Reklama

Siły zbrojne

Brazylia zwiększa flotę tankowców powietrznych

Brazylia chce zamówić w Izraelu przeróbkę trzeciego samolotu Boeing 767-300 – fot. Boeing
Brazylia chce zamówić w Izraelu przeróbkę trzeciego samolotu Boeing 767-300 – fot. Boeing

Brazylia nie zamierza zmieniać koncepcji użycia swoich sił powietrznych i przygotowuje zamówienie na trzeci tankowiec Boeing KC 767.

Brazylijskie siły powietrzne zamierzają zamówić w Izraelu kolejną, trzecią przeróbkę komercyjnego samolotu Boeing 767-300 do wersji tankowca powietrznego. Jest to kontynuacja kontraktu, który zawarto rok wcześnie z izraelskim koncernem lotniczym IAI (Israel Aerospace Industries). Przy czym pierwszy z nich miał zostać zmodyfikowany w Izraelu, natomiast kolejny w brazylijskich zakładach TAP Maintenance & Engineering.

Zeszłoroczna umowa przewidywała możliwość zamówienia jeszcze dwóch takich samolotów, ponieważ Brazylijczycy chcą w sumie zastąpić cztery, wykorzystywane od 1986 r. tankowce powietrzne typu KC-137. Dlatego jest bardzo prawdopodobne, że już wkrótce zostanie podpisany trzeci kontrakt na przeróbkę czwartego Boeinga.

Izraelski pakiet modernizacyjny przewiduje zarówno montaż dwóch dryfujących pod skrzydłami przewodów paliwowych jak i sterowanego bomu paliwowego w osi kadłuba. Tak zmodernizowany samolot Boeing 767 nazwany Jupiter został już przekazany dla kolumbijskich sił powietrznych.

Reklama

Komentarze

    Reklama