Reklama

Wojna na Ukrainie

Dania przekaże wszystkie nowe haubice Ukrainie

Caesar 8x8
Autor. Thomas Dahlstrøm Nielsen/Wikpedia

Minister obrony Danii Jakob Ellemann-Jensen zapowiedział na konferencji prasowej przekazanie Ukrainie wszystkich systemów artyleryjskich Caesar które Dania zamówiła dla swojej armii. Ukraina tym samym otrzyma nie 6-8 jak wcześniej spekulowano, ale aż 19 armatohaubic 8x8 zatem wersji posiadającej większe zdolności względem lżejszej odmiany.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Dania w ciągu pół roku ma otrzymać od francuskiego koncernu Nexter 19 sztuk kołowych armatohaubice Caesar 8 × 8 i wszystkie zostaną przekazane Ukrainie. Oznacza to znaczne zwiększenie pomocy rządu w Kopenhadze, względem informacji, które pojawiły się na początku listopada, kiedy to wsparcie dla Ukrainy określano na 6-12 pojazdów. Taka dostawa nowoczesnej artylerii znacząco podniesie zdolności ukraińskich artylerzystów zarówno tych wykorzystujących wcześniej system postsowieckie jak 2S3 Akacja, ale też tych obsługujących wersję 6 × 6, która posiada znacznie mniejszą jednostkę ogniową i nie posiada systemu ładowania amunicji.

"Ukraińcy poprosili o dalsze wsparcie wolnego świata, w tym Danię" - powiedział szef duńskiego MONu.

Reklama

Poruszona została także kwestia uzupełnienia tych braków, ponieważ poprzez to wsparcia Dania zrzekła się jedynych systemów artyleryjskich (poza moździerzami) jakie miała posiadać jej armia. Konieczne będzie zatem przyspieszone zamówienie kolejnych Caesarów, co będzie ułatwione ze względu na zwiększenie mocy produkcyjnych Nextera lub rozejrzenie się za innym dostępnym systemem artyleryjskim.

"Dlatego pracujemy nad jak najszybszą wymianą" - mówi Jakob Ellemann-Jensen.

Czytaj też

Dla Ukraińców pozyskanie tego typu systemu artyleryjskiego będzie dużym wzmocnieniem pozwalającym na dłuższe wykonywanie swoich zadań (większa bazowa jednostka ognia w wersji 8x8) oraz większe zdolności ogniowe względem np. postsowieckich systemów artyleryjskich jak 2S3 Akacja. Dodatkowo wraz z pojazdami najpewniej przekazana zostanie kolejna duża partia amunicji kal. 155 mm co pozwoli na kontynuowanie walk przy użyciu artylerii tego kalibru.

Czytaj też

Caesar 8x8 to wariant francuskiego systemu artyleryjskiego kal. 155 mm osadzony na podwoziu samochodu ciężarowego Tatra T-815-7 8x8. Donośność systemu pozostaje taka sama jak w przypadku wersji osadzonej na podwoziu kołowym 6x6 i wynosi do 40-42 km przy zastosowaniu amunicji z gazogeneratorem. Obecnie trwają prace nad wydłużeniem zasięgu ostrzału przy wykorzystaniu pocisków Vulcano GLR o zasięgu nawet 70 km. W odróżnieniu od wersji 6x6 ta ma częściowo zautomatyzowany system ładowania amunicji. Załogę systemu stanowią 4-5 żołnierzy, szybkostrzelność wynosi 6 strzałów na minutę. Przygotowanie tego systemu artyleryjskiego do ostrzału lub opuszczenia stanowiska strzeleckiego zajmuje 60 sekund. Jednostka ogniowa wynosi 30-36 pocisków co jest wartością prawie x2 większą, niż wersja oparta o podwozie samochodu ciężarowego 6x6, gdzie zapas amunicji wynosi 18 sztuk.

Czytaj też

Autor. Fot. Paweł K. Malicki
Reklama

Komentarze (7)

 1. hermanaryk

  Wygląda na to, że jeśli chodzi o pomoc w sprzęcie wojskowym, 6 mln Duńczyków robi lepszą i większą robotę niż 83 mln Niemców. Mały kraj z wielką klasą.

  1. kapusta

   @hermanaryk - naprawdę jest za co krytykować Niemców, nie trzeba wymyślać. Według Ukraine Support Tracker wartość niemieckiego military commitments to 2,34 mld euro (stan na grudzień '22), natomiast Danii to 0,5 mld euro. Kopenhaga robi świetną robotę, ale jednak bez przesady...

