Reklama

Siły zbrojne

Błaszczak: śmigłowce dla Wojsk Specjalnych zostaną kupione

<p>Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl</p>
<p>Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl</p>

Szef MON Mariusz Błaszczak zapewnił, że wojsko nie rezygnuje z żadnego programu modernizacji technicznej, a śmigłowce dla Wojsk Specjalnych – mimo że Inspektorat Uzbrojenia unieważnił zaproszenie do składania ofert na nie – zostaną zakupione. – Chodzi o ułożenie zamówień w pewien katalog – tłumaczył minister.

W środę poinformowano, że Inspektorat Uzbrojenia MON unieważnił zaproszenie do składania ofert ostatecznych w postępowaniu na śmigłowce bojowego poszukiwania i ratownictwa (CSAR) dla Wojsk Specjalnych. Defence24.pl już w połowie maja informowało o planach unieważnienia tego postępowania.

O kontrakt ubiegały się trzy podmioty: konsorcjum PZL Mielec oraz Sikorsky Aircraft Corporations, konsorcjum Airbus Helicopters i Heli Invest oraz WSK "PZL-Świdnik".

Do tej decyzji odniósł się w środę wieczorem szef MON Mariusz Błaszczak w rozmowie z Telewizją Trwam.

Chciałem tu podkreślić, że nieprawdą jest, że z jakiegokolwiek programu rezygnujemy. Śmigłowce dla Wojsk Specjalnych również zostaną zakupione. Chodzi tylko o ułożenie tych zamówień w pewnym katalogu.

szef MON Mariusz Błaszczak

Jednocześnie minister nie chciał odpowiedzieć na pytanie o datę zakupu nowych śmigłowców. – Ja w odróżnieniu od moich poprzedników nie będę ferował datami, bo to negatywnie wpływa na negocjacje – tłumaczył.

W poniedziałek Błaszczak zapowiedział, że w pierwszej kolejności realizowany będzie teraz program Orka, zakładający wyposażenie Marynarki Wojennej w okręty podwodne nowego typu.

Dzień później minister podkreślił, że zostały już przygotowane lub są opracowywane dokumenty, które zapewniają finansowanie modernizacji technicznej sił zbrojnych w perspektywie 2026 r. – Na podstawie tych dokumentów przygotowujemy działania związane z wyposażeniem Wojska Polskiego również w okręty podwodne. Należało rzeczywiście te wszystkie działania podjąć, żeby były podstawy finansowe i prawne, żeby Wojsko Polskie dysponowało nowoczesnym sprzętem – powiedział minister obrony.

Nie chciał jednak odpowiedzieć na pytanie, która z trzech ofert – francuska, niemiecka czy szwedzka – jest preferowana przez MON. – O tym zdecydują specjaliści. Oczywiście analizy są prowadzone. Nie ulega wątpliwości, że mamy trzech oferentów i to już od długiego czasu. Zostanie wybrana oferta najlepsza dla Wojskiego Polskiego, najlepsza też z punktu widzenia polskiego przemysłu zbrojeniowego – powiedział Błaszczak.

Mariusz Błaszczak podkreślił również znaczenie polskiego przemysłu w procesie modernizacji armii - Zależy nam na tym, żeby sprzęt, który jest wykorzystywany przez Wojsko Polskie był produkowany w Polsce. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, nie w pełni jest to możliwe ze względu na zaległości wieloletnie - podkreślił minister.   

Reklama

Komentarze (28)

 1. Amaator

  Bałtyk jest małym i płytkim morzem i inwestowanie ogromnych pieniędzy w okręty podwodne,które bardzo łatwo unieruchomić w portach to delikatnie mówiąc ogromna niegospodarność.Dzisiaj nie kupujemy uzbrojenia na wczoraj tylko na pojutrze tym bardziej ,że teoretyczny agresor jest o 30 sekund lotu rakiety od naszych największych morskich baz.

 2. Willgraf

  Raport dla Kongresu USA ...sprzed kilku dni mówi,ze doświadczenie Afganistanu wskazuje jednoznacznie ,ze black hawk jest gorszy pod wszystkimi wzgledami od Mi-17

 3. Gort

  Okręty powinni kupić we Francji i tam wybudować. A za pieniądze zaoszczędzone na offsecie za te okręty można kupić śmigłowce,l lub fregatę Fremm. Polsce nie są potrzebne zdolności budowy okrętów a co najwyżej umiejętności na małe remonty. Chociaż i tych małych balbym się po tym jak bezkarnie przeszedł w stoczni sabotaż ORP Orzeł. Nasza zbrojeniowka niech się zajmie mniejszymi projektami tam też jest co robić.

