Reklama

Siły zbrojne

Litwa dokupuje Gromy

PPZR GROM
PPZR GROM
Autor. Mesko S.A.

Firma Mesko poinformowała, że zawarła kontrakt z Litewską Agencją Zakupową na zestawy Grom o wartości ponad 20 mln euro, dla części podstawowej. Realizacja zamówienia jest przewidywana w latach 2024-2025.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Firma Mesko przekazała na Twitterze, że zawarła kontrakt z Litewską Agencją Zakupową na przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe (PPZR) Grom. Wartości umowy jak przekazano w komunikacie jest szacowana na pond 20 mln euro dla części podstawowej. Dostawa zamówienia ma zostać zrealizowana w latach 2024-2025.

Czytaj też

Litwa używa PPZR Grom od 2014 roku, kiedy to dokonano pierwszego zakupu. Polskie przenośne wyrzutnie rakiet Grom miały uzupełnić obronę przeciwlotniczą krótkiego zasięgu. Obecnie składa się ona z amerykańskich zestawów FIM-92 Stinger, używających pocisków naprowadzanych na podczerwień oraz szwedzkich RBS-70 kierowanych wiązką lasera.

Reklama

Czytaj też

Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy (PPZR) Grom ma masę 18 kg i jest przeznaczony do zwalczania celów powietrznych na dystansie od 500 do 5500 metrów. Pocisk osiągający prędkość 580 m/s i posiada głowice samonaprowadzającą się termicznie. Na uzbrojeniu Wojska Polskiego zestawy Grom znajdują się od 1995 roku. Pewna ilość wyrzutni tego typu została wykorzystana przez Gruzję podczas konfliktu z Rosją w 2008 roku. Zostały również wyeksportowane do Indonezji.

Reklama

Komentarze (10)

  1. oko

    Dlaczego Ukraincy nie zniszczyli do tej pory mostu Krymskiego ?

    1. Guide

      Zasięg. Jak przeciagniesz kreskę na mapie to wychodzi aktualnie ok 300km. Artyleria lufowa i rakietowa nie sięgnie tym co mają. W powietrzu dominują Ruskie wiec ryzykowne. Drony za słabe. Musieliby mieć ATCMS lub coś innego o podobnym zasięgu mp ER -GMLRS ( dla tych nowych gmlrsków musieliby miec z wybrzeża). Z Wilchą ( która mogą mieć ) jest podobnie ( R i M za krótkie, M2 nie zdążyli przed wojną).

  2. Szwejk85/87

    Litwa kupuje Gromy ponieważ, zapewne, są tańsze niż Pioruny i zapewne są dostępne wcześniej niż Pioruny. U nas też Gromy mogłyby odegrać dużą rolę. Cena za pojedyńczy pocisk, wraz ze zwiększaniem produkcji znacząco spada i może dojść do poziomu uzasadniającego strzelanie do wszystkiego co lata, nawet małych dronów rozpoznawczych. Trzeba tylko złożyć naprawdę duże zamówienie.

    1. Kalrin

      Nie są. Powód jest prostszy Litwa jest użytkownikiem Gromów. A Pioruny nie są kompatybilne z wyrzutniami Grom. Tym samym jakby mieli zamówić Pioruny musieliby kupić nowe wyrzutnie a to wychodzi znacznie drożej. PS przez wyrzutnie mam na myśli ten moduł który mocuje się do cylindra z pociskiem - nie pamiętam jak się profesjonalnie nazywa.

    2. Davien3

      @Kalrin chodzi ci o mechanizm startowy zdaje się, bo wyrzutnia dla obu pocisków jest taka sama jedyna różnica to zmodernizowany mechanizm startowy i dodany celownik Zdaje sie ze mozna strzelac z wyrzutni Pioruna Gromami i vice versa. My na przykład uzywamy jednych wyrzutni do Gromów i Piorunów nowe 430 wyrzutni jest dopiero w produkcji

    3. Kalrin

      Davien3 NA pewno? bo Pioruny mają tą klawiaturkę do programowania pocisków której nie ma na starych Gromach.

  3. staryPolak

    "Pewna ilość wyrzutni tego typu została wykorzystana przez Gruzję". Co za delikatność. Jak dobrze pamietam to wynik meczu był: 12 Gromów - 9 samolotów i śmigłowców.

    1. wojghan

      Tak piszą "fachfcy", którzy coś tam słyszeli ale nie do końca wiedzą co i w którym kościele.

