Siły zbrojne

Brytyjskie F-35 ćwiczą na Cyprze [WIDEO]

Fot. RAF
Fot. RAF

Brytyjskie myśliwce 5. generacji F-35B Ligtning z 617 eskadry RAF wylądowały w bazie lotniczej Akrotiri na Cyprze. Maszyny biorą udział w ćwiczeniach pod kryptonimem „Lightning Dawn”. Jest to pierwsza misja tych nowych maszyn poza granicami Wielkiej Brytanii.

Cztery maszyny Lockheed Martin F-35B Ligntning ze słynnej eskadry „Dambasters” wylądowały na Cyprze 21 maja 2019 roku po ponad 8-godzinnym locie w towarzystwie dwóch latających tankowców Airbus A330MRTT Voyager. Wybór Akrotiri nie jest przypadkowy, gdyż jest to brytyjska baza lotnicza prowadząca stałe działania operacyjne. Z Cypru startują brytyjskie Sentinele, Typhoony i Voyagery do lotów bojowych nad terytorium Syrii oraz Iraku.

Przebazowanie F-35 o niemal 4 tys. km, od macierzystej bazy RAF Marham ma na celu sprawdzenie wszystkich aspektów związanych z takim działaniem. To kwestie związane z logistyką, obsługą oraz dostępnością wyposażenia, uzbrojenia i personelu technicznego, co w istotnym sposób definiuje możliwości operacyjne. Ćwiczenie tego typu ma również podnieść gotowość do planowanego, pierwszego rozlokowania maszyn F-35B na lotniskowcu. Stanowią jednocześnie test gotowości do realizacji działań operacyjnych na całym świecie. 

Wielka Brytania posiada obecnie 17 maszyn skróconego startu i pionowego lądowania F-35B. Docelowo do służby ma trafić 138 tych maszyn 5. generacji, które nominalnie należeć będą do RAF, ale obsługiwane są wspólnie przez personel Royal Air Force i Royal Navy. Jest to o tyle istotne, że podstawowe uzbrojenie nowego lotniskowca HMS Queen Elizabeth ma stanowić 24 samolotów F-35B.

Komentarze (4)

 1. Ks.Robak

  Nie mają pieniędzy na służbę zdrowia, straż pożarną, policję a na F35 mają. Polityka zupełnie jak u nas.

  1. fcmd

   co ci da służba zdrowia kiedy będzie okupowany twój kraj i będziesz umierał od kulek? Najpierw zabezpiecza się militarnia bo pominięcie tego i tak spowoduje, że służba zdrowia zniknie całkowicie.

  2. rED

   i w Rosji.

  3. Michnik

   I w Rosji, z której zapewne wszyscy biorą przykład.

 2. bender

  Od końca pasa startowego w Akrotiri do nabrzeża w porcie Tartus jest w prostej linii 264 km. Dla jakiś przyczyn Brytole kichają na teoretyczne zasięgi baterii S cośtam broniących rosyjskiej bazy. Być może chodzi o presję na Iran.

  1. Davien

   Bender, nawet teoretycznie pociskami o zasięgu 250km by nie dostrzelili z S-400 do Akrotiri:)

 3. Davien

  Nie "Dumbasters" ale Dambusters na częśc eskadry Lancasterów która dokonała nalotu na tamy w Zagłębiu Ruhry.

 4. Fencer

  Z Cypru zawsze bliżej do Iranu niż z GB...