Siły zbrojne

F-16 wyposażone w "oko smoka". Gwardia Narodowa ma nowe radiolokatory

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Alan Wilson/Wikimedia/CC BY-SA 2.0
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Alan Wilson/Wikimedia/CC BY-SA 2.0

Northrop Grumman poinformował o zaopatrzeniu amerykańskich F-16  Gwardii Narodowej w radiolokatory AESA AN/ASQ-236, używane dotychczas w F-15, B-52 i AC-130. W nowe zasobniki rozpoznania radiolokacyjnego planuje się doposażyć floty "gwardyjskich" i rezerwowych Fighting Falconów.

Po raz pierwszy Jastrzębie Powietrznej Gwardii Narodowej (w wariancie F-16C/D) wzbiły się w powietrze z nowymi zasobnikami. Radiolokator testowany jest najpewniej na niewielkiej partii myśliwców, aczkolwiek według komunikatu Northrop Grumman planowane jest rozszerzenie zastosowania zasobnika na floty F-16 Air National Guard i Air Force Reserve.

AN/ASQ-236 Dragon's Eye znajdują się w długim na 3,30 m, szerokim na 50 cm i ważącym około pół tony zasobnikiem do tej pory był używany w myśliwcach F-15E Strike Eagle. Jego główną zaletą jest ta, że może być on integrowany na szerokiej gamie statków powietrznych, jak samoloty wsparcia ogniowego AC-130 czy bombowców B-52.

Radiolokator ze skanowaniem elektronicznym operuje w paśmie Ku. Posiada on syntetyczną aparaturę SAR, która pozwala na tworzenie dokładnych zobrazowań powierzchni ziemi, przez co Dragon Eye wykorzystywany jest do prowadzenia misji rozpoznawczych. Działanie radaru nie jest ograniczone warunkami pogodowymi, przez co może funkcjonować bez względu na porę dnia czy opady atmosferyczne. Pozwala na wykrywanie i śledzenie wielu celów jednocześnie (na lądzie, morzu, statycznych i dynamicznych), co zdecydowanie zwiększa świadomość sytuacyjną F-16 Air National Guard.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

 1. Fanklub Daviena i GB

  Znaczy się "lepszy" od Flankera F-16 dopiero teraz dostał radar obserwacji bocznej jak Kupol M400 do Flankera z początków tego stulecia? Przy czym Kupol M400 obok radaru, ma też multispektralne rozpoznanie optyczne i system zautomatyzowanego dowodzenia 10 myśliwcami (może robić za mały AWACS)... :D

  1. dron

   każdy dron zabawkowy z lidarem zrobi wiecej..

  2. Ruski procesor :D

   Pewnie dlatego jak Indie kupiły rosyjskie myśliwce, to podpisały kontrakt z Izraelem na wybebeszenie ich i wyrzucenie rosyjskiej elektroniki i awioniki na śmietnik. Nowa awionika i elektronika została zamówiona na zachodzie :D

  3. Użytkownik

   Bajki.