Reklama

Siły zbrojne

Chińskie Su-35 w komplecie

Fot. China Military
Fot. China Military

Chińskie Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdziło oficjalnie odbiór wszystkich myśliwców Suchoj Su-35 zamówionych za pośrednictwem Rostechu. Maszyny mają zostać dostarczone wraz z pakietem logistycznym i dużymi zapasami uzbrojenia podwieszanego, w tym także pocisków przeciwokrętowych.

Rosjanie informowali o dostarczeniu ostatnich samolotów już wcześniej, jednak dopiero teraz zdecydowała się na to strona chińska. Jednocześnie obydwie strony umowy podkreślają, że nie jest to koniec wszystkich dostaw związanych z kontraktem i  zgodnie z umową – zostaną one sfinalizowane w roku 2020.

Poza 24 myśliwcami Su-35  z których cztery dostarczono w 2016 r., 10 w 2017 roku, a resztę w 2018 roku i na początku 2019 roku  Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza ma otrzymać bowiem bardzo szeroki pakiet logistyczny z urządzeniami obsługi naziemnej i zapasowymi silnikami i innymi częściami. Jest to więc uzbrojenie dla jednego pułku lotniczego. Do tego przewidywane są dostawy rosyjskiego uzbrojenia rakietowego, pocisków powietrze-powietrze m.in. R-27, R-73, jak również pocisków powietrze-woda Ch-35E. Wartość całej umowy jest szacowana na około 2,5 mld USD. Chiny są pierwszym eksportowym odbiorcą Su-35, z którym Rosjanie wiążą wielkie nadzieje. Przekazanie samolotów bez komplikacji może bowiem otworzyć im drogę do rynków zbytu, na których coraz rzadziej można znaleźć chętnych na poprzednika, czyli Su-30.

image
Fot. China Military

Su-35 jest określany przez producenta jako samolot generacji 4++. Tym samym miałby teoretycznie stać wyżej niż np. Eurofighter czy Rafale i tylko nieznacznie odstawać od samolotów generacji 5., jak F-22 i F-35. Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza ogłosiła oficjalnie wcielenie typu Su-35 do służby w 2018 roku.

Reklama

Komentarze (10)

 1. Dd

  Davien, jak oceniasz zakup przez Polskę F35. Czy to kropla w morzu potrzeb, lekkie wzmocnienie potencjału czy realna zmiana w potencjale sił Polskich w odniesieniu do naszego wschodniego sąsiada?

  1. mobilny

   A co ma zmienić? Kogo ty pytasz? A co ma ci powiedzieć? Obszar RP jest w zasiegu Rosjan. Lotniska to cel nr1. Nie posiadamy OPL. Jeżeli ktokolwiek nam pomoze to wlasnie lotnictwem jako pierwszym. F-35 to niepotrzebny zakup hamujacy modernizacje armii.

  2. Davien

   Realna zmiana i potężne wzmocnienie naszych Sił Powietrznych, ale nie może to byc jedyny taki zakup, trzeba rozwijać wszystkie rodzaje sił zbrojnych .

  3. abc

   Zakup F-35 to właśnie modernizacja armii i to w dodatku najwyższej jakości. To ogromny skok technologiczny dla naszych SP. Najnowsze ćwiczenia Red Flag z marca 2019 roku potwierdziły jakimi możliwościami bojowymi dysponuje F-35. Cztery włoskie F-35 lecące na misje powietrze w ramach drużyny Blue Air z dziecinną wprost łatwością rozprawiają się z systemami OPL i ich powietrznymi obrońcami 4+ generacji. Włoscy piloci-instruktorzy 4 samolotami F-35A w każdej z 16 misji eliminują średnio 5 myśliwców przeciwnika i neutralizują 7 systemów SAM. Szesnaście misji i pięć zneutralizowanych maszyn wroga w każdej z nich to łącznie 80 "zestrzelonych" samolotów i ponad 100 "zniszczonych" stanowisk ogniowych SAM bez straty przy tym ani jednej maszyny F-35. Modernizacja armii polega przede wszystkim na osiągnięciu takiego stopnia nowoczesności i skuteczności zniszczenia sił przeciwnika aby potencjalnemu agresorowi wybić z głowy plany agresji na Polskę. F-35 nadaje się do tego znakomicie. Amerykański portal Business Insider wymienił "najpotężniejszą" broń krajów NATO, której sojusz mógłby użyć podczas hipotetycznego konfliktu z Rosją. Na czele tej listy znalazł się amerykański myśliwiec piątej generacji F-35 Lightning II. To samolot który nie tylko może zwalczać samoloty wroga, neutralizować wrogie OPL ale przede wszystkim współdziałając w sieci prowadzić dalekie rozpoznanie, pełnić rolę samolotu wczesnego ostrzegania AWACS, walki radioelektronicznej EW i zadań wywiadowczych ISR. Może zarządzać polem walki, np. przez przekazywanie danych z rozpoznania do zestawów artylerii rakietowej HIMARS czy komponentów systemu Wisła i Narew zintegrowanych w sieciocentrycznym systemie IBCS. To system powietrzny, który przeniesie naszą armię w XXI wiek.