 4. Patcolo

  To tyle lat modernizujemy naszą Armię a teraz dowiadujemy się że zakupy były robione bez ładu i składu bo trzeba je ułożyć w jakiś katalog. Katalogi Pani ministrze to są wakacyjne. Tutaj wystarczy zabezpieczyć środki wybrać model zapewnić jego serwis i moderki w PL i kupić nic więcej. Jak do Afganistanu kupowaliście śmigła to szybko Wam to poszło.

  1. Lewandos

   A to nie SLD kupował jeszcze?

 5. Okręcik

  Niby chcemy kupić, a robimy wszystko aby nie kupić, albo kupić jak najpóźniej. I jak tam z offsetem, lepszy i większy będzie od tego francuskiego za caracale?

 6. Endriu

  Śmigłowce będą kupione ale tylko modele zdalnie sterowane dla zabawy w wolnych chwilach !!!

  1. Zajac

   \&quot;BŁASZCZAK: ŚMIGŁOWCE DLA WOJSK SPECJALNYCH ZOSTANĄ KUPIONE\&quot; i natychmiast przekazane WOTowi !!!

 7. Lord

  Czytając między wierszami treść wypowiedzi jest taka: \&quot;Wszystkie ważne programy dla wojska będą opóźnione. Będą w katalogu leżeć na półce i będą wyciągane w odpowiedniej chwili - może nigdy : ) w zależności od posiadanych środków finansowych, które w pierwszej kolejności idą na bieżące ważniejsze sprawy.\&quot;

 8. JASIO

  z kuluarów ..śmigłowce mają być kupione z tzw transzy dla Afganistanu .....w ilościach 32 sztuk mają to być MH-6/AH-6 Little Bird.....z tym że szturmowego wariantu .AH-6 Little Bird ma być 12-14 sztuk ...cena z wyposażeniem oscylować będzie tyle co zakup 4 szt Apaczów AH-64

  1. Ja

   Liczbie a nie ilości.

 9. Fred

  przetarg już trzy lata temu był rozstrzygnięty, ale Antoni postawił na rozbrojenie naszej armii i powinien dostać za to u Putina wysokie odznaczenie państwowe

  1. rici

   Z konia to ty raczej spadłeś skoro twierdzisz, że dla obrony naszego kraju najważniejsze są transportowe helikoptery. Zwłaszcza przy bardzo silnej obronie przeciwlotniczej jaką dysponują Rosjanie. Najważniejsze po Wiśle i Narwi to Homar i rozpoznanie satelitarne oraz nasycenie bronią przeciwpancerną formacji wojskowych każdego szczebla. Już o zapasach rakiet, karabinów i zwykłych hełmów nie wspomnę. W dalszej kolejności czeka borsuk, kolejne myśliwce i op. A jak kasy starczy to wtedy dopiero można zakupić heli. I to w pierwszej kolejności te vipery lub apacze a nie taksówki. Jak chcesz sobie polatać to możesz zapłacić za lot i dowiozą cię wszędzie przynajmniej w czasie pokoju bo w czasie wojny nikt nie polata bliżej frontu dłużej jak kilka minut.

  2. Patcolo

   Wszystko okey tylko samoloty wrzuciłbym wyżej ni i o okrętach podwodnych zapomniałeś

