Reklama
  • Wiadomości

„Sto pojazdów”. Pokrowsk, Kupiańsk i Hulajpole zasłane sprzętem

Ostatni bilans strat sprzętowych Sił Zbrojnych Ukrainy zatrważa. Na liście widnieje sto utraconych pojazdów – w tym część z zagranicznych dostaw.

Ukraiński czołg Leopard 1A5DK z dodatkowymi modułami pancerza reaktywnego Kontakt-1.
Ukraiński czołg Leopard 1A5DK z dodatkowymi modułami pancerza reaktywnego Kontakt-1.
Autor. 142. Brygada Zmechanizowana Sił Zbrojnych Ukrainy
Reklama

Na liście są zagraniczne pojazdy przekazane Ukraińcom m.in. Leopard 1A5, M1226 Stryker, International MaxxPro, liczne HMMWV, armatohaubica samobieżna CAESAR. Bilans potwierdzonych zniszczeń i uszkodzeń stu pojazdów nie może dziwić, ponieważ w ostatnim czasie Rosjanie napierają na froncie.

Główne trzy bitwy, które toczą się na froncie Wschodnim, to: Pokrowsk, Hulajpole oraz Kupiańsk. Przy czym w przypadku Pokrowska raczej już mowa o walkach o Myrnohrad. Na tych trzech teatrach działań najmniejszą inicjatywę operacyjną Rosjanie przejawiają pod Kupiańskiem, chociaż przejęcie Soboliwki na zachód od miasta zagrozi szlakom zaopatrzenia do miasta.

Straty sprzętowe Sił Zbrojnych Ukrainy potęguje także ogromna dronizacja ze strony rosyjskich sił inwazyjnych. Paradoksalnie, Rosjanie wycofują droższy sprzęt na drugą linię, wysyłając Łady, Buchanki i motocykle, których straty są nieodczuwalne, podobnie jak w kontyngentach zeków, czyli wcielonych kryminalistów.

Zobacz również

WIDEO: Cezary Tomczyk o Orce, Moskicie i Tarczy Wschód: "Wydamy więcej niż planowaliśmy"
YouTube cover video
Reklama
Reklama