  2. wert

   kapusta@ gebelsy mają zasadniczo różne z naszymi interesy. Żyją z eksportu opartego na taniej kacapskiej energii i dojenia reszty ojropki. Na uszach staną aby kacapia nie przegrała co jest z kolei naszym ŻYWOTNYM interesem. Jeżeli Leo przeważą w wojnie na UKR kacapia bedzie miała duże pretensje a to mocno odbije się na ich przemyśle. gebelsy są dziś między kacapskim młotem a jankeskim kowadłem dociśnięci do chinskiej ściany. Tracą przywódzctwo ojrokołchozu, flanka wschodnia się emancypuje. Same minusy w tej nowej rzeczywistości więc nie ośmieszaj się jurgieltniku ich obroną

  3. Kermitt

   @kapusta Słowo “commitment” oznacza “deklarację”. Nie są to kwoty przekazane fizycznie w jakiej kolwiek formie. Jednym słowem jedyne w czym przodują obecnie Miemcy to obietnice. Pozdrawiam.

 2. Ma_XX

  jedno jest pewne: każdą wojnę zaczynają i kończą politycy a wygrywają jak zawsze koncerny zbrojeniowe

  1. kapusta

   @Ma_XX - niekoniecznie. Może się okazać, że obok Putina i jego mafii największym przegranym tej wojny będą niemieckie koncerny zbrojeniowe. Paradoksalnie nie poprzez jakość ich produktów, ale przez działania niemieckich polityków blokujących swoim sojusznikom swobodne ich wykorzystywanie.

  2. wert

   kapusta@ gebelsy NIGDY się nie zgodzą aby putin i sPOłka przegrała. Podobnie jankesom nie zależy na wypchnięciu kacapów za Ural choćby po to aby nie sprzymierzyli się z chinami. Ich koncerny zbrojeniowe zostały złozone na ołtarzu znacznie większych zysków, choćby z samochodów sprzedawanych w chinach. Ich politycy NIE mają nic do gadania realizują wytyczne gospodarki która bez kacapskiego lewara stracą konkurencyjność

 3. Rusmongol

  Widzę że w końcu się opamiętali i widzą że Rosja szykuje się do ataku. Oby nie za późno.

  1. Pseudonim

   Przecież już zaatakował

  2. Rusmongol

   Piszę o kolejnej ofensywie i atakowi z Białorusi.

  3. kapusta

   @Rusmongol - ale o jakim opamiętaniu mówisz? Kopenhaga od pierwszych dni wojny wysyła Ukraińcom ogromne (jak na swoje możliwości) ilości broni, sprzętu i amunicji. Nawet w ogólnych rankingach wartości pomocy militarnej są bodaj na 8 miejscu na świecie, a to przecież mały kraik z małą armią.

 4. wawelberg

  Ciekawe po której stronie stoi MON i cała reszta, wydaje się że można mieć wątpliwości.Nie można mieć złudzeń już są spóźnieni, jak zawsze...wychwalają marszałka ,no to wynika z tego że chcą podążać tą samą drogą. Wolałbym przeczytać jakieś pozytywne i budujące wiadomości.

  1. szczebelek

   Jak dla ciebie to pewnie atak na Polskę 🤣😂

 5. Powiślak

  Nawet najszybsze w ucieczce (60sek?) działo nie ucieknie przed dronem ale nasz MON ile się dało zwlekał z zakupem dronow dla WP. I choć radar artyleryjski wykryje pociski w 7-10 sekund po ich wystrzeleniu i namierzy stanowisko, to nasz MON nie zaplanował zakupu np. naszych sprawdzonych np. w Afganistanie Liwców w PMT2035. Mogąc kupić pociski klasy Bonus, przerażająco skuteczne wobec sprzętu kałmuckiej Kacapii, nie jest nimi zainteresowany. MON również nie był zainteresowany współpracą ws Vulcano. No bo po co nam takie? No i 40 razy zmieniał wymagania, wobec Kryla, bo po co mieć dużo więcej i dużo tańszych Kryli, skoro można wydać miliardy na obcy sprzęt i wyprowadzić te miliardy z Polski za granicę. Bo po co miałby zarobić polski przemysł sabotowany tak skutecznie przez MON? A na koniec ogloszą, utworzymy kolejną dywizje, choć nie mamy chętnych nawet do WOT! Jak tu nie kochać MON?