  3. nikt ważny

   Jak już lecimy kryptonimami to po Wiśle i Narwi jest Mustang (który byłby również obecny w innych służbach: od Policji po leśników) i szerokie rozpoznanie/dozór oraz kompletne umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie (z p-panc i p-lot na drużynę/pluton włącznie) żołnierzy oraz wszystkich potencjalnych rezerwistów a także zaplecze logistyczne - żarcie, łączność, paliwo i cześć warsztatowa pozwalająca utrzymać Wisłę, Narew, Mustanga, radary czy łączność gwarantująca utrzymanie sprawności Wisły. Wtedy możemy pomyśleć o małych śmigłowcach w dużej ilości zunifikowanych dla wszystkich służb, artylerii rakietowej, wozach bojowych różnych rodzajów. W pierwszej kolejności musimy maksymalizować zdolności defensywne później można wprowadzać ofensywne. Budowanie zdolności obronnych jest dużo tańsze. Mamy bardzo wiele pilnych potrzeb przez zaniedbania i kolejne \&quot;misie\&quot; dla wojska ale skoro stan jest niemal zerowy to zacznimymy budować obronę i rozpoznanie (z satelitarnym włącznie). Jest XXI wiek i nie powinno to być drogie tym bardzie że teoretycznie największy koszt obrony już jest w pewnym sensie za nami. Narew, Mustang. Satelity i małe śmigłowce głownie dla wojsk specjalnych. Obok dla MW skończyć w końcu Gawrona, pozostałe dwa Kormorany i skupić się na zbudowaniu w następnym kroku ZOP z udziałem małych okrętów (wielkości Kormorana) i średnich (a nie wielkich) śmigłowców, być może jakieś sieci czujników choć Bałtyk nie sprzyja.

 10. P22

  \&quot;Nieprawdą jest, że z jakiegokolwiek programu rezygnujemy. [...] Chodzi tylko o ułożenie tych zamówień w pewnym katalogu.\&quot; Czy jakiś spec od partyjnej nowomowy może powiedzieć co to znaczy?

  1. Siedzik

   znaczy to, że kupimy kiedyś, ale nie wiadomo kiedy.

  2. Ronin

   Nie kupia bo uwalili perzetarg na caracale a pozniej wydali szmal na pierdoly(wot, samoloty vip...no i na patryjoty w wersji ktorej jeszcze nie ma)

  3. obserwator

   Tłumaczenie na nasz język: Brak kasy na ten zakup.

 11. St. Chor.

  Jednym słowem- Lockheed nie jest w stanie złożyć lepszej oferty niż Airbus. Caracal wygra każdy przetarg, dlatego nowe śmigłowce trzeba kupić bez przetargu, tak jak te dla policji. Wiecie że umowa z Mieczem na bh zawiera dwa kolejne śmigłowce w opcji?

  1. wojtek

   S70 dla policji byly po 70M pln brutto za sztuke. Czy caracale kiedykolwiek zeszly ponizej 15M euro netto?

  2. MMC

   Czemu porównujesz cenowo te 2 śmigłowce skoro są one innej klasy i Caracal dysponuje wiekszymi mozliwościami?

  3. Siedzik

   70M z transferem technologii do polskiego państwowego zakładu, wieloletnim serwisem i nowymi miejscami pracy?

 12. Mirek

  Krew człowieka zalewa caracale wystarczył podpis i już teraz mielibyśmy czym latać technologie miejsca pracy i może nawet miejsce w Europejskiej Inicjatywie Interwencyjnej

  1. dred

   Tia, zwłaszcza wersja ZOP była bardzo interesująca:) Ps. Przypominisz mi kolego który kraj go używa???

  2. Viktor

   Brazylia właśnie kończy certyfikację.

  3. ewp

   Mielibyśmy 50 śmigłowców, ale nie mielibyśmy patriotów. Budżet MON to nie jest 400mld rocznie tylko 40mld a na modernizację z tego 10mld. Potrzebujemy 15-20 lat na odbudowę sił zbrojnych po kilkunastu latach wygaszania. Zakup śmigłowców za kwotę 13mld był błędem.

 13. Lewak

  Blach Hawk jest świetnym śmigłowcem , który nadaje się do transportu drużyn specjalsów na duże odległości w celu wykonania przez nich akcji bojowej ale nie nadaje się na \&quot;lądowy\&quot; helikopter CSAR , ponieważ jest za mały. Śmigłowiec CSAR musi być tak duży by pomieścić ratowników , sanitariuszy i ratowanych a także musi posiadać mocne uzbrojenie i opancerzenie.

  1. Davien

   BH akurat nadaje się na maszyne CSAR, nawet istnieje specjalna wersja tego smigłowca ale nie nadaje się S-70i.

  2. -CB-

   Co nie zmienia faktu, że jednak trochę miejsca brakuje.

  3. ktos

   Hmmm.... czyli duza druzyne piechoty ze sprzetem miesci. Ale druzyny ratownikow juz nie miesci? Pokretna logika

 14. Ralf_S

  Najwyraźniej BH nie okazały się najtańsze, a już są wyprodukowane i trzeba zakupić je w ramach Pilnej Potrzeby Operacyjnej...

