Reklama

Siły zbrojne

Koreańskie czołgi i artyleria strzelają w Katarze

K2 Black Panther Qatar Leopard 2A7Q
Południowokoreański czołg K2 Black Panthet w towarzystwie dwóch katarskich Leopardów 2A7Q podczas ćwiczeń wojskowych.
Autor. South Korean MoD

Południowokoreańskie czołgi K2 Black Panther oraz armatohaubice K9A1 wzięły udział w ćwiczeniach wojskowych z katarską armią wyposażoną w m.in. niemieckiej produkcji Leopardy 2A7Q oraz artylerię PzH 2000.

Jest to tym samym pierwszy w historii udział Sił Zbrojnych Korei Południowej w ćwiczeniach wojskowych poza granicami kraju. W ramach ćwiczeń wojskowych wysłane zostały 4 czołgi K2 Black Panther, 4 armatohaubice, 6 wozów wsparcia oraz około 100 żołnierzy wydzielonych z 11. Dywizji Manewrowej. Statek desantowy przewożący powyższy sprzęt wraz z obsługą wyruszył do Kataru 24 września i dotarł do celu 13 października. Ćwiczenia wojskowe rozpoczęto dzień później i potrwały do 27 października. Były one okazją do wymiany doświadczeń między żołnierzami oraz możliwością porównania czołgów, oraz artylerii samobieżnej wykorzystywanej przez oba kraje. Obok tego do ćwiczeń wykorzystano m.in. katarskie śmigłowce szturmowe AH-64E oraz przeciwpancerne pociski kierowane FGM-148 Javelin.

Manewry wojskowe odbywały się na terenie rozległego ośrodka treningowego Al Kalael, podczas których były prowadzone ćwiczenia ogniowe z wykorzystaniem ostrej amunicji przez obie strony. Sam fakt odbycia ich jest efektem podpisanego dwustronnego porozumienia pomiędzy wspomnianymi krajami mający na celu pogłębianiu relacji wojskowych, wymiany informacji oraz współpracy w zakresie technologii wojskowej. Przy okazji była to bardzo cenna możliwość promocji południowokoreańskiego uzbrojenia, które z roku na rok staje się coraz popularniejsze na świecie. W tym przypadku porównać można było konkurencyjne na rynku konstrukcje, zarówno czołgi (Leopard 2A7Q oraz K2 Black Panther) jak i artylerię (PzH 2000 oraz K9A1).

Reklama

K2 Black Panther to czołg podstawowy z Republiki Korei produkowany przez Hyundai Rotem Company. Pojazd ma trzyosobową załogę: kierowcę, działonowego i dowódcę. Uzbrojenie główne stanowi armata gładkolufowa CN08 kalibru 120 mm z lufą o długości 55 kalibrów (6,6 metra). Zapas amunicji wynosi 40 naboi 120 x 570 mm, z których 16 znajduje się w automacie ładowania w tylnej niszy wieży, a 24 ulokowano w kadłubowym magazynie po prawej stronie stanowiska kierowcy. Z armatą sprzężono uniwersalny karabin maszynowy M60E2 kal. 7,62 mm. Uzupełnienie stanowi umieszczony na stropie wieży wielkokalibrowy karabin maszynowy K6 (licencyjny M2 Browning) kal. 12,7 mm.

Czytaj też

W zależności od partii produkcyjnej w czołgach zastosowano różne silniki. Pierwsze seryjne pojazdy napędzał niemiecki silnik wysokoprężny MTU MT 883 Ka-501 o mocy 1500 KM, który produkuje na licencji koreańska firma STX Engine. Począwszy od drugiej serii zastosowano południowokoreański motor HD Hyundai Infracore (dawniej Doosan Infracore) DV27K o identycznych osiągach. W obu przypadkach za przeniesienie napędu odpowiada przekładnia Renk HSWL 295 TM. Trwają prace nad wdrożeniem do produkcji koreańskiej przekładni SNT Dynamics EST15K. Oba zespoły napędowe umożliwiają rozpędzenie ważącego 55 ton czołgu do prędkości maksymalnej 70 km/h. Obecnie jedynymi użytkownikami tych maszyn są Republika Korei oraz Polska.

