Reklama

Siły zbrojne

Estonia i Łotwa kupują system rakietowy sprawdzony na Ukrainie

Wyrzutnia Iris-T i stanowisko dowodzenia. ILA 2016, Berlin.
Wyrzutnia Iris-T i stanowisko dowodzenia. ILA 2016, Berlin.

Ministrowie obrony Łotwy Inara Murniece oraz Estonii Hanno Pevkur poinformowali o rozpoczęciu wspólnych negocjacji w kwestii zakupu systemu przeciwlotniczego IRIS-T SLM. Jest to produkt niemieckiego koncernu Diehl Defence. Jedna bateria IRIS-T trafiła na Ukrainę w październiku 2022 roku. Kolejna została przekazana w kwietniu.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Deklaracja padła na wspólnej konferencji prasowej, na której obaj ministrowie podkreślili też, że będzie to najdroższy wspólny program zbrojeniowy. – „To wspólny projekt o historycznych proporcjach dla naszej współpracy obronnej. Jak dotąd największy. Bardzo mnie cieszy, że wspólnie z Łotwą osiągnęliśmy kolejny kamień milowy w naszych wspólnych zamówieniach" – powiedział Hanno Pevkur. Natomiast Ināra Mūrniece podkreśliła, że wspólny wybór systemu obrony powietrznej średniego zasięgu znacznie lepiej zabezpieczy niebo nad Łotwą i Estonią, zwiększając ochronę ludności, ale też infrastruktury krytycznej.

Wspólne negocjacje mają doprowadzić do zawarcia umowy z firmą Diehl Defence już latem bieżącego roku. Jak mówi minister Pevkur, celem Estonii jest, aby dostawy rozpoczęły się w przyszłym roku, co umożliwi osiągnięcie wstępnej gotowości systemu IRIS-T SLM już w roku 2025. Dostawy dla Łotwy miałby rozpocząć się w roku 2025.

Reklama

Czytaj też

Zanim wybrano niemiecki system Estońskie Centrum ds. Inwestycji Obronnych (RKIK – est. Riigi KaitseInvesteeringute Keskus) przeprowadziło dokładne badanie rynku pod kątem potencjalnych oferentów i wybrało sześć międzynarodowych firm. Jak powiedział kierujący wydziałem łączności i radiolokacji RKIK Priit Soosaar - „Wybierając zwycięskiego oferenta, przyjrzeliśmy się licznym kryteriom oceny, takim jak możliwości techniczne systemu, całkowity koszt zakupu, koszt cyklu życia na najbliższe 30 lat, czas dostawy i zaangażowanie lokalnego przemysłu, aby estoński i łotewski przemysł również mogły wnieść wkład w rozwój zdolności."

Według łotewskiego resortu obrony IRIS-T SLM okazał się jednym z najbardziej zaawansowanych systemów średniego zasięgu na świecie, a przy tym potwierdzono jego skuteczność w warunkach bojowych. Jedną baterię tego systemu dostarczono w październiku ubiegłego roku na Ukrainę, gdzie jest intensywnie wykorzystywana i uzyskała wysokie oceny ze strony Sił Zbrojnych Ukrainy. Kolejną baterię Kijów odebrał w kwietniu, a rząd w Berlinie ogłosił plan przekazania jeszcze czterech jednostek ogniowych na wschód. Mają one zostać zakontraktowane w tym roku.

Czytaj też

 Z pewnością kraje bałtyckie, które intensywnie wspierają Kijów i blisko współpracują z jego siłami zbrojnymi co najmniej od 2015 roku, mają dostęp do bardziej szczegółowych informacji na temat skuteczności systemów uzbrojenia używanych na tej wojnie. Mogło to mieć istotny wpływ na ocenę i wybór systemu obrony powietrznej.