  1. Pseudonim

   Jaki MON od nas pamiętasz jest dobry ? Kiedyś zapytałem pewnego politologa dlaczego w na czele MON nie siedzi wojskowy , odpowiedzią było to że by faworyzował jeden element armi , a moim zdaniem dlatego żeby stołki były podległe mainstream danego rządu. Szef NATO zawsze cywil , dzisiejszy już wiadomo że ma zaklepana posadę w finansach. Kiedy zmiana ? Jak już ludzie założą kolonie w kosmosie i minie tysiąc lat to cos się zmieni

  2. atom

   Ta destrukcja trwa od wielu lat, jakiekolwiek rozwiązanie krajowe jest maglowane, sprawdzane, certyfikowane w nieskończoność, wide Borsuk i ZSSW30, zagraniczne.................... 2 tygodniowe "testy" z medialna sraczką jaką Borsuk nie doznał przez kilka lat rozwoju, teraz zapowiada sie że uwalono Pirata ,Moskita, ammo precyzyjne 155/120, BMS, nie wykorzystuje się w pełni krajowego potencjału w dronach, latających, lądowych (co się dzieje np z Lewiatanem), a nawet morskich (drony wielostanowe - był nawet demonstrator technologi), pacerze (Pangolin, Cerawa -wersje rozwojowe, brak zamówień wreszcie nowoczesnego umndurowania i wyposażenia (mamy kilka topowych firm tłukących ten szpej na cały świat)....... wybacz ale to nie może być przypadek

  3. wert

   widzisz drogi ignorancie jaka jest pogoda za oknem? 3 na 4 dni w Polsce to dnii z zachmurzeniem gdzie opto srednio się sprawdza. WP potrzebuje dronów z SAR, po to jest Orlik! To jedno. Drugie: nie masz pojęcia jak wygląda system walki NATO i przykłądowo jego metody zwalczania wrogiej artylerii. Nie mówiąc o tym ze nie masz pojęcia o odporności na wrogi ostrzał Kraba i hipotetycznego Kryla który był PLANOWANY dla wojsk EKSPEDYCYJNYCH! Wiecznie ta sama ignorancja wieczne to samozadowolenie z niej.

 6. GB

  Mniej więcej to co Zachód przekaże Ukrainie, część deklarowana wcześniej. 🇬🇧14 танков «Challenger 2» 🇬🇧30 САУ AS90 🇬🇧200 БМП/БТР 🇬🇧600 ракет «Brimstone» 🇨🇦200 Бронемашин «Senator» 🇨🇦1 Батарея ППО «NASAMS» 🇵🇱14 Танков «Leopard 2» 🇺🇸100 БМП «Bradley» 🇺🇸100 БТР M113 🇺🇸18 САУ M109А6 🇺🇸250 БТР M1117 🇺🇸138 Бронемашин «HMMWV» 🇺🇸100 БТР «Stryker» 🇺🇸GLSDB 🇺🇸36 105-мм гаубиц 🇺🇸1 Батарея ПВО/ПРО «Patriot» 🇺🇸6 Батарей ПВО «Nasams» 🇫🇷40 Колесных танков AMX-10RC 🇩🇪40 БМП «Marder» 🇩🇪1 Батарея ПВО/ПРО «Patriot» 🇩🇪3 Батарей ПВО Iris-T +3 РЛС TRML-4D 🇩🇪2 РЛС TRML-4D 🇩🇪🇳🇴🇩🇰16 САУ «Zuzana-2» 🇳🇱🇺🇸🇨🇿120 танков T-72 🇩🇰 19 155-мм САУ «CAESAR» 🇳🇱1 батарея ПВО/ПРО «Patriot» 🇸🇪50 БМП CV-90 🇸🇪12 САУ «Archer» 🇮🇹🇫🇷1 Батарея ПВО/ПРО SAMP/T 🇨🇿26-30 САУ «Dana-M2» 🇪🇪10+ 155-мм гаубиц «FH70» 🇱🇻ПЗРК «Stinger» 🇱🇻2 вертолёта Ми-17 🇱🇹2 вертолёта Ми-8 🇱🇹Десятки зенитных орудий L-70

 7. KrzysiekS

  Poprzednie założenie Polski do KRYLA MON to albo debilizm albo sabotaż. Porównajcie parametry ........... obsługę, niezawodność itp.

Reklama