Reklama

Siły zbrojne

Brazylia na NIE w kwestii wymiany wież w swoich Leopardach 1

Leopard 1A5BR (zdjęcie poglądowe).
Autor. Ministério da Defesa

Według serwisu Indodefensa brazylijska armia ma wykluczać wymianę wież swoich Leopardów 1A5 w ramach procesu modernizacji. Obecnie mają trwać prace nad ogłoszeniem przetargu na ulepszenie części floty tych wozów posiadanych przez Brazylię.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Dyrekcja materiałowa armii brazylijskiej po przeprowadzeniu badań i analiz związanych z projektem modernizacji czołgów podstawowych Leopard 1A5 należących do brazylijskiej armii wykluczyła możliwość modernizacji pojazdu, polegającą na wymianie systemu wieżowego na nowy, z czym występowało kilka podmiotów w tym zapewne konsorcjum CIO (Iveco+Leonardo) czy Cockerill. Powodem mają być wysokie koszta takiej operacji, które nie byłyby współmierne z efektem. Dodatkowo zrezygnowano z wymiany dotychczas zamontowanej gwintowanej armaty L7A3 kal. 105 mm na znacznie lepsze armaty gładkolufowe kal. 120 mm. Najpewniej nie zostanie także zwiększony poziom ochrony czołgu poprzez zwiększenie jego grubości.

Czytaj też

Analizy w tej kwestii zostały przygotowane na podstawie odpowiedzi udzielonych przez firmy krajowe i międzynarodowe, które wyraziły chęć udziału w konsultacjach dotyczących możliwości modernizacji już dość przestarzałego czołgu, jakim jest Leopard 1A5. Początkowo chęć udziału w nich wyraziło 16 podmiotów, jednak tylko 8 z nich wypełniło kwestionariusz, ponieważ część firm postanowiło przedstawić wspólną propozycję ulepszeń. Na podstawie tych informacji opracowano dwa warianty zmian możliwych do zaimplementowania na Leopardach 1. Pierwszy z nich zakłada wymianę/modernizacje obecnego systemu kierowania ogniem, dodanie systemu dowodzenia i kontroli (C2), klimatyzacji oraz wymianę wyposażenia optoelektronicznego kierowcy. Drugi wariant zakłada przeprowadzenie wcześniejszych prac oraz wymianę mechanizmów hydraulicznych we wieży na elektryczne, dodanie systemu ostrzegania przed opromieniowaniem promieniem lasera, systemu nawigacji inercyjnej (INS), zautomatyzowanego systemu gaśniczego oraz pomocniczej jednostki prądotwórczej (APU).

Reklama

Czytaj też

Przeprowadzone prace mają pozwolić na ulepszenie 52 czołgów Leopard 1A5BR w latach 2024-2030, które posłużą jeszcze przynajmniej 15 lat. Korzystniejszy dla armii i decydentów ma być wariant drugi ze względu na dobry stosunek wydatków do wzrostu zdolności wozu.

Brazylijskie wojska pancerne posiadają obecnie 375 Leopardów 1 w dwóch wariantach, A1BE oraz A5BR, które obecnie są już czołgami przestarzałymi i konieczne jest wytypowanie ich następcy. Uzupełnieniem ich są amerykańskie M60A3 TTS w liczbie 91 sztuk, jednak częściowo są one już zmagazynowane. W 2020 roku ogłoszono wymagania na nowy czołg dla brazylijskich wojsk lądowych, jednak w tej kwestii nie pojawiają się żadne nowe informacje.

Czytaj też

Autor. Wikipedia/CC BY 2.0
Reklama

Komentarze (2)

  1. Kleofas03

    Podsumowując wieża Cock erill to 4$,mln Bez ASOP

  2. easyrider

    Brazylii czołgi potrzebne jak świni siodło. Z kim oni chcą wojować? Większość kraju to i tak tereny nienadające się do działań wojsk pancernych. Siły aeromobilne, specjalne, lotnictwo i marynarka wojenna. A te Leo 1 do huty. Przynajmniej metal się odzyska. Ich modernizacja to pieniądze wyrzucone w błoto.

    1. kanapowy Wódz Naczelny

      Z Argentyna i Chile no i wyrazie potrzeby własne miasta. W Brazylii rocznie więcej osób ginie w walce niż ginęło na wojnie w Syrii dopiero niedawno Ukraińska wojna przebiła Brazylię w czasie pokoju… i do tych celów Leo 1 wystarczy.

    2. mick8791

      No patrz, a Brazylijczycy są tam na miejscu i mając pewna orientację w swoich realiach jednak uważają, że czołgi są im potrzebne. Weź może napisz do ich prezydenta żeby ich wyprowadzić z błędu!

    3. easyrider

      @mick Z faktu, że mają prezydenta nie wynika, że podejmują racjonalne decyzje. Rosja też ma prezydenta a czy działa racjonalnie?

Reklama