Reklama

Siły zbrojne

Hiszpania kupuje nowe transportery. Jest zgoda rządu

Fot. MO Hiszpanii
Fot. MO Hiszpanii

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Królestwa Hiszpanii ma podpisać kontrakt na pierwszą partię kołowych wozów bojowych z rodziny VCR) 8 × 8 Dragon. Zamówienie będzie opiewać na 348 egzemplarzy tych wozów i kosztować ok. 2,08 mld euro.

Umowa ma zostać oficjalnie zawarta, zgodnie z przyjętym harmonogramem, w sierpniu br. Produkcja pierwszej partii tych wozów będzie prowadzona w zakładach Santa Bárbara Sistemas SA w Alcalá de Guadaira (wchodzących w skład koncernu General Dynamics European Land Systems) w pobliżu Sewilli i ma zostać zakończona do 2022 roku. Jako dostawcy poszczególnych podsystemów mają wystąpić lokalne hiszpańskie zakłady takie jak Indra Sistemas SA, Sapa Placencia SL oraz Escribano Mechanical & Engineering S.L. Według hiszpańskiego resortu obrony propozycja przedstawiona przez te spółki spełnia wymagania hiszpańskiej armii. Zapewni to także rozwój i zachowanie niezbędnego know-how w zakresie budowy ciężkich wozów bojowych w tym kraju.

Rozwiązanie to ma gwarantować w pełni suwerenną produkcję, opracowanie wersji specjalistycznych, modernizację oraz zabezpieczenie serwisowo-techniczne w całym cyklu życia tego pojazdu przewidzianym na co najmniej 40 lat. Dodatkową korzyścią ma być szeroki udział w tym programie hiszpańskiego przemysłu zbrojeniowego na poziomie nie mniejszym niż 70%, a co za tym idzie pozytywny wpływ na gospodarkę narodową, poprzez stworzenie dodatkowych 650 bezpośrednich i kolejnych 1000 pośrednich miejsc pracy w rejonach takich jak Asturia, Sewilla, Guipúzcoa i Madryt.

Program pozyskania nowego kołowego transportera opancerzonego dla hiszpańskiej armii został oficjalnie wznowiony w połowie maja br. podpisaniem umowy powołującej w tym celu nową spółkę joint venture. Pozwoliło to na ponowne uruchomienie zawieszonego niedawno programu VCR 8 × 8 Dragon, który został anulowany przez hiszpański rząd w grudniu 2019 roku. Przyczyną podjęcia decyzji o anulowaniu kontraktu przyznanego konsorcjum spółek Santa Barbara Sistemas i General Dynamics European Land Systems miało być niespełnienie przez ostateczną wersję oferty tego konsorcjum przedstawionych przez władze Hiszpanii wymagań ekonomicznych, operacyjnych i technicznych.

Teraz wstępne plany mówią o planowanym pozyskaniu blisko 1000 takich wozów, na które Hiszpanie wydadzą ok. 3,8 mld euro (348 wozów w pierwszej transzy, 365 wozów w drugiej i 287 w trzeciej). Nowo pozyskane Dragony pozwolą na rozpoczęcie stopniowego wycofania i zastąpienia w służbie liniowej obecnie eksploatowanych kołowych transporterów opancerzonych Pegaso BMR-M1 (648 egzemplarzy) i kołowych bojowych wozów rozpoznawczych Pegaso VEC-M1 (135 egzemplarzy). Konstrukcja Dragona bazuje na rodzinie kołowych wozów bojowych Piranha V produkowanych przez koncern GDELS.

Reklama

Komentarze (5)

 1. OLO

  Po co Hiszpanii silna armia? Hiszpanie w dzisiejszych czasach nie mają żadnego ani silnego ani naturalnego wroga. Z kim niby Hiszpania może potencjalnie wojować? Z Portugalią? Z Francją? Z Marokiem? Jedyne zagrożenie dla Hiszpanów to sami Hiszpanie - autonomiczne regiony - Katalonia i Kraj Basków.

  1. comet

   Najbardziej prawdopodobne to UK o Giblartar. Mają też regiony położone w Afryce Północnej. Poza tym chcą utrzymać wpływy w Maroko i Ameryce Pd., a żeby mić wpływy trzeba miec silną armię.

  2. rmarcin555

   @OLO. Niejaki OLO zdecydował: Hiszpania nie potrzebuje armii. Hiszpanie w strachu przed gniewem OLO armię rozwiązali.

  3. nom :D

 2. 12345

  Rosomak lepszy. Oczywiście mówię o wersji z wieżą ZSSW-30.

  1. Desantowiec

   Jezeli tylko PŁYWA to tak

  2. alkaprim

   Niby na jakiej podstawie tak twierdzisz? Ps a gdzie można spotkać i w jakiej ilości Rosomaka z wieżą ZSSW-30?

 3. Doktor Hiszpan

  Nie,tanie a Hiszpania dzisiaj potrzebuje zastrzyku 1 mld euro dziennie

 4. Leopardzik

  Pirania 5 33tony 609kM Stanag4

 5. 231zzzz

  Wysłać tam Andrzeja taki złom nie może się zmarnować, PGZ zrobi moderke za 2mld euro i bedzi git.

Reklama