Siły zbrojne
Hiszpania stawia na artylerię rakietową z Izraela
Hiszpańskie ministerstwo obrony poinformowało o podpisaniu umowy z tymczasowym konsorcjum powstałym w celu opracowania, zbudowania i dostarczenia do hiszpańskiej armii systemów artylerii rakietowej w ramach programu SILAM.
Informacja ta została tak naprawdę podana wcześniej, bo na początku listopada jednak najpewniej do publikacji jej doszło przez pomyłkę z racji na szybkie usunięcie jej na stronie hiszpańskiego ministerstwa. Wartość podpisanego kontraktu wyniosła około 700 mln euro i został on zawarty z tymczasowym konsorcjum, w skład którego wejdą takie firmy m.in. Escribano Mechanical & Engineering i Rheinmetall Expal Munitions. Hiszpański „Homar” powstanie na bazie zregionalizowanej pod kątem produkcji i specyfikacji izraelskiego systemu artylerii rakietowej PULS. Umowa obejmuje transfer technologii w zakresie produkcji wyrzutni rakiet i amunicji na terenie Hiszpanii. Na jej podstawie pozyskanych zostanie łącznie 680 różnego typu pocisków rakietowych, 16 pojazdów-wyrzutni (osadzonych na ciężarówkach Iveco), 12 wozów amunicyjnych, 2 pojazdy ewakuacyjne, 6 wozów rozpoznawczych, 10 pojazdów dowodzenia, pakiet szkoleniowy i logistyczny.
Wedle wcześniejszych zapowiedzi, kluczowym aspektem przy wyborze systemu rakietowego z Izraela jako „bazowego” ma być zaangażowanie rodzimego przemysłu w jego produkcję. Przodować miał tutaj Elbit Systems ze swoim PULS-em, który miał przychylność także hiszpańskiej armii. Izraelski producent w celu zwiększenia atrakcyjności oferty nawiązał współpracę z szeregiem lokalnych firm. jak Expal, Escribano, GMV i Iveco. Planuje się, że lokalny przemysł będzie odpowiadał za 75% produkcji wyrzutni oraz 90% wytwarzanej amunicji. Mimo zamówienia początkowo 16 wyrzutni SILAM możliwe jest zwiększenie tej liczby do 24 sztuk, czego ma domagać się wojsko. Dostawy całych systemów mają rozpocząć się w przyszłym roku, zaś koniec zaplanowany jest na rok 2028.
Czytaj też
PULS to wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet opracowana przez izraelską spółkę Elbit Systems. Stanowi zmodernizowany wariant systemu Lynx, który został zakupiony przez kraje takie, jak Azerbejdżan i Kazachstan. Może być zintegrowana z różnego typu samochodami ciężarowymi (np. Tatra, MAN lub Scania) lub platformami gąsienicowymi. System ten może używać szerokiej gamy pocisków rakietowych kalibrów 122, 160, 306 i 370 mm, rażąc cele na dystansie 150 km (EXTRA kal. 306 mm) lub nawet 300 km (Predator Hawk kal. 370 mm). Oprócz tego można z niego wystrzeliwać amunicję krążącą SkyStriker o zasięgu rażenia 100 km. Dzięki otwartej architekturze PULS jest podatny na modernizacje, a także integrację z istniejącymi typami efektorów.