    2. Davien3

      @staryPolak istotnie na 12 odpaleń było 9 trafień ale tylko jedno zestrzelenie reszta to ciezkie uszkodzenia głównie Su-25

    3. Pablix

      Żaden problem, ciężkie uszkodzenie też wyłącza z walki, a już na pewno przerywa misję.

  4. PRS

    Trzeba by pogrzebać ile Litwa przekazała Ukrainie (jeszcze przed 24 lutego 2022) PPZRów z zakupionych poprzednio. Może jest to po prostu uzupełnienie stanów (posiadania) magazynowych w związku z planami rozbudowy istniejącej brygady do Dywizji. Inna opcja to ,,Nazwa" pozostaje taka sama a Litwini kupują faktycznie nowszą wersję Groma czyli ... de facto Pioruna. Bo zakup Gromów byłby trochę bez sensu. I mam na myśli wyrzutnie a nie same rakiety.

    1. Davien3

      @PRS Litwa przekazywała jak co to Stingery a nie Gromy wyrzutnia jest taka sama do Groma jak i Pioruna jedynie zmodernizowano mechanizm startowy i dodano celownik

  5. X

    Ciekawe jak Grom się spisuje na Ukrainie, o ile tam jest.

    1. Davien3

      @X na Ukrainie sa i Gromy i Pioruny i spisuja sie doskonale

  6. PPPM

    Na RMF piszą, że Macron, chce rozbroić wschodnią flankę. To agent putina. Musimy izolować się od francji. Mam gdzieś ich satelity. Trzeba szukać oparcia w innych krajach. Zdrajca

    1. Redaktor kapusta

      Nie wiem czy to prawda, ale odnoszę wrażenie, że jak USA z jakiś względów osłabną czy to przez konflikt z Chinami w wyniku problemów wewnętrznych. W Europie może dojść do takich przetasowań co teraz dla niektórych jest niewyobrażalne. A europejskie społeczeństwa w ostatnich latach przeżyły tule wstrząsów, że jak okaże się, że Rosja jest już OK, to będzie OK. Antyamerykańska Francja, Niemcy pod okupacją amerykańską. Rosja pewnie jest gotowa zapomnieć o wyrządzonych jej krzywdach. Tylko ci Amerykanie i co po niektóre pro amerykańskie rządy w Europie stanowią problem.

  7. KPS1

    Dobra wiadomość, jednak u nas też potrzebujemy ich znacznie więcej.

    1. MiP

      A po co nam więcej Gromów jak są lepsze Pioruny i ich powinniśmy zamówić znacznie więcej

    2. Key

      Agencja Uzbrojenia juz w zeszłym roku podpisała umowę na zakup kolejnych 3,5 tyś. szt. lepszych piorunów po juz prawie dostarczonej do WP partii 1300 szt piorunów.

    3. Davien3

      @Key w 2022 to miały byc dostarczone zarówno Pioruny jak i 600 nowych wyrzutni ciekawe czy sie to udało

  8. Orel

    Dobre wieści, pytanie czemu grom, a nie piorun? Grom jest dalej produkowany czy po prostu jest w magazynie i chodzi o czas dostawy?

    1. Chyżwar

      A co nas to? Chcą Gromy, to im sprzedajemy.

    2. mick8791

      @Orel no halo trochę logiki! Czy jakby Gromy leżały w magazynie to realizacja kontraktu byłaby planowana na lata 2024-2025? Chcą Gromy to kupują Gromy i nam nic do tego.

    3. wojghan

      Czy gdyby były w magazynie to termin dostawy byłby za dwa lata?

  9. michmu

    Ale ze grom a nie piorun? Ciekawe...

  10. Seb66

    Czy Grom czy Piorun - nam niezbędny jest Poprad-G dla jednostek na "gąskach" np. na LPG-Hydro czy nawet BWP1. Oraz Poprad-M czyli moduł z własnym zasilaniem w pełni autonomiczny. Taki do postawienia na np. pace zwykłej ciężarówki. Na czas pokoju składowany, a w czasie W wyciągany z magazynu i ustawiany na dowolnym podwoziu, dachu budynku, wagonie kolejowym lub pokładzie okrętu do tej pory bezbronnego. Dokładamy lekkie stanowisko sterownicze dla operatora i możemy dowolnie budować lub zagęszczać w tańszym kosztem niż Żubr dowolnej mocy strefy obrony plot., Zamykać obszary dla celów niskolecących , czy tworzyć "linie" zapór plot!

Reklama