Reklama

Siły zbrojne

Francuskie Rafale w Indiach. Kontrakt nadal bez finału

Formacja czterech samolotów Su 30 MKI, MiG 27(UPG), Mig-21 Bison i Rafale w czasie ćwiczenia "Garuda-V" – fot. www.ambafrance-in.org
Formacja czterech samolotów Su 30 MKI, MiG 27(UPG), Mig-21 Bison i Rafale w czasie ćwiczenia "Garuda-V" – fot. www.ambafrance-in.org

Zakończyły się indyjsko – francuskie ćwiczenia sił powietrznych „Garuda V”, w których wzięły miedzy innymi udział samoloty Rafale.

Bazą dla ćwiczeń, które trwały od 2 do 13 czerwca br. było lotnisko wojskowe w Jodhpur. Francuzi skierowali tam cztery samoloty Rafale z eskadry myśliwskiej (Escadron de Chasse) 3/30 „Lorraine” oraz jeden tankowiec powietrzny C-135 FR z grupy tankowania powietrznego 2/91 „Bretagne”. W sumie do Indii przebazowano 94 francuskich żołnierzy w tym 9 pilotów oraz 27 techników samolotów Rafale.

Indyjskie lotnictwo oddelegowało do działań 12 samolotów: Su-30 MKI, MiG-27(UPG) i MiG-21 „Bison”, tankowiec powietrzny Ił-78 i samolot wczesnego ostrzegania Ił-76 (z odpowiednikiem systemu AWACS).

Oficjalnie celem ćwiczeń „Garuda V” była wymiana doświadczeń w prowadzeniu walk powietrznych i wykonywania operacji tankowania w powietrzu pomiędzy francuskimi i indyjskimi siłami powietrznymi. Jest to efekt zawartego w 1998 r. porozumienia o współpracy wojskowej. Ćwiczenia Garuda są prowadzone od 2003 r. przy czym w czwartych ćwiczeniach w 2010 r. wzięły również udział siły powietrzne Singapuru.

Prawdopodobnie mniej oficjalnym celem przylotu najnowszych francuskich myśliwców do Indii było zachęcenie rządu indyjskiego do zatwierdzenia kontraktu na 126 samolotów Rafale o wartości ok 15 miliardów dolarów. Jak dotąd obie strony nie potwierdzają oficjalnie, że negocjacje zostały całkowicie zakończone, a dokumenty podpisane.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Daemon

  gdzie wy na tym zdjęciu miga 21 widzicie? Dwa Rafaele, SU-30MKI i Mig 27.....

  1. pól źartem ,pól serio ale z prawej flanki

   - bo to najnowsza rosyjska modernizacja MiGa21go ; stuprocentowe "stealth"...

 2. drgonzo78

  21 pewno zdąrzył spaść ;-)

 3. sobota

  Czy na powyższym zdjęciu widocznymi samolotami nie są przypadkiem: dwa Rafale, SU-30 oraz mig 27?

 4. gugluk

  A gdzie tam Mig 21 ? Ja widzę Mig 23

Reklama