 2. Pilot.

  Chiny powinny poczekać na wersje 4+++++.

  1. do Pilot_______prawdziwy pilot

   mozesz tylko pomarzyc o takiej wersji Su-35 jaką kupily Chiny

  2. Davien

   Tia, a po co nam maszyna gorsza od każdego nowoczesnego mysliwca gen 4+??

  3. no nie pilot_najprawdziwszy pilot

   dlaczego miałby marzyć o takiej wersji Su-35 jaką kupiły Chiny?

 3. Marek

  Od EFa, czy Rafale jest tak samo "lepszy" jak Mig-3 był "lepszy" od Spitfire.

  1. sża

   Najlepsze były nasze P 11...

  2. bryxx

   To niby spitfire z gasnącym silnikiem to taki cud miód był? Chyba Ci porównanie nie wyjszło.

  3. bryxx

   Noooo zależy w którym roku.

 4. Hmmm

  Już niebawem Chiny zaczną produkować swój odpowiednik który tylko przypadkowo będzie przypominał Su 35 ;)

  1. halny

   Już go skopiowali to J11D nie potrafią skopiować tylko silników, wykładają sie na wersji silnika do Su-27 i nie mówiąc już o bardziej zaawansowanych ....

  2. kapusta

   Tylko po co mieliby kopiować samoloty IV generacji, jeśli kopiują już generację V?

  3. Davien

   Halny, Chiny juz sobie dały spokój ze starymi AL-31 i ich klonami i teraz robia własne silniki lub na bazie zachodnich. jeszcze tylko kupują trochę gotowych zanim ich WS-10G i WS-15 będą dokończone:)

 5. Robas

  Nie mam pojęcia jakie maszyny przewyższa a od jakich odstaje. Wiem jedno. Wizualnie jest piękny.

  1. kapusta

   I to w sumie w samolotach bojowych jest najważniejsze! Jeszcze żeby potrafił lecieć tuż nad pasem startowym w trakcie pokazu lotniczego, a później gwałtownie wzbić się pionowo w górę, to w ogóle byłaby to maszyna idealna!

  2. Dragon

   Tak to piękny i dobrze uzbrojony samolot

 6. Kol

  Smutne jest to, że Rosjanie sprzedają sznurek na którym Chiny ich powieszą.

  1. Lis

   Nawet taka potęga jak Chiny potrzebuje sojuszników.

  2. wza

   Dlaczego smutne?

  3. Masz rację skopiują to co potrzeba,bo mają swoje projekty ,tylko silniki słabsze , dopracują i będziemy żałować że nie kupiliśmy u chinioli, taniej niż f35

 7. Maciek

  Dla Chin to tylko tańsza alternatywa wobec ich własnych samolotów stealth, które nie są jeszcze gotowe do służby, ale w końcu będą. Ruskie będą wtedy pełnić analogiczną rolę, jak F15/F16 w USA. Ciekawe, że nie kupują rakiet R-77, podobno takich znakomitych. Może nie są aż tak znakomite?

  1. Davien

   Maciek, R-77 nie kupuja bo maja swoje Pl-12 o lepszych osiągach od rosyjskiej rakiety. Chińskie sa w pełni porównywalne z AIM-120C-5 a R-77 to poziom AIM-120A. Natomiast nie maja chyba odpowiednika R-27 bo fakt że kupili te przestarzałe pociski jest zastanawiajacy.

  2. Smok

   A może nikt im ich nie oferował lub Chiny posiadają swój odpowiednik R-77? Myślenie nie boli więc zacznij myśleć.

  3. Wojciech

   może nie chcą im sprzedać

 8. hym108

  Sa w bazie na wysokosci Tajwanu. Ale Tajwan chyba sobie by porwadzil z Chinskim lotnictwem?

 9. aaa

  A może my byśmy kupili ze dwa takie zestawy zamiast f35? Czyli 48 SU35 fajnie pomarzyć....

  1. Davien

   A po kiego nam maszyna gorsza od kazdego zachodniego nowoczesnego mysliwca?? nawet F-16V jest lepszy:) Natomiast dla F-35 to ruchomy cel.

  2. Nico

   taa i USA nałożą na nas sankcje gospodarcze. Chociaż za czasów PO-PSL kiedy szefem MON był Bogdan Klich kupiliśmy od Rosji 5 Mi17 w 2010r. 48 su35 dla polskich sił powietrznych tak pod warunkiem produkcji w Polsce

  3. Wania

   Chińczycy kupili 24 maszyny tylko. Najbardziej im zależało na dużej liczbie silników, co było główną osią sporu. Chcieli po dwa zestawy na samolot. Tak naprawdę to chcieli dużo silników. Rosja mimo protestów pracowników zakładów produkujących silniki sprzedała Chinom swoje nowe technologie, wiedząc, że Chiny zaczną je kopiować i naśladować. F-35 są o niebo lepsze od kolejnej wersji su-27 więc po co kupować stary sprzęt wroga...

 10. Olo

  Elegancko na ziemi nie bezpieczni w powietrzu

Reklama