Siły zbrojne
Dania zastąpi Caesary przekazane Ukrainie izraelskim ATMOSem
Dania przekazała Ukrainie swoje wszystkie systemy artyleryjskie Caesar 8x8 w liczbie 19 sztuk. W celu zastąpienia ich w swojej armii, która obecnie nie posiada podobnego typu uzbrojenia ma ona negocjować pozyskanie izraelskiego ATMOS-a 2000, który niedawno rzutem na taśmę pokonał francuskiego odpowiednika w Kolumbii.
Decyzja o wydaniu rekomendacji zakupu rozwiązania izraelskiego została ogłoszona przez tamtejsze ministerstwo obrony 26 stycznia. Jest ona podyktowana analizami rynku pod kątem m.in. szybkości dostaw i parametrów technicznych prezentowanych przez izraelski system artyleryjski. Liczba pozyskanych ATMOS 2000 ma być tożsama z zamówionymi Caesarami (19 sztuk), a ich dostawy miałyby zostać zrealizowane w latach 2023-2024. Oznacza to kolejne zwycięstwo dla izraelskiego przedsiębiorstwa, które w tym roku "rzutem na taśmę" wygrało postępowanie na nowy system artyleryjski dla Kolumbijskich Sił Zbrojnych. W tamtejszym przetargu udało się sprzedać 18 armatohaubic za kwotę 101 mln USD. Tym razem chodzi o liczbę 19 systemów artyleryjskich za około 117 mln USD. Jest to zatem bardzo owocny początek roku dla jednego z niewielu dostępnych na rynku konkurentów Caesara. Ukazuje to też naiwność wielu komentatorów, którzy wskazywali, że Izrael i firmy pochodzące z tego kraju czeka wykluczenie z dostaw dla europejskich armii po ich zachowaniu względem pomocy Ukrainie.
Czytaj też
Co więcej, oprócz nabycia izraelskich kołowych armatohaubic, Dania miała zdecydować się na zakup tamtejszego systemu rakietowego PULS/Lynx. Podobnie jak w przypadku ATMOS-a, nie zostało określone podwozie, z jakim będzie on integrowany na potrzebny duńskiej armii. Liczba kupionych wyrzutni to 8 egzemplarzy, za kwotę oscylująca w granicach 137 mln USD. Pozwoli to na odzyskanie przez Duńczyków zdolności rażenia przeciwnika na dalszym dystansie za pomocą artylerii, które po wycofaniu M270 zostały utracone i początkowo nie przewidywano w najbliższych latach zakupu ich następców. System ten może używać szerokiej gamy pocisków rakietowych w kalibrach 122/160/306/370 mm, rażąc cele na dystansie nawet 300 km (Predator Hawk kal. 370 mm) lub 150 km (EXTRA 306 mm).
Czytaj też
ATMOS 2000 to 155 mm kołowa samobieżna haubica montowana na ciężarówce, zaprojektowana przez izraelską firmę SOLTAM Systems jako prywatne przedsięwzięcie. Pierwsze informacje o tym systemie pojawiły się w 2001 roku. Jest to ulepszona wersja standardowego ATMOS-a. ATMOS 2000 został z myślą głównie o rynkach eksportowy, chociaż został już zademonstrowany Siłom Obronnym Izraela. Jest on obecnie produkowany i sprzedawany przez izraelską firmę Elbit Systems.
Czytaj też
Rozwój ATMOS 2000 oparto na armacie 155 mm o długości 52 kalibrów zamontowanej na podwoziu ciężarówki Tatra 6x6, zbudowanej na licencji w Indiach. System artyleryjski został również opracowany z innymi rozwiązaniami uzbrojenia, w tym rosyjskim działem M-46 130 mm, armatą D-30 122 mm, a także lufami 155 mm 39, 45 i 52 kalibrów. Elbit Systems opracował również różne warianty wykorzystujące inne podwozia ciężarówek w konfiguracjach 6x6 i 8x8. ATMOS jest obecnie używany w kilku krajach, w tym w Azerbejdżanie, Botswanie, Kamerunie, Filipinach, Tajlandii, Ugandzie i Zambii. Istnieje również wersja rumuńska, zwana ATROM, która wykorzystuje to samo działo Soltam 155 mm na opracowanym lokalnie podwoziu ciężarówki ROMAN 26.360 DFAEG 6x6. Ten projekt został wstrzymany po zbudowaniu trzech prototypów.
szczebelek
Izrael nie mając zamówień dka Ukrainy może szybko wyprodukować sprzęt dla przykładu francuski producent ma zamówienia dla Ukrainy (te od Danii) i uzupełnień dla francuskiego wojska do tego Belgia, Czechy, Szwajcaria i jedno z państw bałtyckich są w kolejce, a Dania zamawiając nową partię spadłaby na sam konirc łańcuszka. Co innego RCH 155 jedyny klient to Ukraina czy też Zuzana2 Słowacja w liczbie 16, Ukraina 16 to zasponsorowane i 11 obecnie negocjowanych. czeskie Dity w ilości dwóch baterii bądź dywizjonu, Archery też mają kilka zamówień.