Siły zbrojne

Chińskie Su-35 w komplecie

Fot. China Military
Fot. China Military

Chińskie Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdziło oficjalnie odbiór wszystkich myśliwców Suchoj Su-35 zamówionych za pośrednictwem Rostechu. Maszyny mają zostać dostarczone wraz z pakietem logistycznym i dużymi zapasami uzbrojenia podwieszanego, w tym także pocisków przeciwokrętowych.

Rosjanie informowali o dostarczeniu ostatnich samolotów już wcześniej, jednak dopiero teraz zdecydowała się na to strona chińska. Jednocześnie obydwie strony umowy podkreślają, że nie jest to koniec wszystkich dostaw związanych z kontraktem i  zgodnie z umową – zostaną one sfinalizowane w roku 2020.

Poza 24 myśliwcami Su-35  z których cztery dostarczono w 2016 r., 10 w 2017 roku, a resztę w 2018 roku i na początku 2019 roku  Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza ma otrzymać bowiem bardzo szeroki pakiet logistyczny z urządzeniami obsługi naziemnej i zapasowymi silnikami i innymi częściami. Jest to więc uzbrojenie dla jednego pułku lotniczego. Do tego przewidywane są dostawy rosyjskiego uzbrojenia rakietowego, pocisków powietrze-powietrze m.in. R-27, R-73, jak również pocisków powietrze-woda Ch-35E. Wartość całej umowy jest szacowana na około 2,5 mld USD. Chiny są pierwszym eksportowym odbiorcą Su-35, z którym Rosjanie wiążą wielkie nadzieje. Przekazanie samolotów bez komplikacji może bowiem otworzyć im drogę do rynków zbytu, na których coraz rzadziej można znaleźć chętnych na poprzednika, czyli Su-30.

image
Fot. China Military

Su-35 jest określany przez producenta jako samolot generacji 4++. Tym samym miałby teoretycznie stać wyżej niż np. Eurofighter czy Rafale i tylko nieznacznie odstawać od samolotów generacji 5., jak F-22 i F-35. Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza ogłosiła oficjalnie wcielenie typu Su-35 do służby w 2018 roku.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.