Reklama

Geopolityka

Francuski minister: Odpowiadamy Putinowi, że też mamy broń nuklearną

Pocisk M51 ładowany na francuski okręt podwodny Le Vigilant.
Pocisk M51 ładowany na francuski okręt podwodny Le Vigilant.
Autor. Marine nationale

Putin „próbuje nas zastraszyć, demonstruje „mięśnie”, ale doskonale wie, że Sojusz Atlantycki to także sojusz nuklearny. Jego słowa mogą straszyć, ale on bardzo dobrze zna równowagę sił. Odpowiadamy, że też mamy broń nuklearną” – powiedział francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian w piątek.

Reklama

W obliczu rosyjskiej agresji obawiamy się o bezpieczeństwo Mołdawii i Gruzji. Mamy do czynienia z wojną totalną ze strony Putina – stwierdził Le Drian.

Reklama

„Prezydent Rosji Władimir Putin jest +siewcą wojny+, a trwająca rosyjska ofensywa na Ukrainie może objąć także Mołdawię i Gruzję – stwierdził szef francuskiej dyplomacji w radiu France Inter.

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Prezydent Putin na nowo odkrywa i pisze historię, chce odtworzyć imperium. W ostatnich latach widzieliśmy potrójny autorytarny dryf Putina, zarówno wewnętrzny, zewnętrzny, jak i pod względem ingerencji" – zauważył Le Drian.

„To jest wojna totalna" – podkreślił minister. „Prezydent Putin wybrał wojnę, masową ofensywę, aby wymazać Ukrainę z mapy państw. A swoje ofensywy prowadzi w sposób regularny, mechaniczny, z wielkim wigorem. A dziś na wschodzie, południu w stolicy kraju zagrożenie rośnie" – ocenił Le Drian, przypominając, że „kwestia Donbasu była tylko pretekstem" do wojny.

Czytaj też

Z kolei Prezydent Emmanuel Macron poinformował podczas szczytu w Brukseli w nocy z czwartku na piątek o swojej decyzji przyspieszenia wysłania wojsk w ramach NATO w odpowiedzi na inwazję armii rosyjskiej na Ukrainę oraz gotowości do patrolowania strefy powietrznej nad Bałtykiem.

Macron zapewnił, że Francja jest gotowa wysyłać sprzęt wojskowy i pomocniczy na Ukrainę oraz „wziąć swój udział" w przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy. Szef państwa stwierdził, że „Putin okazał się dwulicowy" w rozmowach z przywódcami o pokoju, planując wojnę, ale prezydent Francji podtrzymał chęć dialogu z prezydentem Rosji, aby zaprzestał działań wojennych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. JAGODA

  Makaronie "„Najgorsze przed Wami”. Zislamizowane południe Francji, zlewaczała północ, od lat stan tlącej się wojny domowej, a pośrodku jakieś mizerne, nieliczne, resztkowe symbole znienawidzonego od czasu rewolucji francuskiej potulnego katolicyzmu, symbole aktualnie wypalane. "Cywilizacja z kulturowym nawykiem wylegiwania się na Słońcu i opalenizną uprawniającą do formułowania kategorycznych żądań przywleczona na ulice Paryża zainfekowała "żółte kamizelki, które też chcą się poopalać na socjalu i bezkarnie od czasu o czasu w ramach rozrywki podemolować sobie paląc dziesiątki samochodów. Wypasiona żabimi udkami i ślimakami Francja wykonała błyskawiczny symboliczny Frogexit i wyskoczyła z Europy jak małpa z gorącej kąpieli szybciej niż Anglikom udało się doprowadzić do Brexitu. Poufna informacja dla francuskich lewaków. Francuscy lewacy, pewnie tego jeszcze nie wiecie, ale islam już Was wyzwolił.

  1. Darek S.

   Ale Wania przywalił Francuzom

  2. Agencja Prasowa Lech Czech Rus

   We Francji to chociaż jest CO demolować. :D Ty rusku to sobie nawet kibla na podwórku nie możesz zdemolować bo załatwiasz się na polu! Hahaha! :D Robiłbyś to za stodołą gdybyś ją miał. xD

  3. Antex

   Gienrichu Grigorijewiczu ... myślałem że Stalin was wykończył w 1938. Reaktywacja czy co?

 2. Ech

  Dawno pownno sie dogadac jak na KIBIE> Co poszlo nie tak ze teraz znow starsza sie atomwkami a poszlo na noze? Wsytrczylo uznac tak jak wtedy ze za sasiada nie mozna miec wroga. WIne ponoci USa ze nie poszlo na kompris i podpuscilo Ukroane za proxy war. Obysmy my nie dali sie nabrac tez.

  1. Negio

   Ale kaleczysz mój ojczysty język. Za coś takiego powinno karać się więzieniem. "Polska język, trudna język" co?

  2. Ech

   Wybacz emocje

 3. Chyżwar

  Francuz dobrze gada. Z bandytą takim jak putin można rozmawiać tylko w jeden sposób.

  1. gregoz68

   Może ktoś mu przypomniał o Krymie i Sewastopolu. Rodacy prezydenta Macrona zdobyli kiedyś te forty. 'Cienka czerwona linia' podobnież...

 4. JAGODA

  Awanse w armii Francuskiej otrzymuje się za ilość poddanych bitew (im łatwiejsza do wygrania tym lepiej). Francuzi mają zniżki i karty stałego klienta we wszystkich obozach jenieckich świata. Jedyną zdolną do walki jednostką w ich armii jest Legia Cudzoziemska. Z tej prostej przyczyny, że składa się z cudzoziemców, a nie Francuzów. Na pytanie: Ile czołgów trzeba by obronić Paryż? Odpowiedzą: Nie wiadomo, nikt jeszcze nie próbował.

  1. Agencja Prasowa Lech Czech Rus

   Ilu żołnierzy potrzebują ruscy by wygrać bitwę? Tyle co przeciwnik plus 15 000 000 żywych tarcz. Straty 200 razy większe niż przeciwnik i krzyczą, że wygrali xD

  2. Greg

   Ruskie śmieci to największe tchórze! Rzucili się na matki dzieci i starców w miastach ! Nigdy nie wygrali z porównywalnym przeciwnikiem TCHÓRZE ! Tylko napadać słabszych sąsiadów co ! Rzucie się tchórze na NATO !

  3. Extern.

   @Greg: Weź trochę wyluzuj, trwają intensywne walki, więc są ofiary postronne. A Rosjanie potrafią być twardzi, skąd myślisz że Niemcy nabyli się tego przestrachu gdy myślą o konfrontacji z Rosjanami?

 5. JAGODA

  Michel Houellebecq miał rację. Przejście Francuzów na islam będzie procesem łagodnym, bo ich ideały chrzescijańskie już dawno wywietrzały. Chyba jednak nie staną się gorliwymi muzułmanami i dlatego w końcu będą musieli po prostu upaść.

  1. Sailor

   Fakt. Francuzi mają w społeczeństwie najwięcej muzułmanów całe 5% społeczeństwa.

  2. Valdore

   JAGODA< u was w Rosji muzułmanów jest prawie 5x tyle co we Francji wiec martw się o siebie:)

 6. Adam S.

  "Putin okazał się dwulicowy" - a to zaskoczenie. Szokująca jest raczej wiedza merytoryczna Prezydenta Francji o problemie, którym się zajmuje.

  1. Agencja Prasowa Lech Czech Rus

   Świnie mają lico? :)

  2. Sailor

   Nie obrażaj świń. To bardzo sympatyczne zwierzaki.

Reklama