Reklama

Siły zbrojne

Dania odbiera haubice i rakiety z Izraela

ATMOS 2000 8X8.
ATMOS 2000 8X8.
Autor. Elbit Systems

Izraelski koncern Elbit Systems poinformował o dostarczeniu do Danii pierwszych egzemplarzy artylerii lufowej ATMOS 2000 oraz rakietowej PULS. Jest to pierwsza dostawa w ramach zamówienia z marca tego roku.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Dania w styczniu tego roku zdecydowała się na przekazanie Ukrainie swoich wszystkich lufowych systemów artyleryjskich Caesar w liczbie 19 sztuk . Po przeprowadzonej analizie tamtejsze ministerstwo obrony podjęło decyzję o zastąpieniu ich w stosunku 1:1 izraelskim ATMOS-em 2000, również osadzonym na podwoziu samochodu ciężarowego Tatra T-815-7 w układzie 8x8. Oprócz nich zakupiono także osiem sztuk systemu rakietowego PULS produkowanego również przez Elbit System. Teraz pierwsze sztuki obu pojazdów są już odbierane przez Duńczyków, co pokazuje trafną analizę tamtejszego ministerstwa obrony dotyczącą czasu dostaw ATMOS-a jako rozwiązania, które będzie dostępne najszybciej. Szybki czas dostawy obu wspomnianych typów uzbrojenia pozwoli Duńczykom na zastąpienie przekazanych Ukrainie Caesarów, ale także zwiększy ich zdolność rażenia celów na znacznie większym dystansie dzięki zakupowi zestawów rakietowych PULS.

Czytaj też

ATMOS 2000 to 155 mm kołowa samobieżna armatohaubica montowana na ciężarówce, zaprojektowana przez izraelską firmę SOLTAM Systems w ramach prywatnego przedsięwzięcia. Pierwsze informacje o tym systemie pojawiły się w 2001 roku. Jest to ulepszona wersja standardowego ATMOS-a. Nowy wariant powstał został z myślą głównie o rynkach eksportowych, chociaż został już zademonstrowany Siłom Obronnym Izraela. Jest obecnie produkowany i sprzedawany przez izraelską firmę Elbit Systems. Pozwala na eliminację wyznaczonych celów na dystansie ponad 40 km w przypadku wersji z lufą 155 mm o długości 52 kalibrów.

Reklama

Czytaj też

Rozwój ATMOS 2000 oparto na armacie 155 mm o długości 52 kalibrów zamontowanej na podwoziu ciężarówki Tatra 6x6. System artyleryjski został również opracowany z innymi rozwiązaniami uzbrojenia, w tym rosyjską armatą polową M-46 130 mm, haubicą D-30 122 mm, a także lufami kal. 155 mm o długości przewodu lufy wynoszącym 39, 45 i 52 kalibrów. Elbit Systems opracował również różne warianty wykorzystujące inne podwozia ciężarówek w konfiguracjach 6x6 i 8x8. ATMOS jest obecnie używany w kilku krajach m.in. w Azerbejdżanie, Dani, Kolumbii, Filipinach, Tajlandii, Ugandzie i Zambii. Istnieje również wersja rumuńska, zwana ATROM, która wykorzystuje to samo działo Soltam 155 mm na opracowanym lokalnie podwoziu ciężarówki ROMAN 26.360 DFAEG 6x6.

Czytaj też

ATMOS 2000.
ATMOS 2000.
Autor. Elbit Systems

PULS to system rakietowy opracowany przez izraelską spółkę Elbit Systems. Może on być zintegrowany z różnego typu samochodami ciężarowymi np. Tatra, MAN lub Scania, lub platformami gąsienicowymi. System może używać szerokiej gamy pocisków rakietowych w kalibrach 122/160/306/370 mm, rażąc cele na dystansie nawet 300 km (Predator Hawk kal. 370 mm) lub 150 km (EXTRA 306 mm). Dzięki swojej otwartej architekturze PULS ma możliwość integracji ze starszymi rozwiązaniami technologicznymi, jak i tymi przyszłościowymi co widać, chociażby w postaci efektorów. Wyrzutnię PULS można integrować z szeroką gamą platform kołowych i gąsienicowych. Obecnie znajduje lub znajdzie się na wyposażeniu takich krajów jak Dania, Holandia, Maroko, Izrael czy Azerbejdżan.

Czytaj też

Autor. Elbit Systems
Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. Chyżwar

    Nie mieli czasu, żeby czekać więc poszli gdzie dostaną najszybciej. To samo zrobiliśmy my. Tylko, obstawiam, że u Duńczyków nikt na to nie pyskuje.

    1. Pucin:)

      @Chyżwar - nie w tym rzecz ale jakość producencka - Duńczycy mieli ogromny problem z awariami - poczytaj - tak jak i polski kb Grot - jakość materiałowa i wykonawcza w wersjach A0 i A1 - to we Francji kuleje - samochody na F!!!!!! Tu jest problem!!!!! Za bary się z tym wzięli w Airbus Helicoptersie >>>> Caracale i Węgrzy kupili!!!!!! :)

  2. Alibi

    Brak opancerzenia dla załogi na tego typu uzbrojenia. Izraelskie systemy są tak dobre, jak długo będą trzymane zdała od frontu.

    1. Pucin:)

      @Alibi - nie przyszło ci do głowy że gąsienicowe wala na zaplecze a z zaplecza (ok. 20 km od linii frontu a i tak dosięgną daleko) kołowe na bezpośrednie wsparcie przesuwając się za natarciem lub obroną w rozproszeniu >>>>> z dronowym rozpoznaniem. Tę rolę pełnią na UA obecnie ahs 2s1 Goździk (ok. 20 km zasięgu pocisk z gazogeneraktorem) ale my do tego wyznaczamy cudactwo zwane RAK120 mm- do wsparcia na tzw. szczebel batalionu - bieda wsparcie!!!!! :)

    2. Davien3

      @Pucin Jak widac dalej nikt ci nie wytłumaczył różnicy między haubica i moździerzem samobieżnym wiec skoncz pluc na to co polskie.

    3. Pucin:)

      @Davien3 - no tak masz rację >> jedno pływa (2S1 Goździk) drugie lata na pokładzie transportowca (M120 RAK) w porównaniu z takimi produktami jak : moduł moździerzowy MWS 120 Ragnarok (360 stopni + max 8 km zasięgu) czy haubica 105 mm LG1 produkcji koncernu Nexter - "Haubica może zostać przygotowana do prowadzenia ostrzału w bardzo krótkim czasie, przez obsługę składającą się z pięciu osób, pozwalając na wystrzelenie 12 pocisków na minutę, i to przy maksymalnym zasięgu ognia 17 km dzięki amunicji Nexter Arrowtech ERG 3 105 mm." - D24 - pt. Filipiny wybierają nowe holowane haubice -22.03.2023r. - :) M120RAKG - LPG - zaprezentowany wrzesień 2021r. i co??? i nic!!!! bo WP nie chce!!!! :)

  3. Pucin:)

    ATMOS 2000, FH77BW Archer., Bogdana 3.0 i RCH 155 AGM - będą rządziły jako podstawowe środki ogniowe (są po prostu tanie i proste w obsłudze a tak samo daleko - tu istotna amunicja - strzelają) uzupełniane gąsienicowymi ahs-mi - gdzieś tam dalej produkty Czeskie i Słowackie. Niestety Francuskie nie!!!!! :0

  4. X

    Nie kupować od Żyyyydów ! Jak im to powiedzieć, zna ktoś duński? ;))))))