będzie on posadowiony na pojazdach opancerzonych JLTV.
O planach dotyczących pozyskania przez Litwę systemów obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu RBS 70 NG w nieokreślonej liczbie pisałem pod koniec lutego roku. Wiele wtedy wskazywało, że zakup realizowany przy wsparciu szwedzkiej Agencji Zamówień Obronnych (Försvarets materielverk, FMV) to element pozyskania większego zestawu obrony powietrznej. Same wyrzutnie oraz radar 3D Giraffe 1X wchodzące w jego skład zostaną posadowione na amerykańskiej produkcji JTLV, których Litwini pozyskają łącznie 500 sztuk. W celu zmniejszenia widzialności samych zestawów otrzymają one najpewniej pokrycia maskujące Saab Barracuda.
MSHORAD został zaprojektowany w celu zapewnienia ochrony niektórych obiektów, obszarów i infrastruktury krytycznej. Zaletą tego systemu jest mobilność, dlatego jest to niezwykle potrzebny system, który znacząco wzmocni możliwości Litewskich Sił Zbrojnych. Obecnie używamy systemu przeciwlotniczego RBS 70 starszej generacji i rakiet Bolide.
Minister Obrony Narodowej Litwy Laurynas Kasčiūnas.
🇱🇹 MoD has signed a final agreement with 🇸🇪 company @Saab to acquire RBS70 NG Mobile Short Range Air Defence System #MSHORAD @LTU_Army will boost their capabilities by this cutting-edge mobile system, ensuring protection of crucial sites & infrastructure 🛡️
— Lithuanian MOD 🇱🇹 (@Lithuanian_MoD) July 9, 2024
📷 Saab Dynamics pic.twitter.com/hoAd1UtMxJ
Wartość podpisanej umowy pomiędzy litewskim ministerstwem obrony a firmą Saab wyniosła ponad 123 mln dolarów (1,3 biliona koron szwedzkich), zaś dostawy będą realizowane w latach 2025-27. Zakup obejmuje dostawy mobilnych jednostek ogniowych (RBS 70 NG), mobilnych jednostek radarowych (3D Giraffe 1X), system dowodzenia i kierowania (C2), pakiet szkoleniowy oraz trenażer zestawu RBS 70 NG. Nie jest wiadome, ile dokładnie pozyskano jednostek ogniowych i radarowych. Podpisana umowa oznacza „pierwsze zakotwiczenie” szwedzkiego systemu, który niedawno był pokazywany na Łotwie podczas trwania ćwiczeń przeciwlotniczych kilku krajów NATO. Wtedy to prezentowano go na innym nośniku w postaci samochodu opancerzonego MARS 4x4. Zainteresowanie tą wersją mają wykazywać Czechy.
Jesteśmy dumni, że nadal wspieramy obronę powietrzną Litwy. MSHORAD to nasza odpowiedź na nowe zagrożenia na polu walki. Szeroka wiedza Saaba sprawia, że jesteśmy w stanie dostarczyć wszystko, począwszy od jednostek radarowych i ogniowych, a skończywszy na systemie dowodzenia i kontroli. Rezultatem jest najnowocześniejsze i najskuteczniejsze mobilne rozwiązanie obrony powietrznej krótkiego zasięgu na rynku.
Görgen Johansson, szef obszaru biznesowego Dynamics firmy Saab
Czytaj też
Przechodząc do uzbrojenia zestawu, jest nim zmodernizowany wariant systemu obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu RBS 70 w postaci RBS 70 NG opracowany przez szwedzką firmę Saab Bofors Dynamics w 2011 roku. Służy on do zwalczania celów powietrznych jak bezzałogowe statki latające, śmigłowce, samoloty za pomocą nakierowywanych laserowo rakiet zarówno w dzień, jak i w nocy. Maksymalny dystans, na jakim RBS 70 NG może eliminować środki napadu powietrznego to 8000-9000 metrów oraz pułap do 5000 metrów. Wersja NG charakteryzuje się m.in. ulepszonym systemem celowania, zintegrowaniem rakiet z kamerą termowizyjną, wdrożeniem funkcji automatycznego śledzenia celu oraz uproszczoną obsługą w czasie szkolenia operatora.
Producent zapewnia o łatwości integracji systemu na dowolnym podwoziu (dotychczas pokazywano go na czeskim Marsie 4x4, amerykańskim JLTV oraz trafi na szwedzkie wszędołazy BvS 10). Jest również możliwość demontażu wyrzutni z pojazdu, co ma zwiększyć elastyczność wykorzystania zestawu. Czas przygotowania systemu do strzelania wynosić ma zaledwie 45 sekund, co pozwala na szybką reakcję w sytuacjach krytycznych. Za wykrywanie celów odpowiada wielofunkcyjny radar 3D Giraffe 1X. Jest on zainstalowany na wozach dowodzenia i łączności Mobile Radar Unit, które współpracują z systemami dowodzenia i kontroli (C2) produkcji Saab Group.
rwd
Nie dali się przekonać, że nasz Poprad jest lepszy? Na nim przecież ma opierać się nasza obrona plot krótkiego zasięgu, jest więc tak słaby, że nawet Litwini go nie chcą? Może i badziewie ale jednak nasze. Daje pracę ludziom i kilka firm może doić kasę przez kilkadziesiąt lat.
RGB
@rwd Poprad nie jest alternatywą dla RBS 70 NG, Poprad ma zasięg 5,5 km (pułap 3,5), a RBS 70 NG zasięg 9 km (pułap 5km). Dodatkowo Poprad korzysta tylko z głowicy optoelektronicznej, a RBS 70 NG z radaru. Poprad to taki mobilny Piorun, manpads ze stałym zasilaniem razy cztery. Względem rozwiązania szwedzkiego ma swoje plusy i minusy. Plus jest taki że jest całkowicie pasywny, minus że ma mniejszy zasięg. Alternatywą dla RBS 70 ma być dopiero Grzmot o zasięgu około 12 km. Litwini kupili to co potrzebowali.
xawer
"...ponad 123 mln dolarów (1,3 biliona koron szwedzkich)..." Nie jesteśmy w Stanach, po naszemu to 1,3 MILIARDA koron szwedzkich.
szczebelek
Akurat zawsze mnie dziwi, że nie podpisano drugiej umowy wykonywaczej na Poprady.
KrzysiekS
Ciekawe jak wyglądają przy nim zdolności POPRAD-a w terenie.