K2 Black Panther Qatar
Południowokoreański czołg K2 Black Panthet w towarzystwie dwóch katarskich Leopardów 2A7Q podczas ćwiczeń wojskowych.
Autor. South Korean MoD

K9 Thunder to południowokoreańska armatohaubica samobieżna zaprojektowana przez koncern Samsung Techwin (dziś Hanwha Aerospace) na potrzeby Sił Zbrojnych Republiki Korei. Załoga składa się z pięciu osób: dowódcy, działonowego, ładowniczego, pomocnika ładowniczego i kierowcy. Uzbrojenie główne stanowi haubica kalibru 155 mm z lufą o długości 52 kalibrów, którą umieszczono w obrotowej wieży. Przy wykorzystaniu pocisku z gazogeneratorem dennym donośność wynosi 40 km,  podczas gdy z amunicją specjalną wartość ta może wynieść ponad 50 km . Zapas amunicji wynosi 48 kompletów pocisków i ładunków miotających. Napęd stanowi produkowany na licencji silnik wysokoprężny MTU MT 881 Ka-500 o mocy 1000 KM, który przy masie 47 ton zapewnia prędkość maksymalną 67 km/h i zasięg 480 km. Obecnie są one używane przez takie kraje jak Korea Południowa, Polska, Indie, Norwegia, Estonia, Egipt, Finlandia a w przyszłości także Rumunia.

Armatohaubica samobieżna K9A1.
Armatohaubica samobieżna K9A1.
Autor. Damian Ratka

Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000) to niemiecka samobieżna armatohaubica opracowana przez firmy Krauss-Maffei Wegmann, Maschinenbau Kiel oraz Rheinmetall dla sił zbrojnych Niemiec w celu zastąpienia starzejących się M109A3G. Konstrukcja wykorzystuje podzespoły z czołgu Leopard 2, co ułatwia jej serwisowanie w krajach użytkujących oba wozy. Donośność określa się na ponad 40 km (w zależności od wykorzystanej amunicji). Wynik ten może zostać poprawiony do ponad 50 km przy zastosowaniu amunicji specjalnej, np. M982 Excalibur lub   M2005 V-LAP. Pod tym względem PzH 2000 ma wiele cech wspólnych z innymi natowskimi haubicami kalibru 155 mm i z lufą o długości 52 kalibrów, jak polska AHS Krab czy francuski CAESAR

Reklama

W kadłubowym magazynie amunicyjnym umieszczono 60 pocisków, a w tylnej niszy wieży za pancerną przegrodą znajduje się 67 kompletów modułowych ładunków miotających. PzH 2000 charakteryzuje się wysoką szybkostrzelnością dzięki zastosowanemu automatowi ładowania. Trzy strzały można oddać w dziewięć sekund, a 10 strzałów w 56 sekund. W zależności od stopnia nagrzania lufy szybkostrzelność praktyczna może wynieść od 10 do 13 strzałów na minutę. PzH 2000 znajduje się w służbie Niemiec, Holandii, Litwy, Grecji, Włoch, Chorwacji, Kataru, Węgier oraz Ukrainy.

PzH 2000 w pustynnym kamuflażu.
PzH 2000 w pustynnym kamuflażu.
Autor. KMW
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. TasJI

    "K2 tank achieving over 80% accuracy on targets 5 km away—exceeding its effective range of 3 km. "--->>Tłumacz Google-->> "Czołg K2 osiągnął ponad 80% celności w przypadku celów oddalonych o 5 km, przekraczając swój efektywny zasięg 3 km."

    1. skition

      No fajno.Ale jaką celność osiągnęły Leopardy 2A7Q ?

    2. TasJI

      263 / 5,000 Był czołg K2 i czołg Leopard 2A7Q, i strzelali, ale nie wiem, czy czołg Leopard 2A7Q strzelał z tej odległości. Ponieważ Katar nie podał szczegółów strzelaniny. Dlaczego? Nie podał? Czy Polska nie ma teraz obu czołgów?

    3. Davien3

      TasJI Leo2 nie moze uzywać pocisków K-STAM II powstałych zreszta na technologii z niemieckiego Diehla , Tylko ze MINIMALNY zasięg tej amunicji to 2km a maksymalny to 8km Więc tak sobie wyszło im to strzelanie zwłaszcza patrząc na skuteczność samonaprowadzających się pocisków.

  2. Franek Dolas

    Czyżby katarczycy zostali wyleczeni z niemieckich cudów techniki wojskowej?

    1. MiP

      To byly tylko ćwiczenia a Katar woli niemieckie Leopardy 2a7 niż tekturowe K2

    2. Davien3

      @Franek zostali wyleczeni ale z miłosci do Koreańskich zabawek:))

  3. Książę niosący na plecach białego konia

    Wielka Brytania wybrała niemieckie kołowe działo samobieżne zamiast K9. Wojna na Ukrainie udowodniła, że ​​typ kołowy jest tańszy, szybszy w produkcji i bardziej zwrotny niż typ orbitalny. Wpisuje się to również w przyszłe trendy. Instalacja dział samobieżnych na pojazdach jelcz, a nie na krabie/K9, zwiększy miejsca pracy w Warszawie i wzmocni samoobronę Już teraz masowe wprowadzenie K9 powinno zostać odwołane.

  4. skition

    No dobrze. Ćwiczenia się odbyły ale jakie wnioski?

Reklama