Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Modernizacja greckich wojsk pancernych

Autor. Evilemperorzorg/CC BY-SA 3.0

Minister Obrony Grecji Nikolaos Panagiotopoulos, w trakcie sesji parlamentu, poinformował o decyzjach swojego resortu związanych z modernizacją techniczną wojsk lądowych Grecji.

Reklama

Zgodnie z informacjami podanymi przez profil Defencegreece-Media, greckie ministerstwo obrony podjęło decyzję o kilku programach modernizacji wojsk lądowych. Po pierwsze, 123 czołgi Leopard 2A4 mają zostać zmodernizowane, ale na chwilę obecną nie jest jeszcze znany zakres modernizacji czołgów.

Reklama

Przy czym, modernizacja do standardu zbliżonego do Leoparda 2HEL lub Leoparda 2A7 oznacza potrzebę produkcji nowych kadłubów, oraz przebudowę wieży do nowego standardu. Grecja posiada linię produkcyjną nowych kadłubów i wież w zakładach METKA, wydaje się że produkcja nowych pojazdów byłaby bardziej racjonalna.

Czytaj też

Poza modernizacją czołgów Leopard 2A4, planowany jest również zakup, 205 nowych bojowych wozów piechoty KF41 Lynx, które znacząco wzmocniłyby pododdziały zmechanizowane wojsk lądowych Grecji, jako że te obecnie nie posiadają nowoczesnych bojowych wozów piechoty.

Reklama

Obecnie Grecja zakupiła około 40 bojowych wozów piechoty Marder 1A3, oraz do niedawna dysponowała około 140 bojowymi wozami piechoty BMP-1A1 Ost. Do tego Grecy dysponują jeszcze około 491 transporterami opancerzonymi Leonidas II oraz blisko 2000 M113A1 i M113A2.

Czytaj też

Według Rheinmetall, koszt obu programów ma wynosić mniej niż 3,4 mld EUR.

Reklama

Komentarze (3)

  1. szczebelek

    Modernizacja Leo2a4 jeśli Grecja będzie chciała to możemy podać pomocną dłoń 🤣

  2. DIM1

    RE: produkcja czołgów w Grecji. - Tutaj jest gra wpływów i interesów. METKA może produkować żeliwne korpusy, w kooperacji z KMW. "Nie omawiano sprawy budowy nowego zakładu, w Grecji". Gdy druga grupa biznesu, to ci powiązani z Rheinmetall. Co podaję za capital kropka gr (strona związana z Forbes) . Rheinmetall jest dziś (od niedawna) właścicielem firmy z ogromnymi osiągnięciami w produkcji pancerzy. Wojsko ewidentnie zainteresowane jest standardem Leopard 2A7+, czyli czymś co przynajmniej równorzędne byłoby dla przyszłego, hipotetycznego na razie Altay'a. Zamieszane firmy są to (dziś) chyba wszystko kapitały prywatne. Grecka byłaby także optyka, znakomita firmy z Theon Sensors (w zupełności greckiej). Zapewne także łączność, np. z Intracom defense, też w całości greckiej. Działo, silniki i przekładnie pewnie niemieckie. Czyli czołg mógłby to być w znacznej mierze faktycznie, że grecki, także z projektów, choć pod niemieckim nadzorem technicznym.

  3. DIM1

    Niemcy proponują jeszcze także nieodpłatne zmodernizowanie i przekazanie kolejnych 100 Marderów, o ile Grecy podpiszą zakup Lynx'ów. Wiadomość ze źródeł MON, z końcówki 2022.

Reklama