  1. wuwuzela

   Nope. Plotka głosi, że w założeniu to miał być przetarg na Black Hawki, ale Wielki AM okazał się zbyt wrażliwy na trzaskanie obcasami, nie przypilnował biurw, nie patrzył co podpisuje, i okazało się że wymagania są tak napisane, żeby znowu wygrał Caracal...

  2. vvv

   a moze caracal jest po prostu najlepszy? :) ustawa nie zmienisz osiagow maszyn

 15. PRS

  Będzie tak jak wielokrotnie pisałem - zakupią ,,Biedahołki\&quot; z Mielca (4 szt.), a później ewentualnie uzupełnią je o ,,pełnoprawne\&quot;, używane MH-60A odkupione od USA lub nówki MH-60K. Drzwi zostały dla LM już od środka otwarte poprzez zamówienie S-70i przez Policję. Teraz w ramach wykrętu w sejmie (bo nie w mediach!) użyją argumentu o serwisowaniu, szkoleniu, ujednoliceniu... Dla przypomnienia ,,W październiku 2016 zgłoszono Pilną Potrzebę Operacyjną na śmigłowce dla wojsk specjalnych (...). Do końca października 2016 MON rozpoczął rozmowy z wszystkimi oferentami startującymi w rozstrzygniętym przetargu. (...) 20 lutego 2017 Inspektorat Uzbrojenia (IU) zaprosił do składania ofert zaproszone firmy w ramach dwóch osobnych postępowań. W pierwszej kolejności MON chciał pozyskać osiem śmigłowców poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach bojowych (CSAR) dla wsparcia Wojsk Specjalnych, a w następnym postępowaniu osiem (lub dwie transze po cztery) śmigłowców w wersji zwalczania okrętów podwodnych (...). Nowe postępowanie jest prowadzone w trybie \&quot;zamówienia o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa\&quot; (Decyzja nr 367/15), a nie jak poprzednie w formie przetargu, a cały proces jest poufny (...). 8 maja 2017 IU poformował o dokonaniu oceny wstępnych ofert oraz rozpoczęciu negocjacji z wszystkimi firmami[21]. We wrześniu 2017 IU wysłał zapytanie o ostateczne oferty.\&quot; źródło Wiki Słowa klucze to: ,,zamówienia o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa\&quot; I na tej podstawie MON ,,wybierze\&quot; produkt firmy Sikorsky. Ktoś chce się założyć?

  1. zeus89

   Na forum wypowiedzi samych szwagrów i wujków Cześków typu \&quot;Nie znam się ale się wypowiem.\&quot; Istnieje jedna platforma śmigłowca nazwana Black Hawk i tak należy ten śmigłowiec nazywać. W przetargach uczestniczyć mogą tylko firmy. Firma Sikorsky nigdy nikomu nie oferowała UH-60M bo nie może. Mimo, że ona go produkuje to właścicielem tego rozwiązania jest Kongres USA. Kupienie tego śmigłowca oczywiście jest możliwe ale w osobym zupełnie postępowaniu i zapytanie musi być skierowane nie do firmy Sikorsky, a do kongresu. Taki wariant wybrali Słowacy. Nie było tam takiego przetargu jak u nas. Nie mniej S-70i posiada dokładnie taki sam kadłub, dokładnie ten sam silnik, przekładnię, łopaty jak UH-60M. Różnicę stanowi awionika. W UH-60M zastosowana jest awionika przygotowana konkretnie pod wymogi amerykańskiej armii i to kongres USA jest jej właścicielem. Sikorsky opracował własną awionikę pod wersję S-70i, która według zapewnień zresztą tego samego producenta pokrywa się w 90% z tą z UH-60M. Reszta wyposażenia to już specyfikacja klienta. Do UH-60M nie można byłoby podwiesić nic produkowanego u nas w Polsce bo ta wersja śmigłowca jest przystosowna pod amerykańskie uzbrojenie. S-70i możemy wyprodukować z systemami zamontowanymi pod specyfikację klienta czyli może to być broń z USA jak i broń produkowana w Polsce czy co tam sobie klient wymyśli. Podsumowywując osiągowo te wersje Black Hawk niczym się nie różnią. I jeszcze jeden mit. Nie istnieje coś takiego jak cywilna wersja śmigłowca Black Hawk. Zarówno UH-60M jak i S-70i podlegają wojskowej certyfikacji. O ile pamiętam jedynie stara wersja UH-60L została nie tak dawno temu certyfikowana jako wersja cywilna dla policji w jakimś stanie USA. Oczywiście nie musicie mi ufać na słowo ale informacji na ten temat dużo. Wystarczy poszukać, a nie pisać pod wpływem jakiegoś przekonania czy uprzedzeń. Po prostu pisanie o \&quot;biedahawkach\&quot; z Mielca to krzywdzące sforułowanie bo nic nie stoi na przeszkodzie by w Mielcu kupić lepszy śmigłowiec niż UH-60M. Zależy to tylko od finezji i portfela klienta.

