Reklama

Siły zbrojne

Łotwa ze zgodą na zakup systemów rakietowych NSM

NDR, NSM, rakiety przeciwokrętowe
Naziemny system przeciwokrętowy - Naval Strike Missile Coastal Defense System (NSM CDS)
Autor. Kongsberg

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Łotwie naziemnego systemu przeciwokrętowego wraz z wyposażeniem za kwotę 110 milionów dolarów – podała agencja DSCA na swojej stronie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak podała DSCA (Defense Security Cooperation Agency), Departament Stanu USA wyraził potencjalną zgodę na sprzedaż Łotwie naziemnego systemu przeciwokrętowego NSM CDS (opracowanego przez norweskiego Kongsberga wraz z wyposażeniem za kwotę 110 milionów dolarów.

Czytaj też

Jak czytamy w komunikacie rząd Łotwy wystąpił o zgodę na zakup naziemnego systemu przeciwokrętowego (Naval Strike Missile Coastal Defense System - NSM CDS) wraz z pociskami bojowymi, telemetrycznymi i szkoleniowymi, kontenerami wyrzutni, pojazdami, sprzętem do integracji, sprzętem załadowczym, szkoleniowym i pomocami naukowymi, dokumentacją, szkoleniem personelu, częściami zamiennymi oraz wsparciem logistycznym.

Reklama

Metoda naprowadzania NSM bazuje na nawigacji inercyjnej i satelitarnej (INS/GPS), którą połączono z systemem naprowadzania termowizyjnego działającym w ostatniej fazie lotu. Zasięg tych efektorów wynosi 200 km, a system naprowadzania daje możliwość wyboru punktu trafienia tak, aby jak najskuteczniej porazić wrogi okręt. NSM ma też możliwość atakowania celów naziemnych.

Pocisk ma masę nieco ponad 400 kilogramów i długość nieco poniżej czterech metrów. Jest zbudowany w technologii zredukowanej skutecznej powierzchni odbicia fal radarowych (RCS, z ang. "Radar Cross-Section"), popularnie zwanej stealth. To powoduje, że jest trudny do przechwycenia dla obrony przeciwrakietowej. Koncern Kongsberg pracuje też nad nową wersją tego systemu o wydłużonym zasięgu.

Czytaj też

Polska wykorzystuje dwa dywizjony nadbrzeżnych wyrzutni pocisków przeciwokrętowych NSM wprowadzonych do służby w 2012 i 2017 roku. Dywizjony te wchodzą w skład Morskiej Jednostki Rakietowej (MJR) zapewniającej zdolności uderzeniowe i antydostępowe dla Marynarki Wojennej RP. Jest to obecnie główny element systemu obrony polskiego wybrzeża, który pozwala praktycznie na pełne kontrolowanie powierzchni południowego Morza Bałtyckiego i w wypadku konfliktu blokadę bazy morskiej Bałtijsk. Ostatnio podjęta została również decyzja o zakupie kolejnych systemów Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego dla polskiej Marynarki Wojennej. Sprzęt ten trafi do Morskiej Jednostki Rakietowej, znacząco zwiększając jej możliwości bojowe. Wartość kontraktu jest szacowana na ponad 3 mld złotych.

Czytaj też

Same pociski NSM są coraz szerzej używane przez sojuszników z państw NATO. Obok Polski używają ich Norwegia (na okrętach), Rumunia (na wyrzutniach naziemnych) oraz Stany Zjednoczone (na okrętach LCS oraz wyrzutniach naziemnych US Marines). Na zakup NSM dla swoich okrętów zdecydowały się też między innymi Wielka Brytania, Kanada, Hiszpania, Holandia oraz Niemcy.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Monkey

    Jeśli chodzi o efektory, to dobry sprzęt, chociaż zakupując go posiadaliśmy już RBS-15. Ale u nas musi być jak największa dywersyfikacja. Mam nadzieję tylko iż Łotysze nie popełnią naszego błędu i zapewnią swojej jednostce adekwatne środki wykrywania celów.

Reklama