Co równie ważne, wprowadzenie systemu IRIS-T przez Estonię i Łotwę będzie znacznym skokiem jakościowych w zakresie obrony powietrznej tych krajów. Dotąd oba państwa posiadały w swoich arsenałach jedynie zestawy MANPADS. Na Łotwie były to szwedzkiej wyrzutnie RBS 70, a w Estonia francuskie Mistral. Są to w obu wypadkach przenośne zestawy nie posiadające stacji radiolokacyjnych i systemu wymiany informacji. W tym zakresie system IRIS-T SLM jest dla nich zmianą jakościową większą, niż dla Polski wprowadzenie systemu Narew czy Wisła.

W skład baterii IRIS-T SLM wchodzi centrum dowodzenia TOC, stacja radiolokacyjna Hensold TRML-4D oraz trzy wyrzutnie pocisków IRIS-T, każda uzbrojona w osiem rakiet. Jest to system wielokanałowy, co oznacza, że pozwala zwalczać kilka celów jednocześnie, gdyż każdy pocisk może być naprowadzany odrębnie na inny cel. Mogą to być m.in. rakiety manewrujące, samoloty, śmigłowce i drony na dystansie do 40 km i pułapie do 20 000 m. Takie zdolności daje przede wszystkim pocisk IRIS-T SLM, naprowadzany za pomocą głowicy termowizyjnej i dysponujący łączem danych. Pozwala to na przesyłanie informacji pomiędzy pociskiem a wyrzutnią.

Czytaj też

System pozwala odpierać nawet zmasowane ataki, także dlatego, że pociski po odpaleniu nie muszą być cały czas „prowadzone" przez radar kierowania ogniem. Każdy z nich naprowadza się samodzielnie na określony cel, a radar służy przede wszystkim do wykrycia, wyboru i wskazania celów dla konkretnych pocisków z konkretnych wyrzutni. System kierowania ogniem optymalizuje te parametry, wybierając odpalenie rakiet w taki sposób, aby zmaksymalizować zniszczenie wszystkich zwalczanych celów.

Należy też zauważyć, że trwają już prace nad podwojeniem zasięgu zwalczania celów przez system IRIS-T dzięki nowym pociskom IRIS-T SLX. Mają one osiągać zasięg 80 km i pułap 30 000 metrów, między innymi dzięki znacznie powiększonym silnikom oraz nowemu systemowi naprowadzają łączącemu głowicę termiczną z systemem radarowym.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (8)

 1. szczebelek

  Mnie to nie dziwi, bo bałtowie nabyli AHS-y, KTO z Niemiec, więc może ich współpraca nie wygląda jak nasza przy Leo2PL. Niemieckie systemy nie mają możliwości przechwytywania pocisków balistycznych jak również hipersonicznych. Mówię o tym co jest wysłane Ukraińcom

  1. MiP

   szczebelek no zobacz Ty a wojsko ukraińskie bardzo wysoko ocenia IRIS podobnie jak przestarzałe Gepardy

  2. Davien3

   @szczebelek nasza Narew tez nie moze pzrechwytywac balistycznych to systemy tej samej klasy Natomiast co do hipersonicznych to co sie dziwisz obecnie istniejace hipersoniki leca za wysoko nawet dla Patriota bo na wysokosci 40-50km

 2. KrzysiekS

  Z ich punktu widzenia racjonalna decyzja.

  1. hermanaryk

   Racjonalna? Doprawdy? Po ilu miesiącach Niemcy wysłali na Ukrainę pierwszy transport amunicji? A zrobili to pod skoncentrowanym naciskiem Amerykanów i innych państw NATO. Myślisz, że Bałtowie doczekają się od nich dostaw, jeśli Amerykanie będą zajęci w innej części świata?

  2. Davien3

   @hermanaryk oj zebys sie nie zdziwił bo akurat Baltowie sa w programie europejskiej OPL wiec doczekaja sie szybciej niz ci sie zdaje

  3. Chyżwar

   @Davien3 Mogą być gdzie chcą. USA to zupełnie inna skala produkcji niż Niemcy.

 3. Edmund

  Ukraińcy podają, ze system IRIS-T osiągnął 90 % skuteczności, system NASAMS 100 % skuteczności.