  2. Gts

   Tak dlugo nie beda zamawiac smiglowcow az bedzie mozna podpisac umowe z wolnej reki z ppwodu pilnej potrzeby operacyjnej o podstawowym znaczeniu dla bezpieczenstwa panstwa... nikt kto orientuje sie choc troche w tym co wyprawia MON sie nie zalozy. Ciekawe tylko ile drozej wyjdzie od Caracali bo do tego nie ma zadnych watpliwosci jesli kupuje sie smiglowce na sztuki co najwyzej dwojkami.

  3. ZZZ

   Heli dla Policji zostały zakupione bo ... idą wybory. W ten sposób PiS, w swoim zagłębiu wyborczym, chce pokazać, że dba o \&quot;polską\&quot; fabrykę z Mielca. To rodzaj wydatku wyborczego PiS, tyle że nie dokonanego z kasy partii, tylko z budżetu państwa.

 16. vvv

  czyli zamówia bez przetargu po przeczytaniu jakiegos postu lub internetowego porównania :D PIS uwalił bardzo dobry przetarg z ogromnym offsetem, transferem technologii, budowa 100% polskiego zakładu lotniczego który miał produkować silniki i przekładnie, 100% serwis w PL, montaż w PL itp itd. uwalili bo offset był zły, teraz nie wymagają offsetu bo niby kosztuje, niby nie musi byc przetargu bo sobie wybiorą kogo chcą. jest wiele określen na takiego typu zachowanie jak np ustawiony \&quot;przetarg\&quot; lub korupcja

  1. mati

   skoro caracale są takie dobre, to czemu nikt ich nie kupuje ? ten przetarg to była zwykła korupcja polityczna, dzięki której Tusk dostał poparcie Francji na stołek Szefa Rady Europejskiej. poza tym Polska nie potrzebuje aż 50 tak dużych i drogich śmigłowców. dla speców i na morze wystarczy ok 20-25 szt.

  2. Box

   Zgadza się. Słowo ustawiony do przetargu na caracale faktycznie pasuje idealnie. Natomiast to na ile przypadkowe jest późniejsze objęcie przez człowieka, który doprowadzil w czasie swoich rządów kolejne obszary przemysłu do bankructwa i/lub likwidacji gdzie każdorazowo beneficjentami tych dzialan były niemcy lub Francja, posady za 10mln z mianowania kanclerz Niemiec, to już każdy może sobie określić sam i jak to pasuje ewentualnie do określenia korupcja

  3. Gts

   A kto im cos zrobi skoro ich jest sprawiedliwosc?

 17. dropik

  tymczasem pojawiła się plotka, że amerykanska DSCA ma wysłać zapytanie do kongresu o możliwość sprzedaży 16 ah-64 dla Polski. Mam nadzieje że to nie prawda bo za tą kwotę to już lepiej kupić eskadrę f16v bo przynajmniej nie trzeba inwestować w infrastrukturę i wyposażenie itd

  1. jerry

   W końcu musi dojść do pokoleniowej wymiany sprzętu każdy zakupiony śmigłowiec będzie lepszy od tego co mamy.Niestety Mi-2,Mi-8 to lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte moralnie się już zestarzały i to że jeszcze latają to duża zasługa ludzi pracujących przy nich.Ten park trzeba wymienić bezwzględnie.Jeśli chodzi o MI-17 to tu sytuacja nie jest aż taka zła bo są to w miarę nowe płatowce i są to bardzo dobre śmigłowce.Mi-24 te które mamy to przełom lat 1980-1986.Niestety tu sytuacja jest zgoła inna brak uzbrojenia do tego śmigłowca oraz stara awionika nie najlepsza zwrotność- poprostu jest za duży jako śmigłowiec uderzeniowy na współczesnym polu walki.

