Siły zbrojne

Gąsienicowe Tornado jedzie do Arktyki

Pancyr-SA - zdjęcie poglądowe. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Pancyr-SA - zdjęcie poglądowe. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Już wkrótce do pododdziałów artylerii rakietowej rosyjskich wojsk lądowych rozmieszczonych wokół Koła Podbiegunowego mają trafić kolejne specjalistyczne systemy uzbrojenia. Tym razem będzie to specjalna wersja polowej wyrzutni rakietowych Tornado-G osadzonej na przegubowym transporterze wojskowym DT-30PM.

Do służby w rosyjskich jednostkach arktycznych w ostatnim czasie trafiły już dwie "akrtyczne" wersje przeciwlotniczych zestawów rakietowych osadzonych na analogicznym nośniku, a konkretnie krótkiego zasięgu Tor-M2DT i bardzo bliskiego zasięgu Pancyr-SA. Dodatkowo w najbliższym czasie mają rozpocząć się dostawy "arktycznego" moździerza samobieżnego Magnolia  z haubico-moździerzem 2A80 kal. 120 mm (najprawdopodobniej osadzony w systemie wieżowym znanym z 2S34 Hosta, czyli modernizacji 2S1 Goździk).

"Aktyczna" wersja Tornado-G podobnie jak wspomniane wyżej trzy systemy najprawdopodobniej od bazowej wersji klasycznej będą różniły się tylko nietypowym, specjalistycznym nośnikiem. Po raz pierwszy informacje o planach stworzeniu tego wariantu pojawiły się w 2018 roku i dotyczyły także systemu Tornado-S. Jak dotąd rosyjski resort obrony nie przedstawił konkretnego harmonogramu wdrożenia do służby liniowej tego typu systemu.

image
Reklama

DT-30PM Witiaź to rosyjski przegubowy wielozadaniowy transporter wojskowy. Został zaprojektowany jako nośnik ciężkich ładunków w trudnym terenie takim jak bagna, piasek czy śnieg jest przeznaczony dodziałania w skrajnych warunkach pogodowych. Wozy te są popularnie wykorzystywane w rosyjskiej armii w pododdziałach stacjonujących i działających w ekstremalnie wymagających obszarach takich jak środowisko arktyczne. Wóz ten charakteryzuje się niewielkim naciskiem na podłoże oraz znacznym udźwigiem i uciągiem. Jego masa całkowita wynosi ok. 30 ton, a napęd stanowi silnik wysokoprężny o mocy 800 KM.

Tornado-G to zmodernizowana wersja sowieckiej polowej wyrzutni rakietowej BM-21 Grad zaprojektowanej w latach 60. XX wieku. System ten składa z wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet niekierowanych kal. 122 mm i nośnika, którym w przypadku wersji klasycznej jest wojskowy samochód ciężarowy Ural-375D lub Ural-4320. Główny nacisk tej modernizacji został położony na maksymalną automatyzację tego systemu. W związku z tym system został wyposażony w nowoczesny system kierowania ogniem, który współdziała z wozem dowodzenia Kapustynik-BM, a także układ nawigacji satelitarnej i automatyczny system nakierowania i odpalania wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet. Dzięki temu udało się zmniejszyć czas potrzebny od zajęcia pozycji ogniowej do otwarcia ognia do niecałych 6 minut oraz zredukowano obsługę wyrzutni z 3 do 2 żołnierzy.

Komentarze