Reklama

Siły zbrojne

Katastrofa rosyjskiego śmigłowca bojowego na Krymie

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjski śmigłowiec szturmowy Mi-35M rozbił się na anektowanym przez Rosję półwyspie krymskim w rejonie miasta Dżankoj. Maszyna odbywała rutynowy lot treningowy. Strona rosyjska określiła zdarzenie jako „twarde lądowanie”, jednak bardziej adekwatne określenie to „rozbił się podczas próby awaryjnego lądowania”. W wyniku tego zdarzenia zginął jeden członek załogi a dwóch jest w stanie ciężkim.

Katastrofa miała miejsce 7 maja 2020 w godzinach popołudniowych. Jak wynika z informacji lokalnej telewizji Krym24, maszyna prawdopodobnie już wcześniej problemy techniczne. Mieszkańcy 40 tys. miasta Dżankoj przesłali telewizji nagrania maszyny Mi-35M, która miała wyraźne trudności ze sterowaniem i utrzymaniem wysokości. Śmigłowiec wykonywał nietypowe manewry lecąc na wysokości kilkudziesięciu metrów w pobliżu budynków mieszkalnych na obrzeżach miasta.

Oficjalny komunikat ministerstwa obrony Federacji Rosyjskiej mówi, że podczas „twardego lądowania” maszyna uległa uszkodzeniu a jeden z członków załogi zginął. Był to prawdopodobnie „szturman”, czyli strzelec pokładowy. Dwóch pozostałych członków załogi zostało poważnie rannych i trafiło do szpitala wojskowego.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, cytowanych przez rosyjskie agencje informacyjne, uszkodzenia śmigłowca Mi-35M w wyniku wypadku są tak poważne, że uniemożliwiają jego remont i przywrócenie do służby. Wskazuje to na znaczą siłę uderzenia w ziemię. Prawdopodobnie przyczyną była awaria układu sterowania lub przeniesienia mocy na śmigło ogonowe, na co wskazują uwiecznione na nagraniach gwałtowne i słabo kontrolowane przez pilota obroty maszyny w osi pionowej.

Śmigłowce Mi-35M trafiły do rosyjskich sił zbrojnych w 2012 roku i stanowią głęboką modernizację dobrze znanych maszyn Mi-24. Maszyny te nie powstają z przebudowy starszych śmigłowców ale są budowane od podstaw. Pierwszym użytkownikiem Mi-35M była Wenezuela, gdyż model ten powstał z myślą o eksporcie.

Maszyna posiada silniki, wirnik i tylne śmigło oraz przekładnie główną pochodzące z Mi-28N. Składane podwozie zastąpiono stałym a skrzydła zostały skrócone. Zastosowano również nowoczesną awionikę i systemy optoelektroniczne, które zastąpiły analogowy celownik typowy dla Mi-24. Pod skróconymi skrzydłami, na czterech pylonach mogą być podwieszane bomby i rakiety niekierowane, przeciwpancerne pociski kierowane Ataka-W oraz przeciwlotnicze Igła-W. W przedniej wieżyczce zamiast karabinu 12,7mm znalazło się dwulufowe działko GSz-23W kalibru 23 mm. 

Reklama

Komentarze (5)

 1. twój stary

  rosyjskim złom jak zawzse sie rozbija nie to co konstrukcje amerykanskie albo europejskie :)))))))

  1. wolnyy

   Masz racę. Np takie polskie nigdy ale to na prawdę nigdy nie spadają. Zarówno śmigłowce, samoloty a nawet samochody się nie rozbijają.

  2. Gnom

   Ostatnio (2 maja) rozwalił się F-15C - jakoś nie widać wielkich nagłówków. Chwilę wcześniej CH-148, poprzednio UH-60 itd. Masz rację należy to wyśmiać, ale chyba nie wszyscy się połapią.

 2. FR technologiczne imperium

  Czyli według Rosyjskich przekazów to nie wypadek tylko "twarde lądowanie" no przecież to już ociera się o komedię, jakaś nowomowa rodem z czasów słusznie minionych, ale jakiej bzdury by nie napisali fanklub Daviena i tak przypomni że my nie możemy się wypowiadać bo nawet takich super helikopterów nie mamy, z innej beczki Rosja awansowała do pierwszej 5 krajów z największą liczbą zarażonych, do USA dużo im brakuje ale w Europie niebawem przejmą liderowanie.

  1. M.B.

   I trzeba kibicować aby pięli się w górę ;) Ja codziennie sprawdzam ich statystyki.

  2. Sarmata

   Twarde lądowanie to normalne okreslenie dla awaryjnego lądowania, jak się nie zna to może lepiej nie ośmieszać się. Co do wirusa to z racji liczby ludności Rosja prawdopodobnie będzie liderem wsród panstw europejskich w liczbie zarażonych. No chyba ze Luksemburg wyjdzie na czoło.

  3. Orthodox

   To bardzo nie ładnie z twojej strony. Życzysz śmierci zwykłym obywatelom, którzy nie mieli żadnego wpływu, że przyszło im żyć w takim a nie innym kraju.

 3. janusz

  Nie dawno rozbi sie smiglowiec NATO i nikt tak nie ubolewal,jak teraz .wypadki byly sa i beda .

  1. Fanklub Fanklubika

   A co powiesz o już kilkunastu lekarzach którzy w Rosji popełnili samobójstwo poprzez wyskoczenie z okien?

  2. y

   A taki ładny był, rosyjski, niezawodny, bez "analogów w mirie". I spadł. Szkoda. Szkoda.

  3. Fanklub Daviena

   A co powiesz o "Liście Clintonów" ("The List of Clinton Associates Who Allegedly Died Mysteriously" aka "Clinton Body Count")? Min. 50 pozycji i ciągle rośnie! Rodzina Clintonów zawstydziła rodzinę Dona Corleone... :)

 4. Towarzysz Polak

  Im bardziej Rosja chce pokazać swoje zabawki w dobrym świetle, z myślą o eksporcie tym większa robi sobie anty reklamę, najpierw bezradne pancyry w Syrii, katastrofy su 57, przepraszam miałem na myśli twarde lądowania a teraz Mi 35 poszerzył grono wdów w mstuszce Rosji. Chyba lepiej by im wyszło pokazywanie plakatów kosmicznych MiG 41, przynajmniej ludzi by nie ginęli no i sam plakat ulec katastrofie by nie mógł.

  1. Gnom

   Zbędne szyderstwo ze śmierci człowieka który służył swojemu krajowi - jaki ten kraj by nie był. Spójrz rok czy dwa do tyłu i ile śmigłowców AH-64 się rozwaliło i to np. z powodu odejścia łopat. Poczekaj na powody katastrofy.

  2. Hmmm

   W Rosji zdejmują tablice upamiętniające pomordowanych przez NKWD Polaków, a ci NKWDzisci jak by nie patrzeć służyli swojejmu kraju, więc twoim tokiem myślenia powinniśmy im też oddawać szacunek?

  3. Davien

   Panei Gnom, a ile spada rosyjskich smigłowców?? Do tego amerykanskie lataja znacznie intensywniej ale juz zaczynasz swoje żałosne manipulacje.

 5. pilot Mi-8/17

  Gdzie na tych filmach widac jakiekolwiek problemy techniczne czy trudnosci ze sterowaniem!? Ludzie! Przestancie wypisywac bzdury! "Очевидцы сняли маневры военного вертолета над Джанкоем в день крушения" prosze to wpisac na Youtube - goscie na tym Mi-35 wykonuja najzwyklejsze manewry a co potem sie stalo to juz zupelnie inna sprawa!

Reklama