Reklama

Polityka obronna

Grecy negocjują zakup Lynxa [KOMENTARZ]

Fot. Rheinmetall Defence
Fot. Rheinmetall Defence

Niemiecki koncern Rheinmetall od dłuższego czasu stara się zainteresować greckie Siły Zbrojne swoim najnowszym bojowym wozem piechoty KF41 Lynx, który już był pokazywany greckim żołnierzom latem tego roku. Jak się okazuje, sprawa jego pozyskania może już zbliżać się do finału i pozyskania 200 maszyn, ale ma nim być zainteresowana nie tylko Grecja.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Na zdjęciu zamieszczonym  przez użytkownika Ioannisa Nikitasa w serwisie Twitter widzimy jeden ze slajdów prezentacji niemieckiego koncernu  Rheinmetall, na którym widać założenia względem rynków greckiego i włoskiego. Jest to zaskakujące, zważywszy na to, że w ostatnich latach Włosi nie zajmowali się intensywnie planami modernizacyjnymi poza np. pracami na czołgach Ariette. Na tej podstawie, można wysnuć wniosek, że Niemcy będą chcieli aktywnie wziąć udział w postępowaniu na pozyskanie nowego bojowego wozu piechoty i czołgu podstawowego dla włoskich wojsk lądowych.

Przechodząc jednak do Grecji, liczba KF41, która obecnie podlega negocjacjom (według powyższego autora) to 205 egzemplarzy, zatem znacznie więcej niż posiadali Grecy bojowych wozów piechoty BMP-1Ost  przez ostatnie lata w aktywnej służbie . Część z nich została już wymieniona na Marder 1A3 w ramach porozumienia z rządem w Berlinie, zatem sam ten proces znacząco zwiększył zdolności greckich żołnierzy. Pozyskanie dwustu jeszcze nowocześniejszych pojazdów oznacza utworzenie kolejnych jednostek zmechanizowanych wyposażonych w bojowe wozy piechoty lub przezbrojenie tych wyposażonych w zwykłe transportery opancerzone np. M113A1/A2, których Grecja używa blisko 2000. Po porażce KF41 w Czechach i na Słowacji (łączna pula ponad 300 wozów) niemiecki koncern musi zwiększyć zainteresowanie swoim produktem, tym samym Grecy  mają  dobrą pozycję negocjacyjną, zważywszy na i tak dobre stosunki między tymi krajami w kwestii sprzętu wojskowego.

Reklama

Czytaj też

Trwający proces wymiany greckich BMP-1Ost (przekazywanych Ukrainie) na niemieckie Marder 1A3 pozwala Grekom na spokój związany z modernizacją wojsk zmechanizowanych i brak konieczności podejmowania pochopnej decyzji, co przełoży się na lepsze warunki negocjacyjne. Co więcej, na slajdzie widać, że poruszona została kwestia modernizacji greckich Leopardów (najpewniej chodzi tutaj zarówno o Leopardy 1, jak i 2) o której także pisaliśmy kilka miesięcy temu na łamach naszego portalu. Zatem widzimy jaki potencjał dla niemieckiego koncernu ma Grecja i jej siły zbrojne, zaś Grecy mają świadomość tego , jak bardzo mogą na tej współpracy zyskać i zwiększyć swój potencjał bojowy. W obliczu coraz bardziej ekspansywnej polityki prowadzonej przez Turcję, Grecy coraz bardziej angażują się w modernizację techniczną swojej armii kupując np. pojazdy patrolowe M1117, myśliwce wielozadaniowe F-35, czy właśnie wymieniając przestarzałe BMP-1Ost na Mardery 1A3.

Czytaj też

KF41 to gąsienicowy bojowy wóz piechoty opracowany i stworzony przez niemiecką firmę Rheinmetall Defence. Wóz ma modułową konstrukcję pozwalającą na wymianę wielu jego składowych w zależności od potrzeb zamawiającego. Jego główne uzbrojenie to armata automatyczna kal. 30/35 mm, mogąca strzelać amunicją programowalną. Może się ona poruszać w zakresie pionowym +45/-10 stopni. Głównym efektorem przeciwpancernym są pociski kierowane Spike-LR/LR2, umiejscowione w zdwojonej wyrzutni w wieży pojazdu.

