Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Czesko-szwedzki Poprad na targach IDET

Autor. Saab

Czeska firma SVOS podczas targów IDET 2023 zademonstrowała swój system przeciwlotniczy opracowany razem z firmą Saab oparty o wielozadaniowym pojeździe opancerzonym Mars 4x4 z efektorem w postaci pocisków przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu RBS 70NG.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Zaprezentowany zestaw przeciwlotniczy w zeszłym roku odbywał test na terenie Szwecji, gdzie przeprowadzono pięć udanych wystrzałów z mobilnej jednostki ogniowej RBS 70 NG na pojeździe Mars-S330 przeciwko różnym celom, w tym do bezzałogowego statku latającego. Podczas testów odbyło także strzelanie w nocy. Całość miała miejsce w Karlskoga na terenie Szwecji. Potencjalni klienci z 15 krajów wzięli udział w strzelaniu na żywo. Targi IDET są kolejną okazją dla producentów dla promocji swojego produktu, którym mogą być zainteresowani dotychczasowi użytkownicy rakiet RBS 70.

Czytaj też

YouTube cover video

Sam pojazd MARS-S330 jest uniwersalnym nośnikiem dla wielu systemów uzbrojenia, mogącym występować w układzie 4x4, jak i 6x6. Ma dobre właściwości terenowe m.in. dzięki możliwości indywidualnego regulowania prześwitu każdego koła. Wóz ma zapewniać wysoki poziom ochrony przed amunicją pistoletową, karabinową oraz wybuchami. Oprócz zdań typowo wojskowych może on być także ciekawą propozycją dla innych służb mundurowych w tym policji.

Reklama

Co do efektora systemu w postaci rakiet RBS 70NG, są one naprowadzane w wiązce laserowej zwalczając cele powietrzne w odległości do 9000 m i na pułapie do 5000 m. Pociski mogą zwalczać cele w dzień i w nocy. Producent zapewnia o łatwości integracji systemu na dowolnym podwoziu. Jest również możliwość demontażu wyrzutni z pojazdu, co ma zwiększyć elastyczność wykorzystania zestawu. Czas przygotowania systemu do strzelania wynosić ma zaledwie 45 sekund, co pozwala na szybką reakcję w sytuacjach krytycznych. Za wykrywanie celów odpowiada wielofunkcyjny radar 3D Giraffe 1X. Jest on zainstalowany na wozach dowodzenia i łączności Mobile Radar Unit, które współpracują z systemami dowodzenia i kontroli (C2) produkcji Saab Group.

Czytaj też

Saab MSHORAD
Autor. Saab
Reklama

Komentarze

    Reklama