Reklama

Siły zbrojne

Finlandia: Lotnictwo ćwiczy operacje z dróg publicznych. "Międzynarodowe manewry"

Fot. 1st Lt. Christopher Mesnard/USAF.
Fot. 1st Lt. Christopher Mesnard/USAF.

Siły zbrojne Finlandii zamierzają przeprowadzić ćwiczenie w prowadzeniu operacji z drogowych odcinków lotniskowych. Wezmą w nim udział także myśliwce Gripen, należące do lotnictwa Szwecji.

Fińskie siły zbrojne poinformowały, że zamierzają przeprowadzić ćwiczenia z wykorzystania jednego z drogowych odcinków lotniskowych, jakie funkcjonują w tym kraju. Będą w nich uczestniczyć nie tylko myśliwce wielozadaniowe Hornet, stanowiące wyposażenie sił powietrznych Finlandii, ale też między innymi szwedzkie maszyny Gripen.

Starty i lądowania z drogowego odcinka lotniskowego są elementem manewrów lotniczych Baana-16, odbywających się od 23 września do 1 października 2016 roku. W oficjalnym komunikacie podkreśla się, że wezmą w nich udział także rezerwiści. Planuje się w ich ramach sprawdzenie i doskonalenie szeroko rozumianych umiejętności związanych z prowadzeniem operacji z DOL.

Finlandia nadal utrzymuje system drogowych odcinków lotniskowych, służących do rozproszenia sił lotniczych w wypadku zagrożenia atakiem. Szwedzkie myśliwce Gripen uczestniczyły już w podobnych manewrach w Finlandii w 2015 roku. Drogowe Odcinki Lotniskowe funkcjonowały również w Polsce, a w ćwiczeniach na DOL Kliniska brały udział, obok samolotów polskiego lotnictwa między innymi francuskie Mirage 2000, szwedzkie Viggen czy Gripen.

Reklama

Komentarze (4)

 1. RedNose

  Korzystanie z różnych lądowisk i lotnisk przez siły powietrzne a w tym i DOL-i to konieczność oczywista i tyle w temacie. - Lotniska to cel nr. 1

  1. Pavelsky

   100% zgody z tobą. Zwłaszcza kiedy to jesteśmy państwem frontowym-wsch. flanką NATO

 2. marek!

  Tylko Gripen moze operowac z DoL, nawet paliwa nie potrzebuje i moze uzyc wystrzelone rakiety.....Migi potrafia wykonywac operacje lotnicze z niewykarczowanego lasu...DOL - Masz racje Podbipieto, kawalek drogi - to nie wszystko.......

  1. RedNose

   Please. Bez sarkazmu. Nie tylko Gripen jednak to on został w 100% do tego stworzony tak więc jest w tym ekspertem;-) a posiadanie różnego rodzaju lądowisk to potrzeba oczywista.

 3. rgied

  DOL pod Koronowem w woj. kujawsko-pomorskim został zaorany, bo wojsko go porzuciło, a zawładnęli nim motocykliści. Teraz znowu jest to droga powiatowa z dwoma fajnymi parkingami.

 4. Podbipięta

  Au nas się coś ćwierka o DOL ach.Ale to pikuś bo trza jeszcze rzuty kołowe przygotować.

Reklama