Uzupełnieniem szybkostrzelnej armaty jest sprzężony z nią karabin maszynowy kal. 7.62 mm, a dodatkowo wieża może zostać zaopatrzona w zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie. Pojazd ten dalej odznacza się dobra mobilnością dzięki jednostce napędowej o mocy 1140 koni mechanicznych. Wóz w konfiguracji bojowego wozu piechoty może osiągać prędkość 70 km/h.

YouTube cover video

Pancerz Lynxa został opracowany, aby zapewnić ochronę załodze przed różnego rodzaju zagrożeniami m.in. pociskami armat małego kalibru, odłamkami pocisków artyleryjskich, wybuchami min czy improwizowanych ładunków wybuchowych (IED). Osłona przeciwminowa chroni przed wybuchami ciężkich min, pociskami formowanymi wybuchowo i IED. Ochrona przed głowicami granatników i przeciwpancernymi pociskami kierowanymi jest oferowana jako opcja, w postaci systemu ochrony aktywnej Rheinmetall Active Defence System (ADS).

Czytaj też

Załogę stanowią trzy osoby, zaś desant wynosi ośmiu żołnierzy. Dowódca, działonowy i kierowca dysponują włazami nad swoimi stanowiskami, pozwala to na zachowanie optymalnej świadomości sytuacyjnej i ułatwia zajmowanie i opuszczanie stanowisk. Jest to bardzo ważny aspekt w sytuacjach zagrożenia, gdzie czas konieczny do opuszczenia pojazdu musi być jak najkrótszy . Poza tymi wyjściami załoga może opuścić pojazd tak jak przewożony desant-rampą opuszczaną hydraulicznie znajdującą się w tyle wozu.

Węgry mają docelowo posiadać 218 ciężkich bojowych wozów piechoty KF41 Lynx
Węgry mają docelowo posiadać 218 ciężkich bojowych wozów piechoty KF41 Lynx
Autor. Rheinmetall
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (7)

  1. Filemon19

    Pilny update iron fist ASOP już tylko 651$ tys sztuka Chytry Greku świat do ciebie należy

  2. szczebelek

    Komuś trzeba wcisnąć byle nie nam w 2024 roku 😅😂

    1. Qba

      Nikomu nie wciskają, klienci sami ustawiają się w kolejce

  3. Paweł P.

    Grecy nie idźcie tą drogą.

    1. Qba

      Wiedza co dobre

  4. Ktoos

    O proszę.... Niemiaszki zrobiły "Andersa"...

    1. Qba

      I jeszcze eksportują

  5. Filemon19

    Chytry Grek zapomniał o Iron Trophy bo bez tego to Lynx na golasa dla tureckiego ATGM

  6. Filemon19

    Podsumowując chytry Grek wziął Niemców na Madera obiecując kontrakt na Lynxa SPD kumple Kremla poszli na ten układ

    1. DIM1

      @Filemon19. 50 Marderów (jeśli dobrze pamiętam liczbę) Grecy otrzymali solidnie wyremontowanych i zmodernizowanych, na koszt rządu niemieckiego, za darmo i jeszcze z transportem na koszt rządu RFN, "w zamian" za 40 bwp przekazanych na Ukrainę. Co jest oczywiście nieprawdą, jedynie pretekstem. Chodziło o przeprosiny za zniesławienie i w ogóle zachowanie się Niemiec w sprawie wadliwych okrętów podwodnych. Które zresztą też przeprojektowano, po wyroku sądu. Jednak Grecy po prostu przestali w Niemczech kupować. Wtedy w RFN policzono że dłużej zadzierać nosa, to się nie kalkuluje. Następnie rząd RFN (czyli faktyczny płatnik), obiecał, że jeśli Grecy kupią 200 Lynx'ów, to dostaną jeszcze 100 sztuka tak samo wyremontowanych i zmodernizowanych Marderów. I sprawa oczywiście ruszy. Grecy targują na razie jeszcze korzyści dla swego przemysłu.

  7. Sorien

    Wow jaki fajny nowoczesny drogi skomplikowany sprzęt ... W sam raz na III WŚ oczywiście do pierwszej awarii bądź piechura z p-panc 🤦

    1. Bellcross

      Oczywiscie - bwp….

Reklama