Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Izraelska artyleria dla europejskiego odbiorcy

Autor. Elbit Systems

Elbit Systems poinformował, że otrzymał dwa kontrakty na dostawę artylerii o łącznej wartości 252 mln USD dla jednego z krajów z Europy. Najprawdopodobniej tym nieujawnionym klientem jest Dania.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Firma Elbit Systems przekazała w komunikacie, że otrzymał dwa kontrakty na dostawę artylerii o łącznej wartości 252 mln USD dla jednego z krajów z Europy. Choć koncern Elbit Systems nie ujawnia, kto jest nabywcą systemów artyleryjskich i rakietowych, to jest nim najprawdopodobniej Dania. Kopenhaga zdecydowała bowiem, by oddać Ukrainie wszystkie 19 zakupionych haubic Caesar, a system izraelski miał zostać zakupiony w celu ich pilnego zastąpienia. 

Czytaj też

Jak czytamy w komunikacie w ramach pierwszego kontraktu o wartości 119 mln USD, Elbit Systems dostarczy system artyleryjski ATMOS (Autonomous Truck Mounted Howitzer) 155 mm/52 kalibru montowanych na ciężarówkach. Kontrakt będzie realizowany przez okres dwóch lat.

Reklama

W ramach drugiego kontraktu na kwotę 133 mln USD Elbit Systems dostarczy warte dwie baterie artyleryjskie systemy wyrzutni rakietowych PULS wraz z pakietem rakiet i pocisków. Kontrakt będzie realizowany przez okres trzech lat.

O tym, że Dania może nabyć izraelskie ATMOS 2000 pisał red. Adam Świerkowski. Decyzja o wydaniu rekomendacji zakupu rozwiązania izraelskiego została ogłoszona przez tamtejsze ministerstwo obrony 26 stycznia. Jest ona podyktowana analizami rynku pod kątem m.in. szybkości dostaw i parametrów technicznych prezentowanych przez izraelski system artyleryjski.

Czytaj też

ATMOS 2000 to 155 mm kołowa samobieżna haubica montowana na ciężarówce, zaprojektowana przez izraelską firmę SOLTAM Systems jako prywatne przedsięwzięcie. Pierwsze informacje o tym systemie pojawiły się w 2001 roku. Jest to ulepszona wersja standardowego ATMOS-a. ATMOS 2000 został z myślą głównie o rynkach eksportowy, chociaż został już zademonstrowany Siłom Obronnym Izraela. Jest on obecnie produkowany i sprzedawany przez izraelską firmę Elbit Systems.

Czytaj też

Rozwój ATMOS 2000 oparto na armacie 155 mm o długości 52 kalibrów zamontowanej na podwoziu ciężarówki Tatra 6x6, zbudowanej na licencji w Indiach. System artyleryjski został również opracowany z innymi rozwiązaniami uzbrojenia, w tym rosyjskim działem M-46 130 mm, armatą D-30 122 mm, a także lufami 155 mm 39, 45 i 52 kalibrów. Elbit Systems opracował również różne warianty wykorzystujące inne podwozia ciężarówek w konfiguracjach 6x6 i 8x8. ATMOS jest obecnie używany w kilku krajach, w tym w Azerbejdżanie, Botswanie, Kamerunie, Filipinach, Tajlandii, Ugandzie i Zambii. Istnieje również wersja rumuńska, zwana ATROM, która wykorzystuje to samo działo Soltam 155 mm na opracowanym lokalnie podwoziu ciężarówki ROMAN 26.360 DFAEG 6x6. Ten projekt został wstrzymany po zbudowaniu trzech prototypów.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (2)

  1. Taki jeden

    A co z polskim Krylem, czy on przypadkiem nie bazuje na Atmosie ? Jeżeli tak to czy zapłaciliśmy za licencję na Atmos'a s?

    1. Essex

      Bylo to walkowane juz chyba z 1000 razy, no ile mozna? Zapytaj MON.

  2. Chyżwar

    To właśnie doskonale pokazuje kłopoty jakie ma teraz Europa. Nikt tutaj nie przygotowywał się do poważniejszej produkcji zbrojeniowej i teraz widać efekty.

Reklama