Reklama

Siły zbrojne

Kierowany radiowo pocisk TOW odpalony z Cobry

Śmigłowiec AH-1W Super Cobra, z jakiego odpalono pocisk TOW-2 RF. Fot. Mass Communication Specialist 2nd Class Zane Ecklund/US Navy
Śmigłowiec AH-1W Super Cobra, z jakiego odpalono pocisk TOW-2 RF. Fot. Mass Communication Specialist 2nd Class Zane Ecklund/US Navy

Koncern Raytheon przeprowadził pierwsze w historii strzelania rakietami TOW kierowanymi radiokomendowo ze śmigłowca AH-1W Super Cobra.

Zakres testu objął odpalenie dwóch pocisków ćwiczebnych TOW-2A RF do celów oddalonych o około 2600 m. Zgodnie z informacją Raytheon w trakcie próby udowodniono zdolność do wystrzeliwania rakiet TOW Wireless zarówno ze śmigłowca znajdującego się w zawisie, jak i w ruchu. Obydwa pociski trafiły w cele.

System przeciwpancerny TOW pierwotnie opierał się na rakietach kierowanych przewodowo. Jednakże, obecnie produkowane są pociski z systemem naprowadzania radiokomendowego, kompatybilnym jednak z istniejącymi wyrzutniami. Zostały zamówione między innymi przez Arabię Saudyjską.

Ujawniona przez Raytheon próba, która miała miejsce w grudniu 2014 roku i została przeprowadzona we współpracy z dowództwem systemów morskich NAVAIR to pierwsze strzelanie pociskiem TOW Wireless z wiropłata Cobra. Wcześniejsze odmiany rakiet tego typu były jednak już wielokrotnie odpalane z maszyn AH-1 w warunkach bojowych, między innymi w trakcie wojny iracko-irańskiej w latach 80. XX wieku. Według deklaracji Raytheon zmodernizowane pociski TOW pozostaną w służbie co najmniej do 2025 roku.

Reklama

Komentarze (6)

 1. qwas

  Hmmm ... odległość do celu 2,6 km ? Stare TOW miały zasięg 2 x większy ...

  1. sipher

   Długi kabel muszą ciągnąć...

 2. prorok

  A1Z1 Viper Polsce może być proponowany ,w programie KRUK ,jest o wiele mniej kosztowny w eksploatacji niż Apache i tigery , chciałbym żeby polawily się w 56 bazie lotnictwa na Kujawach ,chętnie bym je obejzal

  1. Vc

   To juz lepiej zmodernizować mi-24niz bawić sie w półśrodki. Koszt eksploatacji tego badziewia jest porównywalny do kosztu tigera. Jezeli coś jest tamie to oznacza to ze nie bedzie dobre. Tania to jest okrojona wersja vipera i jezeli napychamy ja elektronika z ah-64 to koszt eksploatacji bedzie wysoki. Po to powstał Apache aby zastąpić ten śmigłowiec.

  2. Warszawiak

   Chyba AH-1Z Viper Panie kolego a nie A1Z1:)

 3. magazynier

  Niesamowite! Jaki zasięg! Rozumiem, że to model przewidziany dla nas nas w cenie Hellfire?

  1. say69mat

   ...??? Nie rozumiem, co masz na myśli pisząc o jakiejś ofercie na BGM71 w cenie ... AGM114??? Przecież to są dwie kompletnie odmienne filozofie ppk!!! To tak jakbyś mówił o propozycji sprzedaży włóczni w cenie ...kuszy. Czy masz zatem jakieś ... źródła??? Czy to wyłącznie ... Twój seeker + CPU, taką interpretację rzeczywistości sugeruje/narzuca???

 4. murison

  TOW kierowany radiowo to już chyba nie TOW tyko TOR? W oryginale było Tube-launched Optically tracked, Wire-guided

  1. poltras3

   Tube-launched Optically tracked, Wireless-guided :)

 5. ula2

  Ale my przecież nie chcemy S Cobry :)

  1. Erwin

   Ale już, ah-1z viper wchodzi w rachubę. :D

  2. Willgraf

   chcemy VIPER-a AH-1Z

 6. zdz

  Ciekawe jak poradzili sobie z zabezpieczeniem przed zakłócaniem . Rozumiem że wystarczy z pocisku wyrzucić bęben z kablem i zastąpić go odbiornikiem To bardzo rozpowrzechniony system ppanc o sporej skuteczności , a więc duzy potencjał modernizacyjny . A jakby podobnie przerobić Fagot ?

  1. dzd

   Nie poradzili sobie: Sztora na rosyjskich czołgach radzi sobie z TOW.

Reklama