  2. Mariusz

   A gdzie ta plotka się pojawiła?

  3. PRS

   Jest to prawda. Poprzedziło ją w ubiegłym roku zapytanie o głowice optoel. I już wtedy było prawie pewne, że zakulisowe działanie naszego pana i władcy LM doprowadzi(ło) do zakupu tego właśnie śmigłowca a nie konkurencyjnego Bell AH-1Z Viper. I jak już będzie jedna eskadra... to skutecznie zablokuje zakup czegoś innego. Szkoda bo oferta Bella była dobra. Podkreślam - BYŁA http://www.defence24.pl/bell-helicopter-z-oferta-smiglowcowa-dla-polski-i-czech

 18. zolka

  Skoro Policja kupiła Black Hawki dla Antyterrorystów, to teraz bez przetargu kupią je dla specjalsów

 19. kubuskow

  W Sokoły ich chyba nie wsadzą, więc dostaną Bieda-Hawki spod lady - miało być normalnie, a wyszło jak zwykle...

 20. Marek1

  Woooww ... no, to po tak \&quot;konkretnej\&quot; wypowiedzi p. ministra możemy już być spokojni. Równie dobrze mógłby p MB zapowiedzieć, że zimą będą opady śniegu. Niech jeszcze może p. minister powie coś o realnych KOSZTACH kupowania po kilka maszyn rożnego typu i rożnego zastosowania(SAR/CSAR/ZOP). Ale to już temat, który NIE interesuje elektoratu, wiec po co mówić, ze będzie 3 x drożej ?

 21. zły

  Dostawca jest już dawno wybrany pod stołem, problem tylko w tym, że nie oferuje takiego śmigłowca jaki potrzebuje armia. Więc \&quot;przetarg\&quot; a w zasadzie decyzja o zakupie będzie odwlekana dopóki w Mielcu nie stworzą specjalistycznej wersji S-70i. Pytanie nie kiedy ale czy w ogóle to nastąpi?

 22. ewda

  Proponuję ułożyć zamówienia w harmonijkę albo zrobić jakiś książkowy album aby było czytelniej, może forma kalendarza albo bilbord.....żenada

 23. Willgraf

  Amerykanie dali ofertę korupcyjna dlatego musi być poza czytelnym przetargiem

  1. Kujwdup3

   Dokładnie

  2. King

   Nie mierz wszystkich swoją miarą.

  3. czepialski

   Szanowny panie Willgraf zacytuje dwa paragrafy: ____________________ „304 § 1 k.p.k: Każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję. Przepis art. 191 § 3 stosuje się odpowiednio. Art. 240. Karalne niezawiadomienie o czynie zabronionym ________________________________________ § 1. Kto, mając wiarygodną wiadomość o karalnym przygotowaniu albo usiłowaniu lub dokonaniu czynu zabronionego określonego wart. 118 ludobójstwo, art. 118a udział w masowym zamachu, art 120–124, art. 127 zamach stanu, art. 128 zamach na organ konstytucyjny RP, art. 130 szpiegostwo, art. 134 zamach na życie Prezydenta RP, art. 140 zamach na jednostkę sił zbrojnych RP, obiekt albo urządzenie o znaczeniu obronnym, art. 148 zabójstwo,art. 156 spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, art. 163sprowadzenie katastrofy, art. 166 piractwo, art. 189 pozbawienie człowieka wolności, art. 197 zgwałcenie lub wymuszenie do poddania się innej czynności seksualnej § 3 lub 4, art. 198seksualne wykorzystanie bezradności lub niepoczytalności innej osoby, art. 200 obcowanie płciowe z osobą małoletnią lub doprowadzenie jej do poddania się czynnościom seksualnym, art. 252 wzięcie lub przetrzymywanie zakładnika lub przestępstwa o charakterze terrorystycznym, nie zawiadamia niezwłocznie organu powołanego do ścigania przestępstw, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”

 24. deMONter

  Paranoja MONa,.. jutro jest nowy dzień i szansa na ciąg dalszy kabaretu wokół śmigłowców dla wojska i nie tylko smigłowców!

 25. jerry

  Łatwiej i szybciej będzie zdobyć na wrogu ;)

  1. Aster

   Probem z tym ze wog uzywa to samo co my ...

Reklama