Reklama

Siły zbrojne

Francja: sukces testu odświeżonego pocisku termojądrowego

Myśliwiec Rafale z podwieszoną rakietą rodziny ASMPA.
Autor. Siły powietrzne Francji/defense.gouv.fr.

Francja przeprowadziła kolejny w ciągu ostatnich lat test zmodernizowanego, odnowionego pocisku rakietowego ASMPA, zdolnego do przenoszenia głowicy termojądrowej o mocy 300 kiloton trotylu. Próba poligonowa miała związek z trwającymi przygotowaniami do wcielenia broni do służby, która zdaniem Paryża podniesie zdolność sił odstraszania jądrowego.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24

Reklama

Francuskie ministerstwo obrony poinformowało o pomyślnie zakończonej próbie zmodernizowanego, naddźwiękowego podwieszanego pocisku rakietowego ASMPA-R (Air-Sol Moyenne Portée-Amélioré Rénové), wystrzelonego przez myśliwca Rafale. Ujawniono skąpe informacje na temat przedsięwzięcia. Samolot miał pochodzić z 120. bazy sił powietrznych w Cazaux. W czasie testu zbierano telemetrię z ośrodków pomiarowych francuskiej dyrekcji generalnej ds. uzbrojenia DGA (Direction générale de l’armement) w Biscarrosse, Hourtin i Quimper (nad zat. Baskijską) oraz stacji radarowo-pomiarowej w Monge.

Całe te przedsięwzięcie jest związane z aktualnie przeprowadzaną modernizacją pocisków rakietowych ASMPA, która została uruchomiona w grudniu 2016 roku i jest niczym innym jak programem służącym do poprawy osiągów i podtrzymywania w wysokiej sprawności pocisków stanowiący kluczowy element francuskiego odstraszania nuklearnego, gdyż każdy z nich może przenosić głowicę o mocy do 300 kT. Dokładne pomiary z wielu placówek służyły zebraniu możliwie jak największych danych odnośnie testu, a zarazem sposobu działania odświeżonego pocisku, co jest wymagane do dalszych badań kwalifikacyjnych. Po ich zakończeniu zmodernizowane pociski ASMPA-R mogą wejść do służby w lotniczych siłach strategicznych FAS (Forces aériennes stratégiques) oraz w nuklearnych siłach lotnictwa morskiego FANU (Force aéronavale nucléaire).

Reklama

Czytaj też

O samym pocisku ASMPA-R niewiele wiadomo. Francuskie lotnictwo wojskowe dba o przekaz informacji np. poprzez cenzurowanie w nielicznych materiałach filmowych elementów korpusu pocisku rakietowego. Jego bazowa wersja, czyli ASMP, weszła do służby w 1986 roku do użytku w Mirage IV, Dassault Mirage 2000N i Super Étendard oraz później w Rafale. Od 2009 (siły powietrzne) i 2010 (lotnictwo marynarki) roku są zastępowane przez ASMPA, które pierwotnie zostały przystosowane do użytku w Mirage 2000N, zaś później do Rafale F3R.

Czytaj też

Warto wspomnieć, że poprzednia wersja pocisku - ASMPA, ma długość 5,38 m, waży ok. 860 kg i przemieszcza się z prędkością do 3 Mach (3600 km/h przy locie na pułapie 20000 m i 2400 km/h na niskiej wysokości). Pozwala na rażenie celu przeciwnika oddalonego o 500 kilometrów, a zatem znajdującego się wewnątrz strefy A2/D2. Ich miejscem przechowywania są magazyny w bazach lotniczych: 113. Saint-Dizier-Robinson w departamencie Haute-Marne, 125. Istres-Le tubé w departamencie Bouches-du-Rhône oraz 702. Avord w departamencie Cher.

Planuje się wprowadzenie w niedalekiej przyszłości nowej generacji pocisków z głowicą termojądrową ASN4G, które zastąpiłyby w pełni aktualną generację zmodernizowanych rakiet ASMPA-R. Jednakże, zanim to nastąpi, to przez najbliższe kilkanaście lat aktualnie poddawane modernizacji pociski powinny znajdować się na uzbrojeniu francuskich sił powietrzno-kosmicznych oraz lotnictwa marynarki wojennej.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (4)

  1. Var

    Powiem krótko do posiadaczy broni jądrowej na świecie: wsadźcie sobie te bomby w dupę i wywalcie się z nimi kosmos! Na świecie powinien być zakaz posiadania broni jądrowej, a z czasem powinno się dążyć do całkowitego rozbrojenia wszystkich krajów bez wyjątku. Wtedy może by zapanował pokój na Ziemi.

    1. Ziuta

      niestety to nierealne, zawsze znajdzie się jakiś świr, którego jedynym pomysłem na popularność we własnym kraju, będzie napadanie na innych

  2. Pablo

    Według mnie my powinniśmy mieć aroma mają takiego sąsiada .... Szczególnie że ćwiczy sobie ataki atomowe na nasz kraj.... Nie powinniśmy mieć za wiele tylko tyle by Rosją w razie ataku atomowego wyparowała z nami wówczas pomyślanym dwa razem obecnie on na nas aroma zrzuci świat go potępi a my wypatrujemy Francuzi nie będą chcieli wyparować więc nie sypną atomem zrzuca ulotki ... Putin to wie... I moim zdaniem jest na tyle pier... Że mógłby to zrobić ale na pewno nie zaatakuje innego kraju z Atomówkami więc powinniśmy najpierw po cichu załatwić sobie atomy a po tem ogłosić mu w pysk że mamy już wystarczająco by przestał istnieć jego cudny zakłamany świat jak będzie coś próbował... Wówczas będzie pokój .bez atomów miałbyś znów wojnę światową.

    1. Ziuta

      "powinniśmy najpierw po cichu załatwić sobie atomy " - jakie to proste hehe, napisać

  3. calvus2

    Bron nuklearna jest jedyna gwarancja pokoju

  4. Fencer

    Brawo Francja!!....Ale trzeba Moskalom otworzyć oczy!

    1. biały

      z jakiego powodu brawo ? nic nie wiemy o nowym pocisku może niewiele się różni a może być zdecydowanie lepszy , tak czy inaczej my na razie nic nie wiemy , ja jak się dowiem co ten pocisk potrafi i jakie ma zdalności techniczne to dopiero będą wiedział czy brawo i super czy też ok może być

Reklama