Reklama

Siły zbrojne

Maroko kupuje izraelskiego Homara

Autor. Elbit Systems

Portal FAR-Maroc opublikował nagranie, w którym zaprezentowano system rakietowy PULS od Elbit Systems w barwach marokańskiej armii. Zakup ten nie był wcześniej zapowiadany.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Nie jest wiadome, na zakup ilu wyrzutni zdecydowało się Maroko, które dotychczas korzystało jedynie z 36 systemów BM-21 Grad, 72 chińskich PLH-03 kal. 300 mm oraz WS-2D kal. 400 mm. W przyszłości pozyskanych ma zostać także 18 systemów M142 HIMARS. Zakup PULS oznacza pozyskanie kolejnego systemu rażenia pozwalającego na wykorzystanie różnego rodzaju efektorów, jak rakiety kal. 122 mm czy 370 mm. Możliwym jest także nabycie izraelskiego rozwiązania w celu zastąpienia przestarzałych Gradów. Zakupione systemy rakietowe wraz z wozami specjalistycznymi zostały osadzone na samochodach ciężarowych Tatra T815-7 6x6 (wyrzutnia) lub 8x8 (wozy amunicyjnno-załadowcze).

Czytaj też

Jest to zatem kolejny sukces izraelskiego rozwiązania, które dotychczas znajdowało się w cieniu np. amerykańskich systemów M142 HIMARS/M270. W ostatnich miesiącach na jego zakup zdecydowała się Dania oraz Holandia, ale rozważają go także Niemcy, Tajlandia czy Hiszpania. W związku z dużym obciążeniem linii produkcyjnej HIMARS-ów oraz wycofywaniem się rosyjskich producentów z rynku, rozwiązania dotychczas mało rozpoznawalne, jak właśnie PULS, zaczęły zyskiwać sporą rzeszę klientów z racji na m.in. szybkość dostaw oraz uniwersalność używanych w nich efektorów.

Reklama

Czytaj też

PULS to system rakietowy opracowany przez izraelską spółkę Elbit Systems. Może on być zintegrowany z różnego typu samochodami ciężarowymi np. Tatra, MAN lub Scania, lub platformami gąsienicowymi. System ten może używać szerokiej gamy pocisków rakietowych w kalibrach 122/160/306/370 mm, rażąc cele na dystansie nawet 300 km (Predator Hawk kal. 370 mm) lub 150 km (EXTRA 306 mm). Dzięki swojej otwartej architekturze PULS ma możliwość integracji ze starszymi rozwiązaniami technologicznymi, jak i tymi przyszłościowymi co widać, chociażby w postaci efektorów. Obecnie znajduje się/znajdzie się on na wyposażeniu takich krajów jak Dania, Holandia, Maroko, Izrael czy Azerbejdżan.

Czytaj też

YouTube cover video
Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. DDR

    Nic z Izraela dopóki drugim językiem jest tam rosyjski

  2. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

    USA powinno przyśpieszyć prace na PrSM, bo uciekają im pieniądze.

  3. ostatni

    Kiedys w Polsce mial byc Himras produkowany na licencji jakby. No coz. szkoda pomysl byl ok