Reklama

Siły zbrojne

Grecja otrzyma setki amerykańskich pojazdów rozpoznawczych?

Fot. Spc. Micah E. Clare/U.S. Army
Fot. Spc. Micah E. Clare/U.S. Army

Grecki minister obrony Nikolaos Panagiotopoulos poinformował o tym, że Grecja otrzyma 400 dodatkowych pojazdów rozpoznawczych M1117 z nadwyżek US Army. Informacje tę podał dalej serwis UrduPoint.com oraz ArmyRecognition.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Oznacza to znaczące zwiększenie floty pojazdów rozpoznawczych M1117 w greckich wojskach lądowych do 1600 egzemplarzy (obecnie dostarczono 444). Dostawa pierwotnie otrzymanych 1200 pojazdów ma zakończyć się w tym roku. Dodatkowo szef greckiego MON-u poinformował o prowadzeniu rozmów z Niemcami i Wielką Brytanią w sprawie zawarcia kolejnych umów strategicznych. Dodał, że Grecja otrzyma w najbliższych dniach cztery kolejne niemieckie bojowe wozy piechoty Marder 1A3  pozyskiwane w ramach tzw. "Ringtausch", na mocy którego Niemcy przekazują swoje zmagazynowane Mardery w zamian za greckie BMP-1Ost, które trafiają na Ukrainę. Obecnie uzgodniono wymianę 40 pojazdów, ale możliwe jest zwiększenie puli wozów w ramach tej współpracy.

„Spodziewamy się, że w tym roku otrzymamy kolejne 400 opancerzonych pojazdów obserwacyjnych M1117", powiedział Panagiotopoulos na posiedzeniu parlamentarnym.

Reklama

Czytaj też

M1117 Guardian został zaprojektowany przez amerykańską spółkę Textron Systems jako wersja rozwojowa samochodów pancernych V-100 i V-150 w latach 90. Stanowił odpowiedź na potrzeby amerykańskiej żandarmerii wojskowej dotyczące opancerzonego pojazdu patrolowego. Ogromną popularność w US Army i US Marine Corps przyniosły mu konflikty w Iraku i Afganistanie w pierwszej dekadzie XXI wieku. W tym okresie amerykańscy żołnierze pilnie potrzebowali dużej liczby wozów tego typu, co poskutkowało ich dużymi dostawami. Armia amerykańska zakupiła ponad 2000 egzemplarzy tego pojazdu.

Czytaj też

Jego główne uzbrojenie składa się z granatnika automatycznego kal. 40 mm Mk. 19 i wielkokalibrowego karabinu maszynowego 12,7 mm M2HB. Uzbrojenie znajduje się w obrotowej wieży, takiej samej, jaką zastosowano na pływających transporterach AAVP-7A1.

M1117 (zdjęcie poglądowe).
M1117 (zdjęcie poglądowe).
Autor. Sgt. 1st Class Roy Henry/ Wikipedia
Reklama

Komentarze (6)

 1. krajan

  Czemu MON nie dąży do pozyskania z USA pojazdów M1117, tak niezbędnych na linii frontu, znacznie dłuższej niż granica GR/TU

 2. PGR

  Nam tez by się taki przydał szczególnie teraz gdy oddaliśmy na Ukrainę ostatnie portki, tylko jakoś nam nikt nie proponuje. Dziwne dla nas tylko zakupy w "promocyjnej" cenie

  1. mick8791

   A powiedz misiu po co nam wozy rozpoznawcze zaprojektowane do służby na pustyni skoro u nas w ramach operacji zwiadowczych trzeba niejednokrotnie sporo popływać?

  2. Pucin:)

   Do wożenia WOT-u, patrolowania i wsparcia lekkiej piechoty lub do przeróbki na wozy specjalne np.: ppk.

 3. Jerzy

  Na Ukrainie bardziej by się przydały niż te MRAP-y, które im przekazują.

  1. mick8791

   M1117 również Ukraina dostała więc nie marudź.

 4. DIM1

  W granicznej Tracji Zachodniej mnoży się dość szybko (demograficznie) mniejszość turecka. W okresie wymiany ludności (1924-1928) nie byli eksmitowani, po pierwsze gdyż byli to przyjaźni Pomacy, nie Turcy, po drugie gdyż w zamian pozostawiona miała być w spokoju grecka ludność Tracji Wschodniej i Konstantynopola. Co jak wiadomo nie zostało dotrzymane i dziś nie ma tam już żadnych Greków. A Pomacy i inne lokalne (spokojne i dobrosąsiedzkie niegdyś) plemiona powoli, ale systematycznie w większości poturczyli się tureckim szkolnictwem w Grecji, wobec muzułmanów, bez względu na ich narodowość - zagwarantowane traktatem lozańskim. Choć Turcy bez żenady pozamykali greckie szkoły. W greckiej Tracji znajdowane są tureckie składy nowoczesnej broni, a kilkuset miejscowych przeszkolono w Turcji w obozach dla komandosów. Greckie służby podają, że w razie wojny, ponad 5.000 miejscowych natychmiast przystąpi do partyzantki, jako V kolumna.

 5. KPS1

  U nas też by się przydały...

 6. Pucin:)

  A 300 Cougarów poszło w las!!!!!! Co za wózki!!!!!! :0 - cytat z artykułu - "Oznacza to znaczące zwiększenie floty pojazdów rozpoznawczych M1117 w greckich wojskach lądowych do 1600 egzemplarzy (obecnie dostarczono 444). Dostawa pierwotnie otrzymanych 1200 pojazdów ma zakończyć się w tym roku." - na stanie WP ok. 237 szt BRDM - dla porównania - nie wspominając o możliwości instalowania na nich (M1117) wszystkiego od : wanny, budy z hot-dogiem, poprzez ppk, amunicję krążącą, światełkami na choinkę itp. itd. :)

Reklama