Reklama

Siły zbrojne

Estonia odbiera Javeliny

Fot. Estonian Defense Forces/mil.ee
Fot. Estonian Defense Forces/mil.ee

Jak poinformowały Estońskie Siły Samoobrony, odebrano kolejną partię dostaw amerykańskich pocisków przeciwpancernych FGM-148 Javelin. W ręce estońskich żołnierzy trafiły tym razem 92 pociski przekazane nieodpłatnie w ramach amerykańskiej pomocy wojskowej.

Estonia zdecydowała się na zakup systemu Javelin w celu zwiększenia zdolności obrony przeciwpancernej w ramach programu modernizacji technicznej rodzimych sił zbrojnych na lata 2013-2022. Dodatkowym impulsem do podjęcia tych kroków była mocna destabilizacja sytuacji międzynarodowej w tym Europie Środkowo-Wschodniej na początku 2014 roku po aneksji Krymu przez Rosję i wybuchu wojny hybrydowej na wschodzie Ukrainy.

W czerwcu 2014 roku rozpoczęły się negocjacje estońskiego resortu obrony z amerykańskimi władzami w tej sprawie, a w październiku tego roku Departament Stanu USA zaaprobował sprzedaż Javelinów dla estońskiej armii. Łącznie estońska armia chciała pozyskać 350 przeciwpancernych pocisków kierowanych, 120 wyrzutni ze zintegrowanym celownikiem dziennym i termowizyjnym, 102 pociski ćwiczebne, 16 urządzeń treningowych Enhanced Performance Basic Skills Trainers (EPBST), części zamienne, baterie, sprzęt eksploatacyjny, dokumentację techniczną oraz pakiet szkoleń i sprzętu treningowego dla personelu. Łączna wartość tego kontraktu wyniosła ok. 55 mln USD. W listopadzie została zawarta umowa na pierwszą partię 80 wyrzutni wraz z nieokreśloną liczbą pocisków za kwotę ok. 40 mln USD, z dodatkową opcją na pozostałych 40 wyrzutni. Według harmonogramu pierwsza partia zamówionych Javelinów miała zostać przekazana w 2015 roku, a druga w 2016.

Javelin to system przeciwpancernych pocisków kierowanych, funkcjonujący na zasadzie „odpal i zapomnij” (F&F), który może zwalczać silnie opancerzone cele zarówno z przedniej, jak i z górnej półsfery. Pociski naprowadzane są z wykorzystaniem termowizyjnej głowicy samonaprowadzającej, a maksymalny ich zasięg jest zależny od wersji i wynosi od 2,5 do ponad 4 km. Obecnie systemy te znajdują się na wyposażeniu takich państw, jak m.in. USA, Francja, Tajwan, Jordania, Katar, Turcja, Litwa, Czechy, Indonezja, Irlandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Oman, Ukraina, Gruzja, Australia, Estonia, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Wielka Brytania.

W ostatnim czasie Javeliny w najnowszej wersji FGM-148F zakupiła także Polska, a ich odbiorcą mają być Wojska Obrony Terytorialnej. Umowa, podpisana 13 maja br. opiewająca na 54,5 mln USD dotyczy dostaw 60 wyrzutni i 180 pocisków wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Według przyjętego harmonogramu ich dostawy mają być zrealizowane do listopada 2021 roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama