Siły zbrojne

F-35 wracają z Cypru na Wyspy Brytyjskie

Fot. Crown Copyright
Fot. Crown Copyright

Myśliwce F-35B z 617. eskadry Royal Air Force opuściły bazę Akrotiri na Cyprze i powróciły do macierzystej bazy Marham w Wielkiej Brytanii po sześciu tygodniach ćwiczeń „Lightning Dawn”. W tym czasie maszyny odbyły licznie loty z sojuszniczymi siłami powietrznymi oraz kilkanaście misji bojowych nad Syrią i Irakiem.

1 czerwca w godzinach popołudniowych ostatnie dwa brytyjskie myśliwce Lockheed Martin F-35B Lightning II wystartowały z bazy lotniczej Akrotiri na Cyprze i w towarzystwie samolotu do tankowania w powietrzu Airbus A330 Voyager KC. 3 ruszyły w drogę powrotną na Wyspy Brytyjskie. W ten sposób kończy się pierwsza misja tych najnowszych brytyjskich maszyn bojowych poza granicami kraju.

W czasie trwających 41 dni ćwiczeń „Lightning Dawn” myśliwce z 617. eskadry „Dumbusters” odbyły m.in. trwające łącznie 159 godzin loty bojowe, podczas 14 misji nad Syrią i Irakiem. Personel naziemny zdobył doświadczenie w zakresie eksploatacji maszyn poza macierzystą bazą, w trudnych warunkach upału i oddziaływania wody morskiej. Natomiast piloci mieli okazję odbyć misje bojowe w ramach międzynarodowej grupy operacyjnej, jak również ćwiczyć z pilotami innych maszyn bojowych i sił zbrojnych, w tym również z innymi pilotami F-35, podczas jednodniowych ćwiczeń Tri-Ligtning, wspólnie z Izraelczykami i Amerykanami.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.