  1. Antek

   @Edmund: 100% ? A z jakimi rakietami? Bo NASMS to system oparty na użytkowaniu różnych rodzajów istniejacych rakiet. Np. NASAMS 3 daje możliwość odpalania rakiet nie tylko AIM-120 AMRAAM ale również AIM-9X Sidewinder, IRIS-T SLS i AMRAAM-ER Z tego, co wiem nie ma systemu 100%. Może kolega poda link do sprawdzonej informacji?

  2. DDR

   Żaden system nie ma 100% nawet izraelskie

  3. Edmund

   @Antek @DDR przypuszczam, że to było tak np. do 8 celów wystrzelono rakiety NASAMS i wszystkie zniszczyły cel. Pozwoliło to Ukraińcom twierdzić, że system ma 100 % skuteczność.

 4. LMed

  No cóż, niemiecki ten Iris, to ma skuteczność 90% tylko, hehe wiadomo. Ale zasięg niezły (i SLX jeszcze)..

 5. PzGren72

  A Krabów jakoś nikt kupić nie chce...

  1. Edmund

   100 % możliwosci produkcyjnych KRABów, nawet przy założeniu budowy nowej linii produkcyjnej zostały osiągnięte.

  2. ostatni

   Ukraina kupila. Nie wiem czy zalacila , ale kipila. czesc dodtsala gratis napewno. zobaczmy

  3. Cyber Will

   @PzGren72 Żeby kupić Kraby trzeba ustawić się w długiej kolejce i czekać wiele lat bo nawet po ZWĘKSZENIU mocy produkcyjnych PGZ nie była w stanie ogarnąć potrzeb WP i trzeba było RÓWNOLEGLE zamawiać K9.

 6. PGR

  Nie wybraliśmy SAMPT/Mamba bo niby musielibyśmy długo na nie czekać jest 2023 a Polska nadal nie otrzymała wybranych Patriotów.

  1. PatriotW

   Jak nie?

  2. Edmund

   @PGR Pierwszy zestaw Patriot już mamy. Drugi dotrze do nas w tym roku. Trwają intensywne szkolenia i integracja w ramach systemu IBCS, Wisła i Narew.

  3. KrzysiekS

   Edmund mówi Pan tak jak gen. Gromadziński który 2 lata temu uzbrajał swoja ówczesną dyw. cytuję "W nowo zakupiony system NAREW" Może obaj jeszcze nie wiecie ale umowa na system NAREW nie została podpisana do tej pory a gdzie czas na wyprodukowanie?

 7. Prezes Polski

  To oczywiście duża rzecz, ale co z celami balistycznymi? Kraje bałtyckie nawet się nie przymierzają do uzyskania tego typu zdolności? Trochę ryzykowna gra, bo rusek może bezkarnie uderzyć na systemy opl, a kiedy je zneutralizuje, zaatakować już dowlnie prymitywnymi środkami, jak drony szahid.

  1. Antek

   @Prezes Polski Dobra uwaga. W jednych z wcześniejszych artykułów (DF24: Niemcy z obroną przeciwlotniczą sprawdzoną na Ukrainie) było napisane, że nowa wersja IRIS-T SLX ma otrzymać możliwości zwalczania celów balistycznych.

  2. PGR

   Było takie zdjęcie z ataku bodajże Iskanderami na ukrainskie lotnisko tam CEP wynosił kilkaset metrów i żaden z pocisków nie uszkodził nawet pasa startowego sa przereklamowane jak reszta sowieckiej techniki gniotsa nie lamiotsa okazało się ze to tylko propaganda kremlowska.

  3. Davien3

   @Prezes jak Rosja zacznie uzywac balistycznych do zwalczania OPL to .... Ale ok moga próbowac:)

 8. OptySceptyk

  Ojej i nie boją się, że to te wredne Niemce? :)) Przecież na pewno w razie W nie dostarczą im amunicji albo i magiczne kody sprzedali już do Moskwy :)

Reklama